Vrhunska oprema, te visoko educirani fizioterapeutski tim pod vodstvom specijaliste fizijatra reumatologa Danijele Šošo, dr.med. u suradnji sa liječnicima različitih specijalnosti, omogućuju vrhunske rezultate fizikalne terapije i rehabilitacije u liječenju bolesti i ozljeda lokomotornog sustava.
Trudimo se našim pacijentima osigurati kompletnu i kvalitetnu fizikalnu terapiju u prevenciji i liječenju bolesti lokomotornog sustava, prema najsuvremenijim svjetskim standardima imajući na umu samo jedan cilj: omogućiti pacijentu što brže vraćanje normalnim životnim aktivnostima.
Programi fizikalne terapije i rehabilitacije su:
predoperacijska rehabilitacija
postoperacijska rehabilitacija
fizikalna terapija kroničnih degenerativnih bolesti i bolnih sindroma
fizikalna terapija akutnih bolnih stanja
fizikalna terapija kod neuroloških stanja i oštećenja perifernih živaca
fizikalna terapija sportskih ozljeda
LASER
“Light application by stimulated emision of radiation” ili skraćeno LASER podrazumijeva svjetlosnu terapiju koja zauzima značajno mjesto u postupcima fizikalne terapije.
Dosadašnja istraživanja i iskustva ukazuju kako je ona nezaobilazna metoda liječenja akutnih i kroničnih posttraumatskih stanja i ozljeda mekih tkiva. Razlog tome je fotonski učinak laserskog svjetla koji ubrzava sintezu kolagena i stvaranje granulacijskog tkiva. Potiče regeneraciju tkiva što je vrlo bitan faktor kod cijeljenja rana i tretmana ožiljkastog tkiva. Ne smije se zanemariti ni antiedematozni učinak kako kod traumatoloških, tako i kod reumatoloških bolesnika.
Metoda je vrlo zahvalna i praktična jer je primjena neinvazivna i sigurna. Lasersko svjetlo ne djeluje štetno na fibroblaste kože i ne potiče nekrozu tkiva i stanica. Najevidentniji rezultat nakon tretmana je smanjene boli i oporavak zglobne mobilnosti.
Poseban oprez i konzultacije s liječnikom obavezni su kod boli nepoznate etiologije, a apsolutno je kontraindiciran kod trudnoća i osoba sa malignim oboljenjima.
ULTRAZVUK
Kod bolesti lokomotornog sustava u fizikalnoj terapiji važnu ulogu zauzima ultrazvučna terapija, posebno kada se govori o skupini izvanzglobnog reumatizma. Razlog tome je toplinsko djelovanje ultrazvuka koje u dublje položenim tkivima mehaničku energiju pretvara u toplinsku. Zahvaljujući tome, stvara se ultrazvučna dijatermija koja omogućava zagrijavanje struktura u blizini same kosti i djelovanje na reparativne procese kod kroničnih degenerativnih upalnih stanja. Osim toplinskog, važnost se pridaje i biokemijsko fizikalnom djelovanju te mehaničkom, koje zapravo podrazumijeva mikromasažu tkiva.
Obzirom da je za primjenu ultrazvuka potrebno kontaktno sredstvo, bilo kontaktni gel, bilo voda, može se primjeniti i preko farmakoterapijskog sredstva. Na taj način se omogućava dubinsko prodiranje lijeka preko kože i u tom slučaju govorimo o SONOFOREZI.
Kod ultrazvučne primjene mora se posebno obratiti pozornost na stanje tkiva i kože jer je kontraindicirana kod akutnih upala i svježih ozljeda u kojima bi dodatno izazivanje hiperemije bilo nepotrebno ili čak štetno. Također se ne primjenjuje ni u stanjima sklonim krvarenju.
ELEKTROTERAPIJA
Elektroterapijom nazivamo primjenu električne struje radi postizanja terapijskog učinka. Električna se energija u ovom slučaju primjenjuje neposredno na ljudsko tijelo.
Obzirom na frekvenciju struje koju koristimo, elektroterapiju dijelimo na:
galvansku struju – istosmjerna konstantna struja, djeluje analgetski, povećava podražljivost i provodljivost živaca, potiče metabolizam tkiva, odstranjuje deponirane produkte metabolizma, popravlja trofiku tkiva, usporava bilo i smanjuje krvni tlak. Primjenjuje se kod reumatskih bolesti, pareze i paralize živaca, bolesti krvnih žila i poremećaja cirkulacije.
dijadinamske struje – niskofrekventne, modulirane po frekvenciji i jakosti. Imaju analgetski učinak, djeluju na uklanjanje edema i hematoma te smanjuju tonus poprečnoprugastih mišića.
interferentne struje – endogene jer se preklapanje dviju struja događa u dubini tkiva. Imaju jače dubinsko djelovanje i dobro se podnose. Potiču stvaranje kalusa te tako ubrzavaju zaraštavanje koštanog tkiva. Njihova je prednost što se mogu primjenjivati i kada je u tijelu prisutan metal.
KINTEK
Kinetek predstavlja moderan aparat za pasivno razgibavanje zgloba. Koristimo ga kod smanjenog opsega pokreta zgloba kuka, koljena, ramena, lakta, najčešće post-operativno, no i kod kontraktura različite etiologije. Nakon operacije iznimno je važno postepeno povećavati opseg pokreta, a kinetekom možemo dozirati stupnjeve kao i pratiti napredak rehabilitacije. Aparat radi samostalno, po prethodno unesenim parametrima, tj. stupnjevima opsega samog pokreta.
Kinetek koristimo kod svih postoperativnih stanja kod kojih je potrebno povećati opseg kretnji u pojedinom zglobu. Sa tretmanom je potrebno započeti što ranije, uz prethodnu konzultaciju sa vašim ortopedom ili traumatologom.
Najčešće primjene kineteka su:
endoproteza kuka
operacija(rekonstrukcija) prednjeg i stražnjeg križnog ligamenta
operacije meniska (šav meniska, meniscektomija…)
operacije kolateralnih ligamenata
operacije patele
operacije patelo-femoralnog ligamenta
mikrofrakture kondila femura
ugradnja totalne proteze koljena
operacije u zglobu ramena i lakta
TRAKCIJA ILI EKSTENZIJA
TRAKCIJA ili EKSTENZIJA je pasivna metoda kineziterapije gdje se istežu određeni dijelovi tijela primjenom mehaničke sile. Trakcijom stvaramo osjećaj olakšanja u zglobovima. Istezanjem mišića, kralježnice, ligamenata povećava se prostor između zglobova te samim time dolazi do relaksacije mišića, smanjen je pritisak na korijene živaca.
Trakcijom možemo smanjiti mogući razvoj komplikacija kao i pritisak na krvne žile, bol…
Trakciju najčešće primjenjujemo kod hernije, suženja intravertebralnih prosora, spondilolisteze, degenerativnih bolesti u početnoj fazi, diskogene boli, kompresivnih fraktura, hipomobilnost zglobova (smanjena pokretljivost), spazam.
Ne primjenjuje se kod pacijenata sa tumorom, infekcijama, reumatoidnim artritisom, osteoporozom, bolesnicima sa akutnim ozljedama i akutnim upalama, hipermobilnosti zglobova, vaskularnih promjena, fibroza lumbalne kralježnice, bolesnicima sa temporomandibularnom disfunkcijom, ako se simptomi povećavaju prilikom primjene trakcije i dolazi do stvaranja pritiska.
Za više informacija posjetite našu web stranicu i Facebook profil.