Happy Vet specijalistička veterinarska ambulanta
Bolnička 63, 10090, Zagreb
Veterinarska ambulanta, hitne intervencije
Veterinarska ambulanta, hitne intervencije
Baš kao kod ljudi i većina životinja, hrčci su osjetljivi na parazite – organizme koji žive na ili u domaćinu, kradući njihove hranjive opskrbe i često uzrokujući štetu domaćinu ili neugodu. Parazite može biti teško otkriti kod hrčka i iako općenito nisu jako opasni, mogu izazvati gubitak tjelesne težine, zatvor, gubitak dlake i svrbež.
Unutarnji paraziti
Najčešći unutarnji parazit kod hrčaka je „patuljak“ trakavica (Hymenolepis nana) koja boravi u tankom crijevu. Prema nekim podacima, one mogu živjeti unutar hrčka s minimalnim problemima ali se povremeno može dogoditi gubitak težine ili začepljenje crijeva. Rijetko, hrčci mogu postati domaćini glistama (Nematodes) koje mogu živjeti u debelom crijevu. Gliste im uzrokuju male smetnje, najviše analni svrab.
Vanjski paraziti
Vanjski paraziti u obliku grinje mogu uzrokovati brojne probleme kože. Najčešći krivci su Demodex grinje-dvije vrste sitnih grinja koje zaraze folikule dlake i mogu uzrokovati svrbež i gubitak dlake. Povremeno, hrčak se može zaraziti s ušnim grinjama iz porodice Notoedres. Ove grinje su specifične za hrčka i uzrokuju svrbež uši, noga, lica i genitalija.
Simptome
Infestacija parazita kod hrčaka ne treba uvijek biti očita, posebno kod unutarnjih parazita. Ako primjetite da hrčak gubi na težini ili ako dođe do zatvora ili natečeni trbuh, mogu biti krivi unutarnji paraziti. Simptomi infestacije vanjskih parazita su vidljiviji – gubitak dlake, perut, često grebanje i svrbež znakovi su parazitske grinje.
Prevencija
Kako bi se spriječilo, držite svojeg hrčka u dobrim higijenskim uvjetima. Trakavica se prenosi putem fekalija ili ugriza buhe. Hrčak je posebno čista životinja koja se stalno uređuje. Pješčana kupka im pomaže kod higijene. Kontroliranje vanjskih glodavaca u Vašem domu i okolini, mogu spriječiti infestaciju.
Upozorenje
Ako primjetite da se nešto čudno dešava, kontaktirajte odmah svojeg veterinara. Ne pokušavajte sami dijagnosticirati i ne pokušavajte sami liječiti bez da ste se savjetovali sa veterinarom. Uvijek slijedite upute Vašeg veterinara, odnosno tretman i lijek koji Vam je preporučio.