OCIJENI

Što učiniti u slučaju loše probave?

Objavljeno: 24.11.2021. 13:55

Probavne tegobe nikome nisu nepoznanica. Danas je čak 95% probavnih tegoba uzrokovano truljenjem neprobavljene hrane i njenom fermentacijom u našem probavnom traktu. Ovo dugoročno može potaknuti rast raznih loših bakterija, parazita i gljivica, što pak može dovesti do nekontroliranog dobitka na težini,bakterijskog prerastanja tankog crijeva (SIBO), autoimunih bolesti poput iritabilnog kolona (IBS) i Chronove bolesti, problema sa štitnjačom i hormonskih disbalansa.  Nerijetko se uz probavne tegobe pojavljuju i emocionalni simptomi poput stresa, anksioznosti, depresije i promjena raspoloženja. Kada bi tretirali isključivo simptome i trpali u sebe razne lijekove, samo bi povećali rizik za razvoj puno ozbiljnijih kroničnih bolesti. Što pametniji i jednostavniji pristup je način kako će te riješiti problem loše probave. 

7 najčešćih probavnih tegoba: 

  • Konstantni bolovi u desnom dijelu abdomena
  • Često ispuštanje tihih plinova neugodnih mirisa
  • Pretjerano podrigivanje prije ili nakon jela
  • Obavezno spavanje nakon jela
  • Žgaravica
  • Česte opstipacije ili proljevi
  • Nadutost s konstantnim ispuštanjem plinova

Uzroci loše probave 

Većina probavnih tegoba nastaje zbog nemogućnosti pravilne razgradnje makronutrijenata, ostavljajući oportunističkim organizmima zadatak da probave tu hranu umjesto nas. Probavni sustav koji nije u punom pogonu, ne može proizvesti dovoljno probavnih enzima i tvari koje razgrađuju hranu, što vodi do pojave navedenih simptoma. Ako se ti simptomi nastave ignorirati (ili se samo privremeno olakšaju lijekovima), imaju tendenciju progredirati u ozbiljnije tegobe i bolesti (Chronova bolest,IBS, ulkusi, itd.). Faktori koji dovode do pojave oslabljenog probavnog sustava su nutricionalni deficit, stres, lijekovi, sveukupno dijeta siromašna hranjivim tvarima, uz ovih 5 stvari:

1. Nedovoljno dobro žvakanje hrane - Dobro prožvakana hrana je uvjet za dobru probavu. Ako se to ne obavlja kako treba naša gušterača će morati lučiti više enzima za razgradnju. 

2. Niska razina klorovodične kiseline (HCL) - Klorovodična kiselina se luči u želucu i igra važnu ulogu u razgradnji proteina. Uzroci manjka HCL-a mogu biti nedostatak vitamina B, klorida (iz soli), cinka i magnezija.

3. Smanjeno lučenje probavnih enzima - Vaša gušterača proizvodi enzime koji razgrađuju uglavnom ugljikohidrate, kao proteine i masnoće. Ako je gušterača prestimulirana prehranom koja je zasićena velikim dozama šećera, onda će se lučiti manje enzima što će dovesti do fermentacije karbohidrata, koja će pak dovesti do pojačanog stvaranja plinova. 

4. Manjak žuči - Jetra proizvodi žuč, koja se onda pohranjuje u žučnjaku te se na podražaj otpušta u žučovod i tako dospijeva do tankog crijeva. Uloga žuči je emulgacija masti za bolju apsorpciju u organizmu. Ako postoji manjak žuči, dolazi do zadržavanja masti i truljenja u našem probavnom traktu.

5. Pretjerani rast bakterija - Sva hrana koja nije probavljena do vremena kada stigne u debelo crijevo bit će probavljena pomoću bakterija. Prevelike količine neprobavljene hrane će dovesti do pretjeranog rasta tzv. “loših“ bakterija poput Helicobacter Pylori, što može uzrokovati daljnje pogoršanje tegoba.

 Kako riješiti problem?

Kao što je već spomenuto u tekstu problem loše probave je moguće riješiti zdravom prehranom i prekidom određenih loših navika poput:

  • Ignoriranja potrebe za defekacijom
  • Uzimanja previše NSAID-a
  • Kasnog jedenja
  • Prehrane koja je siromašna vlaknima
  • Prekomjernog jedenja 
  • Prebrzog jedenja 
  • Prekomjerne konzumacije alkohola
  • Pušenja

 Kakve god probavne tegobe imali, pogotovo tegobe koje traju duže vrijeme ili koje se vremenom pogoršavaju, poželjno je obaviti gastroenterološki pregled. Kompletan gastroenterološki pregled možete obaviti u privatnoj ordinaciji Bona Officia dr. Kardum d.o.o., gdje je iskustvo utemeljeno na višegodišnjem i stalnom usvajanju medicinskog znanja i vještina u klinikama u našoj domovini i diljem svijeta sigurna garancija kvalitete pružanja potrebnih  medicinskih usluga. Svemu tome pridonosi i najsuvremenija medicinska oprema kojom je ordinacija opremljena te suradnja s vodećim zdravstvenim centrima u Hrvatskoj i Medicinskim fakultetom u Zagrebu. Ulaz u ordinaciju i kretanje unutar nje prilagođen je u cijelosti i osobama s invaliditetom. Za sve dodatne informacije pogledajte web stranicu

OCIJENI