BONA OFFICIA dr. KARDUM - GASTROENTROLOG ZAGREB
Kaptol 26, 10000 Zagreb
Ultrazvuk, endoskopija, kolonoskopija, EGD
Ultrazvuk, endoskopija, kolonoskopija, EGD
Objavljeno: 10.10.2022. 20:52
Gastroskopija je pregled kojim se pregledava sluznica jednjaka, želuca i dvanaesnika. Ako se spremate na ovaj pregled, sigurno želite saznati što više informacija. Nastavite čitati i otkrit ćemo vam sve što trebate znati o pregledu i pripremi za isti.
Kako izgleda gastroskopija?
Tijekom pregleda pacijent je na lijevom boku s koljenima privučenim trbuhu, glave lagano savinute prema prsima. Pacijent mora zagristi usnik, to jest „plastičnu lulicu“ koju drži među zubima tijekom cijelog pregleda. Cilj položaja u koji se postavlja pacijent je što lakše i bezbolnije ući u jednjak. Ponekad pacijenti imaju strah od gušenja prilikom pregleda, no, budući da se aparat nalazi u probavnoj cijevi, a ne u bronhama, taj se strah nikako ne može ostvariti. Dobro je da pacijent tijekom pregleda što normalnije diše, jer će uravnotežen ritam disanja doprinijeti tome da se pregled obavi što brže i kvalitetnije.
Kome je potrebna gastroskopija?
Postoje određene indikacije za gastroskopiju na temelju kojih će vam vaš liječnik najčešće savjetovati da obavite ovaj pregled. Ako osjetite neki od ovih simptoma, svakako ih napomenite pri sljedećem posjetu liječniku. Najčešće indikacije za gastroskopiju su:
povraćanje krvi, crnog sadržaja i/ili crna stolica
dispeptičke tegobe sa žgaravicom ili bolovima u žličici
otežano i/ili bolno gutanje
mučnine, povraćanja, gubitak na tjelesnoj težini
anemija uslijed nedostatka željeza ili megaloblastična anemija
povišeni tumorski markeri poput CEA ili Ca 19-9 kod prve generacije srodnika bolesnika oboljelog od karcinoma želuca ili neke druge obiteljski vezane premaligne ili maligne bolesti
dermatološke bolesti
Kako se pripremiti za gastroskopiju?
Još jedno važno pitanje jest kako se pripremiti za pregled. Priprema za gastroskopiju razlikuje se ovisno o tome hoćete li pregledu pristupiti pod anestezijom ili bez anestezije.
Ako se odlučite na pregled bez anestezije, ne smijete jesti 6 sati prije pregleda i ne smijete uzimati tekućinu 4 sata prije pregleda.
U slučaju da bolujete od kronične bolesti zbog koje redovito uzimate lijekove, smijete ih popiti s nekoliko gutljaja vode.
Ako ćete pregled obaviti pod anestezijom, ne smijete jesti 6 sati prije, niti piti 3 sata prije pregleda.
Ako se zna da imate spor prolazak hrane kroz gornji dio probavne cijevi, period u kojem ne smijete jesti bit će i duži. Po potrebi, već dan ili dva prije pregleda, uzimat ćete samo tekuću hranu.
Sada kada znate kako izgleda gastroskopija, kome je potrebna i kako se pripremiti, vjerojatno se pitate gdje je najbolje obaviti ovaj pregled. Preporučujemo vam privatnu gastroenterološko – hepatološku ordinaciju Bona Officia dr. Kardum d.o.o. Osim stručnošću i konstantnim usavršavanjem, u poliklinici se ponose kvalitetnim odnosom koji imaju prema pacijentu, a koji se temelji na povjerenju, iskrenosti i razumijevanju. Ordinacija je opremljena najsuvremenijom opremom te surađuju s vodećim zdravstvenim centrima u Hrvatskoj i s Medicinskim fakultetom u Zagrebu. Za što jednostavnije naručivanje, pregled možete zakazati online (https://ordinacija-kardum.com/kontakt/), a ako vam je potrebno više informacija, kontaktirajte osoblje poliklinike putem maila ili telefona.