Prof. dr. sc. S. Škrablin - GinOps - Poliklinika za ginekologiju, porodništvo i bolesti dojke
Korčulanska 3F, 10 000 Zagreb
Ginekologinja kojoj se vjeruje - prof. dr. sc. Snježana Škrablin- više od 40 godina iskustva!
Ginekologinja kojoj se vjeruje - prof. dr. sc. Snježana Škrablin- više od 40 godina iskustva!
Objavljeno: 10.9.2024. 11:33
Danas je uobičajeno pregled dojke obaviti ne samo klinički, već se pri svakoj sumnji na postojanje potencijalno maligne tvorbe u dojci klinički pregled nadopunjuje slikovnom dijagnostikom I po potrebi biopsijom. Samo kliničkim pregledom naime nije moguće razlikovati benigni od malignog čvora u dojci. Vjerojatnost ispravnog prepoznavanja maligne tvorbe jako se povećava uz pozitivnu slikovnu dijagnostiku i pozitivan nalaz biopsije. Isto tako kod negativnog kliničkog nalaza i negativne slikovne dijagnostike možemo biti 99% sigurni da maligne bolesti nema.
Fizikalni pregled
Fizikalni pregled dojke započinje inspekcijom: treba uočiti nepravilnosti I nesimetričnosti oblika, uvlačenje bradavice, promjene na koži , prisutnost I izgled iscjetka ako ga ima. Položaj evtl. čvora u dojci izražava se prema mjestu na satu I mjeri u uzdužnom promjeru.. Malignost se nikada ne može isključiti sa sigurnošću, ali pojedine osobine kao npr. glatkoća, okruglost I pokretnost tvorbe prema okolini upućuju na dobroćudnost. Pregled uključuje palpaciju područja ispod pazuha, aksile, te područja ispod I iznad klavikula.
Zbog embrionalnog razvoja dojka se proteže do aksile. To je razlog što se npr. tijekom trudnoće I dojenja u aksili nerijetko pipaju otvrdnuća.
Svaka sumnja na postojanje tvorbe u dojci treba biti potvrđena ili uklonjena slikovnom dijagnostikom: UZV pretragom, RTG snimkom ili pregledom magnetskom rezonancijom (MR). U posljednje vrijeme MR sve više zamjenjuje klasičnu mamografiju.
Slikovna dijagnostika
Prva pretraga na koju se odlučujemo obično je mamografija uz povećanje, kompresiju I specijalne presjeke.. Ultrazvučna dijagnostika nezamjenjiva je u prepoznavanju cističnih I solidnih tvorbi I danas sastavni dio svih dijagnostičkih procedura. Nepravilni rubovi, odjeci u unutrašnjosti tvorbe, omjer širina: duljina manji od 1,7 sugeriraju da je tvorba možda zloćudna. Kod velikih dojki, vrlo gustog žljezdanog tkiva, ukoliko se želi izbjeći izlaganje ionizirajućem zračenju, MR dat će jednake ili čak bolje procjene o kakvom se čvoru radi.
Biopsija dojke
Evaluacija čvora u dojci završava patološkohistološkim pregledom materijala uzetog biopsijom iglom. Biopsija se obično radi nakon slikovne dijagnostike I to zato jer trauma tkiva prilikom zahvata biopsije može na slikovnom prikazu imitirati zloćudnu tvorbu . Alternativne metode su aspiracija finom iglom ili tzv “core-needle” biopsija, što je trend posljednjih godina. Biopsija finom iglom je brža I jeftinija, ali ne daje dovoljno materijala I manje je točna od “core-needle” biopsije . Biopsija finom iglom daje nakupine stanica koje se mogu interpretirati kao dobroćudne ili zloćudne, ali ne može jasno razlikovati dobroćudnu proliferaciju od fibroepitelijalne novotvorine ili duktalni in situ rak od invazivnog raka. Suprotno tomu, za “core-needle“ biopsiju koristi se posebna spravica koja uzima pojedini dio tkiva ili, simultano nekoliko dijelova tkiva. Biopsija solidnog čvora treba biti učinjena prije ekscizije jer rezultati biopsije jako utječu na planirani opseg zahvata.
Kombinacija fizikalnog pregleda, slikovne dijagnostike I biopsije iglom zove se trostruki test. Kada rezultati pregleda svim trima tehnikama upućuje na dobroćudnu ili zloćudnu promjenu, kažemo da je trostruki test konkordantan. Konkordantnost za dobroćudnu tvorbu ima točnost od preko 99% I takve tvorbe mogu biti praćene u 6-mjesečnim razmacima. Ako I jedna pretraga u okviru trostrukog testa upućuje na moguću zloćudnost, čvor se mora odstraniti, neovisno o drugim dvjema komponentama pretrage. Uvijek se, medjutim, I kada trostruki test konkordantno upućuje na dobroćudnu tvorbu može ponuditi odstraniti čvor.
Za fizikalni pregled, UZV dojke, mamografiju nije potrebna posebna priprema. MR se ne radi kod žena koje imaju metalne implantate negdje u tijelu, zato je prije pretrage potrebno uzeti pažljivu anamnezu I pitati ima li u tijelu implantata. Posebna priprema nije potrebna ni za biopsiju dojki. Anestezija obično nije potrebna, ali se može aplicirati lokalni anestetik. U tom slučaju valja ispitati postoji li alergija na ta sredstva. Ako žena uzima neke lijekove za razrjeđivanje krvi, treba ih izostaviti na dan zahvata. Zahvat može trajati od nekoliko minuta do 1 sata, što ovisi o veličini tvorbe, dostupnosti I spretnosti operatera. Radi se uz navođenje igle ultrazvukom . Komplikacije su rijetke, obično blaža krvarenja ili hematom ili bol na mjestu biopsije. Uobičajene aktivnosti žena može obavljati već idući dan. U Koliko se nakon biopsije javi temperature, što je vrlo rijetko, potrebno je potražiti savjet liječnika.