OCIJENI

8. Hrvatski dan ljekarni

8. HRVATSKI DAN LJEKARNI
29. listopada 2014.


TRUDNICE, O SAMOLIJEČENJU U TRUDNOĆI POSAVJETUJTE SE S LJEKARNIKOM
 
AKO STE TRUDNI UPITAJTE SVOG LJEKARNIKA:
  • Zašto se pri samoliječenju u trudnoći i tijekom dojenja trebate posavjetovati sa zdravstvenim stručnjakom (ljekarnikom ili liječnikom)?
  • Kako pravodobno možete spriječiti najčešće zdravstvene tegobe u trudnoći i tijekom dojenja?
  • Što se podrazumjeva pod odgovornom primjenom lijekova za samoliječenje?
  • Koji lijekovi i dodaci prehrani su dopušteni u trudnoći i tijekom dojenja?
  • Koji biljni pripravci su dopušteni u trudnoći?
  • Trebate li izbjegavati određene kozmetičke sastojke u trudnoći i tijekom dojenja?
  • Što podrazumjeva zdrava prehrana u trudnoći i tijekom dojenja?
  • Kako se ispravno skrbiti i njegovati novorođenče?
  • Koje bezreceptne lijekove i proizvode je uputno imati u "kućnoj ljekarni" tijekom trudnoće, dojenja i ranog majčinstva?

Ljekarnici su najlakše dostupni zdravstveni radnici. U ljekarnu se može doći nenajavljeno i bez čekanja porazgovarati s ljekarnikom i upitati ga za savjet:
  • O ispravnoj primjeni lijekova propisanih na recept
  • O ispravnoj primjeni bezreceptnih lijekova i medicinskih proizvoda, te sigurnom i odgovornom samoliječenju
  • O izboru dodataka prehrani i dijetetskih proizvoda, dermokozmetike te o očuvanju zdravlja općenito...


SAMOLIJEČENJE NIJE BEZOPASNO, POSEBICE U TRUDNOĆI! RAZGOVARAJTE SA SVOJIM LJEKARNIKOM!

Samoliječenje ili automedikacija je izbor i uporaba lijekova za liječenje lakših bolesti ili simptoma koje su pojedinci samostalno prepoznali, uz odgovornu i racionalnu uporabu lijekova koje se može nabaviti bez recepta (definicija Svjetske zdravstvene organizacije, WHO).

Odgovorno samoliječenje podrazumjeva uporabu odobrenih bezreceptnih (tzv. OTC - Over the counter) čijekova, koji su kvalitetni, sigurni i učinkoviti, ukoliko se primjenjuju prema naputku i odgovarajućem savjetovanju ljekarnika ili liječnika.


ŠTO JE NUŽNO ZA ODGOVORNO SAMOLIJEČENJE?

* Primjena dokazano sigurnih, učinkovitih i kvalitetnih lijekova
* Ispravna primjena lijekova za uočene simptome oboljenja
* Uz lijekove trebaju biti priložene upute o:
  • Nazivu i sastojcima lijeka
  • Načinu primjene
  • Učincima i mogućim nuspojavama
  • Načinu praćenja učinaka
  • Mogućim interakcijama s drugim lijekovima ili hranom
  • Mjerama opasnosti i upozorenjima
  • Trajanju uzimanja lijeka
  • Kada je potrebno potražiti pomoć zdravstvenog stručnjaka


ŠTO SVE OBUHVAĆA SAMOLIJEČENJE?

Osim lijekova koji se mogu kupiti bez recepta, u svrhu samoliječenja na raspolaganju su i medicinski proizvodi, dodaci prehrani, biljni pripravci, dermatološki pripravci i dr., o čijoj bi se primjeni također uvijek trebali posavjetovati s ljekarnikom ili liječnikom, da biste izbjegli moguće rizike i štetno djelovanje.


LIJEKOVI I TRUDNOĆA

Lijekove u trudnoći i tijekom dojenja, zbog rizika za majku i dijete, treba primjenjivati ograničeno i vrlo oprezno. Poznato je da brojni lijekovi mogu proći kroz placentu, pa postoji mogućnost farmakološkog učinka na embrio i fetus. Količina informacija o učincima i posljedicama primjene lijekova kod trudnica je ograničena, jer se klinička ispitivanja učinka lijekova u trudnoći iz etičkih i sigurnosnih razloga manje provode.


KLASIFIKACIJA LIJEKOVA

Lijekovi su prema klasifikaciji Američke agencije za hranu i lijekove (FDA), koja se najčešće rabi, svrstani u pet kategorija prema riziku štetnosti za plod. To su kategorije A, B, C, D, X. Lijekovi kategorija A i B nisu pokazali nikakav rizik za plod te se smiju primjenjivati u trudnoći. Kod lijekova kategorije C štetnost nije sa sigurnošću dokazana te se smiju koristiti samo ako je korist za majku veća od rizika za plod što procjenjuje liječnik. Lijekovi D kategorije imaju dokazano štetno djelovanje pa je uporaba dopuštena samo kod teške zdravstvene ugroženosti majke. Lijekovi kategorije X imaju izrazito velik štetan učinak na plod te njihova primjena nije dopuštena u trudnoći.


LIJEKOVI I DOJENJE

Važnost dojenja kao prirodne prehrane je neupitna te ga podupire i Svjetska zdravstvena organizacija. U uputi uz lijek vrlo je često navedeno da se lijek ne preporuča tijekom dojenja. Ta se preporuka navodi najčešće zbog nedostatka studija koje bi potvrdile sigurnost lijeka tijekom dijenja, a ne zbog utvrđenih neželjenih učinaka. Zbog bojazni da su lijekovi općenito štetni u dojenju, mlade majke često ne koriste lijek koji im je potreban ili odustanu od dojenja. Većina lijekova koje uzima majka prenosi se u majčino mlijeko u malim koncentracijama. Ako postoji opravdan razlog za uzimanje lijeka, najbolje je uzeti ga neposredno prije ili odmah nakon dojenja.


BILJNI LIJEKOVI I DODACI PREHRANI

Sve je veča ponuda biljnih pripravaka i dodataka prehrani koji se koriste u samoliječenju, no i pri upotrebi takvih proizvoda kod trudnica je potreban oprez i savjetovanje s ljekarnikom, kao i informiranje svoga liječnika o uzimanju takvih pripravaka.

 
Trudnice, dojilje i mala djeca su posebno osjetljive skupine pacijenata i ne bi smjele donositi odluke o samoliječenju bez stručnog savjetovanja s ljekarnikom ili liječnikom.
 
O mogućnostima i rizicima samoliječenja uvijek se posavjetujte s ljekarnikom ili liječnikom.

OCIJENI