Happy Vet specijalistička veterinarska ambulanta
Bolnička 63, 10090, Zagreb
Veterinarska ambulanta, hitne intervencije
Veterinarska ambulanta, hitne intervencije
Kolibaciloza je bolest uzrokovana bakterijom Escherichia coli, poznatija kao E. Coli, koja normalno živi u crijevima. Prisutnost E.coli je benigna ali u nekim slučajevima može uzrokovati bolesno stanje, posebno kod štenaca i mačića.
Kod štenaca i mačića obično se javlja u prvim tjednima života. Ženke mame proizvode mlijeko koje je bogato antitijelima a to mlijeko, zvano kolostrum, igra ključnu ulogu u zaštiti nerazvijenog imunološkog sustava protiv raznih infekcija i naravno onih u probavnom traktu. U nedostatku tih antitijela, štenci i mačići su više osjetljivi na brojne infekcije, uključujući i infekcije sa E.coli.
Ako ženka mama već nosi E.coli, bakterije mogu napasti štene ili mačića dok je još u maternici ili tijekom poroda ili može dobiti infekciju tokom hranjenja ako majka ima upalu mliječne žlijezde.
Kolibaciloza često dovodi do stanja koje se naziva sepsa ili trovanje krvi, što znači da je opasno visoka prisutnost bakterija u krvi. Iako je prvenstveno bolest mladih jedinke, također može utjecati na starije. E. coli infekcijom, u kombinaciji s drugim uzročnicima, također se povećava težina virusnih infekcija kod pasa.
Simptomi
• depresija
• dehidracija
• nedostatak apetita
• povraćanje
• brzi srčani ritam
• slabost
• letargija
• vodeni proljev
• hladna kože (zbog niske tjelesne temperature)
• sluznice plavkaste boje (zubno meso, nosnice, usne, uši, anus) zbog nedovoljno kisika u crvenim krvnim stanicama
Uzroci
Kolibaciloza nastaje zbog E. coli infekcije. Međutim, faktori rizika za ovu vrstu infekcije uključuju loše zdravstveno stanje i neuhranjenost majke, nedostatak kolostruma, nečist okoliš kod okota, teški ili produženi okot, velik broj štenaca/mačića u maternici, istodobna infekcija,bolesti, upala mliječne žlijezde kod starijih jedinki.
Dijagnoza
Dijagnoza se vrši testiranjem krvi i urina.
Liječenje
Kako je kolibaciloza akutno stanje, najviše pogođeni štenci/mačići trebaju biti hitno hospitalizirani. Dobra zdravstvena njega, uravnotežena tekućina, liječenje proljeva i davanje glukoze mogu dati dobre rezultate kada je mačić/štenac zaprimljen u ambulantu. Antibiotici mogu biti propisani u početku i kasnije se mogu promijeniti ako je potrebno prema rezultatima bakterijske kulture i osjetljivosti ispitivanja na E.coli.
Iako, takvi slučajevi često završavaju i smrtno zbog bebinog nedovoljno razvijenog imunološkog sustava. Stoga, ako prepoznate simptome, odmah se javite Vašem veterinaru!
Dnevna njega svodi se na ograničavanje aktivnosti, odmor u kavezu, stalno nagledanje(promjene i mjerenje temperature) i toplinu u periodu oporavka. Mačić/štenac treba biti izoliran od majke i braće i sestara i kao preventiva i oni moraju biti liječeni antibioticima.
Prevencija
Za sprečavanje infekcijom E.coli provjerite da li ženke trudnice dobrog zdravlja i uhranjene. Okolina gdje će se okotiti treba biti čista i posteljinu često mijenjati nakon poroda. Štencima i mačićima omogućiti pristup prvom mlijeku – kolostrumu. Osim toga, uvijek operite ruke i promijenite odjeću prije nego ulazite kod štenaca ili mačića.