OCIJENI

Klinički ginekološki pregled

Objavljeno: 13.2.2023. 10:26

Klinički ginekološki pregled

Ginekološki pregled se preporučuje učiniti jednom godišnje, ako ne postoji neki dodatni razlog. Redoviti ginekološki pregledi su važni jer se tako na vrijeme mogu primijetiti i najmanje promjene koje ukazuju na bolesti, a samim tim se mogu brzo i uspješno liječiti i izliječiti.

Kada je najbolje vrijeme za ginekološki pregled?
Idealno vrijeme je osmi do dvanaesti dan menstruacijskog ciklusa.
Češći ginekološki pregledi se preporučuju ako: imate promjene u menstruacijskim krvarenjima, kod bolova u donjem dijelu trbuha, pojačanog vaginalnog iscjetka, abnormalnog nalaza PAPA testa. Češće kontrole potrebne su i ako koristite hormonsko liječenje, imate intrauterine uložak ili spiralu te ako ste trudni.
Posjet ginekologu je važan i nakon ulaska u menopauzu i prestanka menstrualnih krvarenja, jer neki zloćudni tumori češći su u kasnijoj dobi.
Ako planirate redovitu ginekološku kontrolu naručite se na pregled u vremenu kada nemate menstruaciju, osim ako imate nepravilno menstrualno krvarenje -  radi toga morate odmah doći na pregled.

Kako se pripremiti?
Dan prije pregleda nemojte stavljati vaginalne tablete ili kreme jer ti pripravci mogu utjecati na rezultate testova.
Savjetujemo i da pripremite listu pitanja, kako biste bez stresa na sam dan pregleda prošli kroz sve stvari koje vas zanimaju.

Što uključuje pregled?
Nakon inicijalnog razgovora u kojem se ginekolog kroz listu uobičajenih pitanja bolje upoznaje s vaša i vašim zdravljem, slijedi pregled koji obično ne traje dugo i uz dobru pripremu je sasvim bezbolan. Prvo se promatra vanjski dio spolovila, uz pomoć spekuluma se vrši pregled rodnice i vrata maternice te se uzima PAPA test. Redovitim uzimanjem PAPA testa i pridržavanjem uputa ginekologa pojava raka maternice se može smanjiti za 90%. Vrlo često žene misle da napravljen PAPA test znači i istodobno testiranje na spolno prenosive bolesti, ali to nije tako. Nalazom PAPA testa se utvrđuje postoje li abnormalnosti epitela na vratu maternice. Ako želimo detaljnije istražite postoji li upala  ili napraviti probir za spolno prenosive bolesti za to moramo učiniti ciljane obriske, kao što su obrisak za izolaciju Chlamydie trachomatis, Mycoplasme hominis, Ureaplasme urealyticum, Gardnerelle vaginalis, humanog papiloma virusa (HPV), virusa herpesa, Neisserie gonorrhoeae, Trichomonasa vaginalis te obrisak vrata maternice na aerobne i anaerobne bakterije.
Ako vas muče dvojbe ili ako imate simptome upale, u dogovoru sa svojim ginekologom, možete ih učiniti odmah prilikom  prvog  pregleda, ili kasnije.
Pri pregledu utvrđuje se stupanj čistoće koji predstavlja mikroskopsku analizu iscjetka, gleda se nativni preparat u kojem se analiziraju epitelne stanice, fiziološki nazočni laktobacili, leukociti, bakterije, trichomonas vaginalis i kvasnice.
Zatim slijedi bimanualni pregled koji će vašem ginekologu dati uvid o smještaju, obliku, veličini i bolnoj osjetljivosti maternice i jajnika

Liječnici:

Prof Snježana Škrablin, specijalist ginekologije i opstetricije te susbspecijalist fetalne medicine i subspecijalist humane reprodukcije.

Dr Franjo Grgić, specijalist ginekologije i opstetricije te subspecijalist  uroginekologije.

Dr Ivana Jurković, specijalist ginekologije i opstetricije te subspecijalist humane reprodukcije

Za više informacija posjetite našu web stranicu.

OCIJENI