OCIJENI

7. Hrvatski dan ljekarni

7. HRVATSKI DAN LJEKARNI
29. listopada 2013.

LJEKARNIK VAM POMAŽE U PREVENCIJI I LIJEČENJU ŠEĆERNE BOLESTI


Šećernoj bolesti često se pridaje nadimak "tihi ubojica". Bolest je dosegnula pandemijske razmjere; u svijetu je 2012. bilo 371 milijun oboljelih od šećerne bolesti, a predviđa se da će taj broj u slijedećih 20 godina narasti na 552 milijuna oboljelih. U Hrvatskoj je registrirano više od 316.000 osoba sa šećernom bolesti, a smatra se da više od polovine oboljelih ne zna da boluje od te bolesti.


1. ŠTO JE ŠEĆERNA BOLEST?

Šećerna bolest ili dijabetes je kronična metabolička bolest karakterizirana povišenom razinom šećera (glukoze) u krvi zbog nedostatka inzulina. Inzulin je hormon kojega proizvodi gušterača. U našem tijelu on omogućuje da se šećer unesen hranom prenese u stanicu i iskoristi za proizvodnju energije. Ako gušterača proizvodi premalo (ili nimalo) inzulina, šećer iz hrane se nakuplja u krvi i uzrokuje oštećenja krvnih žila.


2. KOJI SU TIPOVI ŠEĆERNE BOLESTI?

Postoji nekoliko tipova šećerne bolesti, no najčešći su šećerna bolest tip 1 i šećerna bolest tip 2. Šećerna bolest tipa 1 razvija se naglo, s jako izraženim simptomima, a javlja se uglavnom u djetinjstvu ili mladosti. Ovaj oblik bolesti liječi se inzulinom, a od nje boluje oko 10% svih oboljelih od šećerne bolesti. Šećerna bolest tipa 2 razvija se uglavnom u odraslih, najčešće nakon 40. godine života, a približno 90% oboljelih ima taj tip bolesti. Razvija se postupno, sa slabo izraženim simptomima, pa prikrivena bolest može trajati godinama prije nego što se otkrije.


3. KOJI SU RIZIČNI ČIMBENICI ZA RAZVOJ ŠEĆERNE BOLESTI TIPA 2?

Rizični čimbenici za razvoj šećerne bolesti tipa 2 su nasljeđe (ako roditelj boluje od šećerne bolesti veći je rizik da dijete oboli), debljina, tjelesna neaktivnost, nepravilna prehrana i dob.


4. KOJI SU ZNAKOVI ŠEĆERNE BOLESTI?

Upozoravajući znakovi vezani uz šećernu bolest su jak umor, intenzivna glad, pretjerano žeđanje, često i obilno mokrenje, razdražljivost, trnci u rukama i nogama, smetnje vida, svrbež genitalne regije, česte upale sluznice usta, neočekivani porast ili pad tjelesne težine, sporo zacjeljivanje rana i ponavljane infekcije. Ako ste kod sebe primijetili neke od ovih simptoma, trebali biste provjeriti razinu glukoze u krvi.


5. KAKO SE LIJEČI ŠEĆERNA BOLEST?

Osnova liječenja šećerne bolesti su pravilna prehrana, tjelesna aktivnost i edukacija bolesnika. Nakon otkrivanja bolesti, ako se kod oboljele osobe promjenom prehrane i povećanjem tjelesne aktivnosti, nakon određenog vremena ne postigne sniženje šećera u krvi, liječnik propisuje lijekove. No, samo primjena tih lijekova nije dovoljna za sprječavanje napredovanja bolesti, nego se oboljela osoba mora pridržavati načela pravilne prehrane i povećati tjelesnu aktivnost.


6. ŠTO MOŽE UZROKOVATI NELIJEČENA ŠEĆERNA BOLEST?

Šećerna bolest je kronična, progresivna bolest i ako se ne liječi može uzrokovati slijepoću, oštećenje bubrega, bolesti srca i krvnih žila (ateroskleroza, srčani udar, moždani udar), oštećenja živaca (gubitak osjeta boli, dodira i topline), sklonost infekcijama i ranama koje teško zacjeljuju te amputaciju okrajina. I kod oboljelih koji se liječe može doći do komplikacija, međutim, dobrom regulacijom šećerne bolesti razvoj komplikacija se može usporiti ili spriječiti.


7. KOJE SU NORMALNE VRIJEDNOSTI ŠEĆERA (GLUKOZE) U KRVI?

Normalne vrijednosti glukoze u krvi kreću se od 3.0 do 6.1 mmol/L kada se mjeri natašte, odnosno do 7.8 mmol/L iza obroka. Kod oboljelih od šećerne bolesti s dobro reguliranom bolesti razina glukoze trebala bi se održavati u tom rasponu.


8. KAKO VAM LJEKARNIK MOŽE POMOĆI U SPRJEČAVANJU I LIJEČENJU ŠEĆERNE BOLESTI?

Ljekarnik Vas može podučiti o načinima sprječavanja razvoja šećerne bolesti (pravilnoj prehrani, tjelovježbi i promjeni loših životnih navika, kao što su sjedilački način života, pušenje, unos alkoholnih pića). Može vas savjetovati o dodacima prehrani - vitaminima, antioksidansima, nezasićenim masnim kiselinama i biljnim pripravcima, koji mogu pridonijeti očuvanju Vašeg zdravlja.

Ljekarnik će Vas savjetovati o ispravnoj primjeni lijekova za snižavanje glukoze u krvi. Kod tih je lijekova iznimno važno uzimaju li se prije ili poslije obroka, jer pravilna primjena lijekova smanjuje mogućnost javljanja nuspojava kao što su hipoglikemija (prenizak šećer koji može uzrokovati nesvjesticu i komu) ili probavne smetnje. Ljekarnik će Vas podučiti ispravnoj primjeni inzulina, te načinu kako si možete pomoći u slučajevima previsokog ili preniskog šećera.

Ljekarnik Vam može pomoći u provođenju samokontrole glukoze u krvi pomoću glukometra (aparata), te će Vas uputiti kako i kada trebate mjeriti razinu glukoze u krvi da biste postigli dobru regulaciju šećera u krvi.


Ljekarnik je Vaš stručan i uvijek dostupan partner koji Vam može pomoći u boljem razumijevanju i učinkovitijoj kontroli šećerne bolesti.


POTRAŽITE SAVJET LJEKARNIKA O:
  • sprječavanju nastanka šećerne bolesti
  • ispravoj primjeni propisanih lijekova
  • provođenju samokontrole šećera u krvi
  • izboru proizvoda za samoliječenje
  • problemima povezanim sa šećernom bolesti

OCIJENI