OCIJENI

Išijas (uzrok, simptomi, pomoć)

Objavljeno: 29.11.2022. 14:46

Pojam išijas povezuje se na bol koja nastaje prilikom pritiska na korijen živca nervus ishiadicus. To uzrokuje upale, bolove, te često i utrnulost u nogama. Bol se širi iz donjeg dijela leđa preko kukova, stražnjice do nogu. Može biti popraćena trncima, ukočenošću ili slabošću, a može se preko potkoljenice proširiti skroz do stopala.

Bol koju uzrokuje išijas može biti izuzetno neugodna i jaka, ali većina simptoma nestane u roku do šest tjedana. Ako niti nakon dužeg vremena bol ne jenjava, moguće je da će biti potrebna operacija kako bi se smanjio pritisak na živac.

Nervus ishiadicus najduži je i najdeblji živac u tijelu. Sastoji se od pet manjih živaca koji izlaze iz lumbosakralnog dijela kralježnice, te se spuštajući niz noge grana u manje živce u natkoljenici, predjelu koljena, lista, stopala i prstima. Pojavljuje se kada živac postaje stegnut, najčešće pritiskom diska u kralježnici ili prevelikom rastu kosti na kralješku. Vrlo rijetko živac može biti kompromitiran tumorom, ili oštećen nekom bolešću (dijabetes).

Išijas obično zahvaća samo jednu stranu tijela. Najsigurniji simptom išijasa je bol koja se širi iz donjeg dijela leđa preko stražnjice u nogu, ali može se osjećati nelagoda bilo gdje u području živca. Bol može varirati od blage boli do izrazito oštre i jake. Bol se može pojačavati kada kašljete ili kišete, a dugo sjedenje često će pojačati simptome. Može se osjetiti slabiji oslonac na nogu, a moguća je i pareza stopala, kao i otežana ili ograničena funkcija stopala. Bol također može otežavati ustajanje i hodanje. Ipak vrlo rijetko dolazi do trajnog oštećenja živca.

Išijas obično prođe s vremenom, strpljenjem i malom brigom za sebe. Kod svih stanja išijasa medicinska masaža će vam uvelike pomoći i u većini slučajeva riješiti problem. Masaža će ublažiti ukočenost i napetost, a i oslobađa endorfine, odnosno prirodni tjelesni analgetik.
No možete si i sami pomoći na mnoge načine.

Najbolje je da nastavite sa svojim svakodnevnim aktivnostima, izbjegavajući aktivnosti koje su izazvale incident. Ležanje u slučaju išijasa nije baš preporučljivo, ali dan ili dva odmora dobro će vam doći. S druge strane dugotrajno ležanje produbiti će problem.

Možete si pomoći na način da si stavljate led na upaljeno mjesto. Primijenite tu tehniku 3-4 puta dnevno po 20 minuta, samo pazite da ne stavljate led izravno na kožu. Kreme i gelovi neće vam pomoći kod išijasa,  jer ne prodiru dovoljno duboko, tako da zaboravite na to.

Nakon nekoliko dana gdje se primjenjivali tehniku s ledom, treba početi s grijanjem. Grijte bolno mjesto, možete naizmjenice grijati i hladiti, termoforom i grijalicama, ali ne kremama.

Kada osjetite poboljšanje, možete krenuti s laganim istezanjima koje rasterećuje živac. Izbjegavajte nagle pokrete i trzaje. Istezanje mora biti strogo kontrolirano.

Premda većina ima mišljenje da vježbanje nije preporučljivo kada vas boli, ipak je tjelovježba jedno od najjačih oružja za kronične tegobe. Redovna tjelovježba, slično kao i medicinska masaža, potiče lučenje hormona endorfina, koji je prirodni analgetik. Naravno da tjelovježba u slučaju išijasa mora biti lagana i kontrolirana.

Ponekad se ipak dogodi da se simptomi pojačavaju s vremenom i da ih samopomoć ne može riješiti. Simptomi poput bola i drugih neuroloških ispada koji se pogoršavaju, a ne ukazuju na moguće oštećenje živca (kao slabost), ili ako se simptomi pojavljuju u obje noge, uzrokuju crijevne i/ili mokraćne probleme, možda će rješavanje problema zahtijevati operativni zahvat, te se u tim slučajevima svakako javite svome liječniku.

Išijas se najčešće javlja u srednjim godinama, rijetko prije dvadesete i poslije pedesete. Neki određeni pokret ili ozljeda ne uzrokuju išijas, već se on razvija duži vremenski period.

Većini se stanje popravlja kroz nekoliko tjedana uz samoliječenje i/ili masaže, ali u nekim slučajevima bolovi koje uzrokuje ukliješteni živac mogu biti jako žestoki i poprilično iscrpljujući.

Ako niste sigurni imate li išijas, postoji jedan vrlo jednostavan test dali bolujete od išijasa. To je tzv. Lazarevićev znak.

Test se izvodi tako da bolesnik leži na leđima, a dok druga osoba pokušava pacijentovu ispruženu nogu podignuti od podloge. Normalno se noga bezbolno diže do 90 stupnjeva, osjećajući samo napetost ispod koljena. Kod išijasa dizanje noge izaziva bol u leđima i u nozi uzduž ishijadičnog živca.
Test je pozitivan ako je kut do kojeg se noga podigne manji od 90 stupnjeva, a zbog jakog pritiska na korijen živca ponekad može biti samo 10, 20 ili 30 stupnjeva. Pozitivan Lazarevićev znak, za kut veći od 60 stupnjeva, znači da pritisak nije velik.

Posjetite našu web i Facebook stranicu.

OCIJENI