Poliklinika Dermangio
Pod zidom 10, 10000 Zagreb
Poliklinkika za dermatologiju i venerologiju, opću kirurgiju, fizikalnu medicinu i rehabilitaciju
Poliklinkika za dermatologiju i venerologiju, opću kirurgiju, fizikalnu medicinu i rehabilitaciju
Objavljeno: 30.1.2023. 10:45
Bradavice nastaju kao reakcija kože na infekciju virusom, a ovo su najčešće vrste bradavica koje se mogu javiti.
Mada su se medicinska saznanja o bradavicama u posljednje vrijeme proširila, to nije dovelo do njihove rjeđe pojave. Naprotiv, njihova učestalost je u znatnom porastu.
Bolest se najčešće pojavljuje kod djece i mladih osoba, ali se može pojaviti u bilo kojoj životnoj dobi.
Bradavice nastaju kao reakcija kože na infekciju virusom, nazvanim papiloma virus - skraćeno HPV. Trenutno je poznato preko 170 različitih tipova. Izgled bradavice ovisi o tipu virusa te o mjestu na kojem se javlja. Inficirati se može direktnim kontaktom od inficirane osobe ili životinje ili preko korištenih predmeta, kao i putem vode. Bazeni, saune, solarij i fitness centri spadaju u rizična mjesta zaraze. Naročito se javljaju na mjestu gdje je oštećena barijera kože zbog vlažnosti, znoja ili hladnoće.
Neprozračna obuća kao npr. gumene čizme i tenisice te ozljede kože, upalna oboljenja kože i slaba cirkulacija povećavaju opasnost od infekcije.
Nakon ulaska virusa, ovisno o obrambenoj snazi organizma, razvit će se različiti tipovi bradavica nakon nekoliko tjedana do 20 mjeseci. Individualne razlike u staničnoj imunosti su uzrok različitog intenziteta i trajanja bradavica.
Vrste bradavica
VULGARNE ILI OBIČNE BRADAVICE uzrokuju tipovi HPV-a 1, 2, 4, 27, 57. To su tvrdi hiperkeratotični čvorići promjera 2-10 mm, smeđe boje ili boje kože. Najčešće nastaju na šakama, prstima, ponekad uz nokat ili čak ispod njega. Kada su lokalizirane ispod nokta vrlo su bolne.
PLANTARNE BRADAVICE javljaju se na tabanima pojedinačno ili u grupama u obliku mozaika te ih uzrokuju tipovi 1, 2, 4, 27 HPV-a. Najčešće su lokalizirane na pritisku izloženim mjestima tabana, uzrokuju bolove pri hodanju, te ih se može zamijeniti sa žuljevima ili kurjim očima. Od kurjih očiju i natisaka se razlikuju po tome što nakon odstranjenja površine pokazuju točkasta krvarenja.
RAVNE MLADENAČKE BRADAVICE uzrokuje tip HPV-a 3, 10, 28, 29 i 49. Jedva su iznad razine kože, uzdignuti, plosnati i poligonalni čvorići boje kože, svijetlo smeđi ili sivkasti. Najčešće su lokalizirane na licu i dorzumu šaka. Nastaju pojedinačno i masovno.
FILIFORMNE ILI KONČASTE BRADAVICE pojavljuju se na vratu, licu a osobito na vjeđama, usnama i nosu. To su ušiljene, tanke, 1-3 mm duge bradavice.
ŠILJASTI KONDILOMI nastaju u anogenitalnom predjelu i vrlo rijetko na sluznici usne šupljine. Taj tip bradavica spada u najčešće seksualno prenosive bolesti. Šiljasti kondilomi nastaju zbog infekcije HPV virusom najčešće tipovima niskog rizika 6 i 11, ali i tipovima visokog rizika 16, 18, 31, 45.
To su mekane izdužene bradavice ružičaste boje, na peteljci, neravne površine poput cvjetače. Većina se bradavica zbog karakterističnog izgleda lako dijagnosticira. U sumnju se mogu dovesti bradavice koje krvare ili oko kojih se pojavi upaljeni rub. Tada se mora obavezno obratiti dermatologu. To vrijedi i za bradavice koje se naglo šire, naročito na licu i vratu.
Obavezno se moraju liječiti zbog njihove povezanosti s karcinomom cerviksa, penisa i anusa.
Kod žena nastanku kondiloma pogoduju trudnoća, kontracepcijska sredstva i fluor vaginalis. Kod muškaraca se češće javlja kod fimoze i kroničnog uretritisa, a na analnoj regiji kod osoba s hemoroidima.
Mnoge bradavice nestanu i spontano ukoliko se poboljša imunitet, a ponekad traju godinama. Uz liječenje recidiviraju na istom ili drugom mjestu.
Liječenje
Danas se za odstranjivanje bradavica najčešće primjenjuje krioterapija s tekućim dušikom i laser.
Ako imate strpljenja i vremena možete bradavice liječiti i sami nanošenjem otopina i flastera koji će omekšati rožnati sloj. U tu skupinu sredstava spadaju salicilna, mliječna i octena kiselina.
U težim slučajevima nanose se preparati koji sadrže virostatike ili citostatike. Kondilomi se liječe 20% tinkturom podofilina te lokalnim imunomodulatorom 5% imikvimodom (Aldara krema).
Obzirom da terapija bradavica ponekad može biti dugotrajna i mukotrpna važno je obratiti pozornost preventivi, tj. pridržavati se sljedećih uputa:
Slobodno posjetite web stranicu!
DR. MAJA CEKOVIĆ spec. dermatovenerolog
Poliklinika Dermangio
Zagreb, Pod zidom 10