ENDOSKOPSKI PREGLED „NA ŽIVO“ ILI U „ANESTEZIJI“ ?
Endoskopski pregled se može napraviti bez sedacije ili uz prethodnu sedaciju, odnosno uspavanost.
U odluci za endoskopiju bez sedacije odlučujujuće je očekivano trajanje i težina endoskopskog pregleda kao i stanje pacijenta zbog njegovih popratnih bolesti. Vrlo je važan i prag boli jer neke od pretraga mogu biti izrazito bolne. Prednosti endoskopije bez sedacije se očituju u činjenici što se na taj način izbjegavaju moguće komplikacije sedacije – presediranost, bronhospazam, hipotenzija, hipoventilacija ili aspiracija. Endoskopija bez sedacije skraćuje vrijeme pregleda jer ne podrazumjeva neke prethodne radnje koje se pretpostavljaju u slučaju pregleda sa sedacijom.
Kako bi se izbjegle moguće nepoželjne komplikacije endoskopskog pregleda u sedaciji poseban dio razgovor pacijenta s liječnikom gastroenterologom te anesteziologom čine podaci o dodatnim bolestima osobito dišnog i kardiovaskularnog sustava, o bubrežnoj funkciji te o alergiji na lijekove. Potrebno je da pacijent ili njegova pratnja zna u cijelosti nabrojiti ili pokazati lijekove koje svakodnevno uzima, iskreno dati podatke o uzimanju alkohola ili opojnih droga te navesti podatak o mogućoj ranijoj patološkoj reakciji na sedaciju. Nakon toga učini se standardni fizikalni pregled.
Neovisno o tomu da li je endoskopija planirana u sedaciji ili bez nje svaki pacijent mora imati osnovne laboratorijske nalaze – kompletnu krvnu sliku, testove zgrušavanja krvi (tzv. mali koagulogram), šećer u krvi, jetrene probe (AST,ALT, GGT,AP i bilirubin), Na, K, ureu i kreatinin.