OCIJENI

Znate li pravilno čuvati lijekove kod kuće? Evo nekoliko korisnih pravila

Objavljeno: 11.4.2025. 7:54

Lijekovi su važan dio svakodnevne brige o zdravlju, no njihova učinkovitost i sigurnost ovise i o načinu na koji se čuvaju. Pogrešno skladištenje može dovesti do promjene kemijskog sastava lijeka, smanjenja djelotvornosti ili čak razvoja štetnih posljedica. Mnogi ljudi čuvaju lijekove na pogrešnim mjestima, ne vode računa o roku valjanosti ili miješaju lijekove različitih članova kućanstva.

Kako biste izbjegli neželjene situacije i osigurali maksimalnu učinkovitost terapije, donosimo nekoliko jednostavnih, ali važnih pravila za čuvanje lijekova kod kuće.

Lijekovi nisu za kupaonicu

Jedna od najčešćih pogrešaka je čuvanje lijekova u kupaonici. Iako ormarić iznad umivaonika može izgledati kao idealno mjesto, toplina i vlaga koje se tamo stvaraju vrlo lako mogu utjecati na stabilnost lijekova. Umjesto toga, lijekove treba čuvati na suhom, tamnom i prozračnom mjestu, daleko od izvora topline i direktnog svjetla – primjerice u ormariću u dnevnoj sobi ili spavaćoj sobi.

Uvijek pratite upute na pakiranju

Na svakoj kutiji ili uputi za lijek jasno je naznačeno na kojoj temperaturi ga je potrebno čuvati. Većina lijekova čuva se na sobnoj temperaturi (od 15 °C do 25 °C), no postoje iznimke koje zahtijevaju hladnjak. Ako lijek treba biti u hladnjaku, važno je da se drži na srednjoj polici, a ne u vratima, jer se ondje temperatura češće mijenja.

Ne presipajte lijekove u druge kutije

Tablete i kapsule trebaju ostati u originalnom pakiranju jer su tako zaštićene od svjetla, vlage i zraka. Originalno pakiranje također sadrži sve važne informacije, uključujući i rok valjanosti te naziv lijeka, što je posebno važno ako istovremeno koristite više terapija.

Provjeravajte rok trajanja

Lijekove s isteklim rokom valjanosti treba odmah ukloniti iz kućne ljekarne. Takvi lijekovi mogu izgubiti djelotvornost ili čak postati štetni. Preporučuje se barem dva puta godišnje pregledati sve lijekove koje imate kod kuće i odvojiti one kojima je rok prošao ili koji se više ne koriste.

Lijekovi nisu za dijeljenje

Lijek koji je jednom pomogao vama ne mora pomoći nekome drugome, čak i ako simptomi izgledaju slično. Uvijek se preporučuje korištenje lijekova isključivo prema preporuci liječnika ili ljekarnika.

Odlaganje neiskorištenih lijekova

Lijekove kojima je istekao rok trajanja ili koje više ne koristite ne smijete bacati u smeće niti ispirati u sudoperu. Takvi lijekovi mogu onečistiti okoliš i predstavljati opasnost. Umjesto toga, donesite ih u najbližu ljekarnu gdje će ih stručno zbrinuti.

Savjetujte se u Ljekarnama Vales

Za sva pitanja vezana uz pravilno čuvanje, korištenje i zbrinjavanje lijekova, korisnici se mogu obratiti stručnom timu Ljekarni Vales. Naši farmaceuti rado će vas savjetovati o tome gdje i kako čuvati lijekove, kako prepoznati promjene u njihovoj učinkovitosti te kako sigurno ukloniti lijekove koje više ne koristite.

Više korisnih savjeta i novosti dostupno je i na našoj Facebook stranici.

Ispravnim čuvanjem lijekova čuvate i svoje zdravlje – jer sigurnost počinje kod kuće.


OCIJENI