OCIJENI

Akne kod odraslih

Objavljeno: 19.12.2022. 14:30

Često se misli da se akne pojavljuju samo kod mladih u doba puberteta, međutim prema nekim istraživanjima 25% odraslih muškaraca i 40% odraslih žena imaju probleme s aknama.

Ne samo kod tinejdžera (koji su u osjetljivoj životnoj dobi) nego i odrasli mogu imati ozbiljne psihičke probleme zbog pojave akni. Glavni razlozi za pojavu akni u kasnijoj životnoj dobi se povezuju s hormonalnim oscilacijama tijekom menstrualnog ciklusa, trudnoće, sindroma policističnih jajnika, perimenopauze i menopauze te utjecajem hormona stresa na povećanu sintezu muških hormona (androgena).

Mnoge žene dobiju akne prije mjesečnice.

Simptomi predmenstrualnog sindroma (PMS) obično se javlja 7-10 dana prije mjesečnice i nestanu nekoliko sati nakon početka menstruacijskog krvarenja. Osim promjene raspoloženja, bolova u grudima, nadutosti, umora, povećane gladi i žeđi, pojačanog mašćenja kože i kose akne su čest simptom. Točan uzrok PMS-a nije jasan, ali znamo da razina estrogena i progesterona pada tijekom tjedna prije menstruacije. Mnogi liječnici smatraju da ovaj pad razine hormona izaziva simptome PMS-a. Tijekom perimenopauze i menopauze akne se javljaju zbog smanjenja razine hormona estrogena i progesterona.

Stres utječe preko nadbubrežnih žlijezda na stvaranje hormona stresa, kortizola i dehidroepiandrosterona (DHEA).

Omjer kortizol/DHEA dobar je biološki marker stresa i starenja. Povećana razina tih hormona djeluje na intenzivnu sintezu sebuma uz nakupljanje mrtvih stanica u izvodnim kanalima lojnih žlijezda, nakupljanju i razmnožavanju bakterije (Propionibacterium acnes) koje uzrokuju iritacije i upale povećanih lojnih žlijezda.

Neki dokazi ukazuju na to da genetska predispozicija igra važnu ulogu u nastajanju akni.

Ako su u adolescentskoj dobi roditelji imali akne povećana je mogućnost da će se akne pojaviti i kod njihove djece. Isto tako djeca osoba kod kojih su se akne javile u odrasloj dobi vjerojatno će patiti od akni u odrasloj.

Treba napomenuti da mnogi lijekovi kao što su kortikosteroidi, antituberkulostatici, spojevi joda i broma, litij, fenobarbiturati i vitamini B1, B6, B12 mogu izazvati akne.

Terapija kod odraslih može biti:

  • lokalna
  • sistemska
  • terapija svjetlom (laserom)
  • terapija kemijskim pilinzima
  • terapija radiovalovima
  • SkinPen - Microneedling

Lokalno se koriste preparati koji ne smiju isušivati kožu, a to je najčešća nuspojava mnogih aktivnih sastojaka. Preporučuju se preparati na bazi antibiotika, salicilne i glikolne kiseline, retinoida i benzol peroksida. Glikolna kiselina i retinoidi izazivaju površinsko ljuštenje kože i time sprečavaju zatvaranje folikula i potiču sintezu kolagena, te time pomlađuju kožu.

Sistemski se daju hormoni, antibiotici i izotretinoin (Roaccutane)

Posljednjih godina se sve više u liječenju akni koriste laseri. Svjetlosna energija koju emitiraju laseri smanjuje lučenje sebuma i upalu, te crvenilo i ožiljke.

Postoje razni laseri koji se koriste u liječenju akni, a  najčešće su Neodymium Yag, Diodni laser i  Frakcijski laser.

Neodymium Yag (neablativni laser tj. ne oštećuje epidermis) smanjuje lučenje sebuma uz protuupalni učinak. Također smanjuje i ožiljke jer djeluje na kolagen, potičući stvaranje novog i remoduliranje postojećeg kolagena.

Diodni laser djeluje na uništavanje bakterija  koje uzrokuju upalne procese.

Frakcijski laser u snopu sadrži stotine zraka svjetlosti koje mikroskopski oštećuju kožu, pa je stoga zacjeljivanje vrlo brzo, svega 3 do 5 dana. Najčešće se koristi Erbium i CO2 frakcijski laser. Ovi laser uništavaju lojne žlijezde, smanjuje upalu i ožiljke.

Prije tretmana koža se detaljno očisti, ukloni make-up. Prije frakcijskog lasera na tretirano područje nanosi se lokalni anestetik u obliku kreme. Tijekom tretmana osjeti se lagano peckanje. Broj tretmana ovisi od pacijenta do pacijenta odnosno o stupnju bolesti i vrsti lasera koji se koristi. Općenito za postizanje optimalnih rezultata treba 3-5 tretmana u razmaku od 3-6 tjedna.

GLAVNI ČIMBENICI KOJI PRIDONOSE NASTANKU AKNI

Iako su glavni uzroci za nastanak akni hormonalne i genetske prirode pokazalo se da još neki čimbenici pogoršavaju simptome:

  • prehrana koja obiluje ugljikohidratima
  • prekomjerno konzumiranje mlijeka i mliječnih proizvoda
  • pušenje cigareta
  • stres
  • teški ili komedogeni preparati za njegu kože i šminka koja zatvara pore

Detaljnije informacije o našim uslugama dostupne su na našoj web stranici.

DR. MAJA CEKOVIĆ, spec. dermatovenerolog

Poliklinika Dermangio                                        

  Zagreb, Pod zidom 10                                     

                                                                                                     

OCIJENI