Prof. dr. sc. S. Škrablin - GinOps - Poliklinika za ginekologiju, porodništvo i bolesti dojke
Korčulanska 3F, 10 000 Zagreb
Ginekologinja kojoj se vjeruje - prof. dr. sc. Snježana Škrablin- više od 40 godina iskustva!
Ginekologinja kojoj se vjeruje - prof. dr. sc. Snježana Škrablin- više od 40 godina iskustva!
Objavljeno: 21.11.2024. 15:39
Menopauza i senij
Menopauza je jednostavno rečeno posljednja menstruacija; dakle posljednje krvarenje iz maternice koje nastaje nakon ovulacije, normalnog propadanja žutog tijela i brzog pada razine steroidnih hormona jajnika. Potom, u godinama koje slijede ulazimo u razdoblje senija - normalna funkcija jajnika odavno je prestala i tijelo raspolaže s varijabilnom količinom, najčešće s minimalnim količinama estrogena. Uočljiva je involucija tijela, propadanje veziva, gubitak elastičnosti tkiva i genitalna atrofija. Uz simptome urinarne inkontinencije, izostanak libida, smanjenje pamćenja, nerijetko sve to prati i izražena osteoporoza. Kardiovaskularni incidenti postaju učestaliji i ozbiljniji. .Razdoblje perimenopauze, menopauze i ranih godina senija je klimakterij
Najčešće organske poremetnje klimakterija
U ovim godinama javlja se nekoliko potencijalno ozbiljnih zdravstvenih problema, organskih bolesti koje jako remete kvalitetu života žene, spomenut ću samo 3 najčešće i najvažnije: malignomi sluznice maternice, osteoporoza i urinarna inkontinencija. Žene trebaju biti upozorene na rane simptome:
- svako krvarenje koje nastupi nakon prestanka ovulacija nije normalna menstruacija. Premda su malignomi sluznice maternice relativno rijedak uzrok takvih krvarenja, oni su i najozbiljniji problem. Zato je kod svake pojave krvarenja nakon menopauze prvo i najvažnije isključiti postojanje raka endometrija ili prekanceroza koje mu prethode. Ovo vrijedi i za nepravilna krvarenja u razdoblju perimenopauze. Maligni procesi svakako su najozbiljnija komplikacija ovog razdoblja.
- urinarna inkontinencija najavit će se osjećajem ispadanja maternice ili njenim primjetljivim spuštanjem i ispadanjem nevoljnim istjecajem urina kod kašlja, kihanja, smijeha ili drugim smetnjama kod mokrenja.
- osteoporozu je teško primjetiti rano. To je tiha, podmukla bolest koja će se najčešće ispoljiti tek pojavom lomova kostiju. Mogu je najaviti bolovi u kostima, slabost ili ukrućenost zglobova.
Prilikom redovitih ginekoloških pregleda treba pitati o ovim problemima, dijagnosticirati ih na vrijeme i liječiti; što prije započnemo, to je uspjeh sigurniji i bolji.
Funkcionalni poremećaji
Funkcionalni poremećaji koje još ne prati organska patologija u ovom su razdoblju života još mnogo češći. Obično su izrazito neugodni. Ono što je važno, međutim, je to da su te tegobe vrlo individualna kombinacija mnogih simptoma: navale vrućine, promjena raspoloženja, poremetnji spavanja, problema u seksualnoj funkciji, zaboravljanju, smetnjama u koncentraciji, neredovitih krvarenja iz maternice, promjene u funkciji drugih endokrinih žlijezda i još mnogih drugih, nerijetko neobičnih i bizarnih.
Premda sve žene u osnovi imaju slične hormonalne promjene, odgovor njihova tijela i ciljnih organa na njih vrlo je različit. Na primjer u godinama prije menopauze menstruacijski ciklus se mijenja: događa se da ciklus izostane mjesec-dva ili više, pa onda neko vrijeme menstruacije su opet više ili manje redovite, pa onda opet slijede poremetnje. Ciklus se produljuje ili skraćuje. Kod jednog broja žena ranije „neosjetljivi“ ciklusi sada postaju bolni, ili ranije bolne menstruacije se više i ne osjećaju. Količina krvarenja se mijenja, pa neke žene imaju izrazito obilne cikluse. U nekih se jačina krvarenja s približavanjem menopauze sve više povećava. Mnoge žene opisuju „valunge“, neugodne navale vrućine, porast krvnog tlaka, glavobolju uz prateće znojenje, hladnoću ili nemir, no opisi su različiti i vrlo individualni. Kod nekih žena te se vrućine najviše osjećaju u licu ili rukama, kod drugih u glavi ili prsima. Prati ih više ili manje izražena vrućina u cijelom ili nekim dijelovima tijela. Kod nekih je posebno izraženo znojenje, ali kod nekih žena nakon vrućine sliiedi jaka hladnoća, uz manje ili više izražen strah. Ovo mogu pratiti funkcionalne promjene mišića i zglobova, bolovi, krutost, slaba pokretljivost. Ranije snažna i gipka žena, postaje sve teže pokretna, a kosti postaju krhke. Gubitak elastičnosti kože i sluznica uzrokuje otežane i bolne odnose, pečenje vanjskog spolovila i rodnice, svrbež, bore na licu i tijelu. Sve ove neugode redovito prate više ili manje izražene psihičke i emocionalne tegobe.
Razne tegobe jako su različito kombinirane, i dok je kod nekih žena primarni problem poremetnja ciklusa, druge će najviše mučiti navale vrućine, treće suhoća rodnice ili nešto neobično i rijetko.
Postupak
U liječenju postoje mnoge mogućnosti. Organske bolesti treba dijagnosticirati i liječiti na način kako se to danas radi: malignome operacijom, inkontinenciju operacijom ili pesarom, osteoporozu uobičajenom kombinacijom D vitamina, kalcija te lijekovima koji će umanjiti resorpciju kosti. Nadomjesno liječenje steroidnim hormonima jajnika sadrži estrogene i progesteron različitog porijekla, kemijske strukture i fiksne doze Neki pripravci, posebno oni koji se gotovo ne razlikuju od prirodnih, endogenih hormona, tzv. bioidentični hormoni izrazito su djelotvorni u jedne skupine žena. Uz njih postoje analozi receptora za estrogene koji djelujući na tom mjestu odlično imitiraju prirodni hormon. Tu su također i brojni simptomatski lijekovi i sedativi koji mogu uspješno ukloniti neugodne navale vrućine, loših emocija ili straha ili druge brojne tegobe.
Kako su, međutim, funkcionalni problemi jako individualno različiti, liječenje bi trebalo usmjeriti ciljano, prema osobitostima pacijentice. To odlično obavljaju homeopatski lijekovi koje se može propisati izdvojene, same, ili u kombinaciji s konvencionalnim pripravcima. Liječenje može biti konstitucijsko ili simptomatsko. Za pravilan odabir važan je iscrpan razgovor s pacijenticom i vrlo precizno upoznavanje s posebnostima funkcioniranja njenog tijela, načinom interpretacije i doživljavanjem nje same i okoline, uzimajući u obzir sve njene dijagnoze, lokalne senzacije, emocije i „dubinske“ osjete. To je nerijetko težak i dug put, no itekako djelotvoran.