OCIJENI

Razlike između sudskog tumača i običnog prevoditelja

Objavljeno: 23.8.2024. 11:02

Prijevodi su neophodan dio međunarodne komunikacije, no često se susrećemo s dilemom: trebamo li angažirati sudskog tumača ili običnog prevoditelja? Razlika između ove dvije profesije nije samo u stručnosti, već i u odgovornosti i pravnom aspektu usluga koje nude. Sudski tumač za poljski jezik mr. sc. Sebastian Lucjan Matracki iz Zagreba donosi objašnjenje ključnih razlika između sudskog tumača i običnog prevoditelja, kako biste lakše razumjeli kada vam je potrebna koja vrsta usluge.

Prva i najvažnija razlika odnosi se na pravni status sudskog tumača u usporedbi s običnim prevoditeljem. Sudski tumač je osoba koja je ovlaštena od strane nadležnog suda za obavljanje službenih prijevoda i tumačenja, što znači da njezini prijevodi imaju pravnu snagu. Takvi prijevodi se koriste u službenim i pravnim postupcima, uključujući sudske procese, sklapanje ugovora, notarske akte, sudske presude i ostale dokumente koji zahtijevaju pravno valjan prijevod. Obični prevoditelj, iako može biti vrlo stručan u jeziku, nema ovlasti koje bi njegovim prijevodima dale pravnu vrijednost.

Druga važna razlika odnosi se na odgovornost i garanciju točnosti. Sudski tumač je zakonski odgovoran za točnost i vjerodostojnost svojih prijevoda. Na svaki prevedeni dokument sudski tumač stavlja svoj pečat i potpis, čime jamči da prijevod potpuno odgovara izvornom dokumentu. Ova potvrda potrebna je za valjanost dokumenata u službenim procesima, bilo da je riječ o sudskim sporovima, imigracijskim postupcima ili poslovnim ugovorima. Obični prevoditelj, s druge strane, ne nosi pravnu odgovornost za eventualne pogreške u prijevodu, iako je njegova stručnost jednako važna u neformalnim ili neslužbenim prijevodima.

Treća razlika leži u području primjene. Sudski tumač angažira se u slučajevima gdje je potrebno prevesti dokumente s pravnom vrijednošću ili sudjelovati kao tumač na sudu, kod javnog bilježnika ili na službenim sastancima. Primjeri uključuju prijevode rodnih listova, vjenčanih listova, svjedodžbi, diploma, ugovora i sudskih rješenja. Obični prevoditelj, međutim, najčešće radi na prijevodima koji nisu pravno vezani, kao što su prijevodi knjiga, članaka, poslovne korespondencije, web stranica ili marketinških materijala.

Još jedna bitna razlika odnosi se na proces edukacije i certificiranja. Sudski tumači moraju proći strogu edukaciju, ispite i biti imenovani od strane suda, što znači da se od njih zahtijeva visoka razina jezične i pravne stručnosti. Obični prevoditelji nisu podložni takvom formalnom procesu ovlaštenja, iako mnogi imaju visoku razinu stručnosti i iskustva u specifičnim područjima.

Zaključno, kada je riječ o službenim i pravno obvezujućim prijevodima, sudski tumač je neophodan jer samo on može osigurati pravnu valjanost prijevoda. Sudski tumač za poljski jezik mr. sc. Sebastian Lucjan Matracki iz Zagreba svojim klijentima nudi visoku razinu stručnosti, odgovornost i pravno priznate prijevode, čime jamči sigurnost i vjerodostojnost u svim službenim postupcima. S druge strane, za neslužbene i svakodnevne prijevode, obični prevoditelj može biti idealan izbor, posebno kada nije potrebna službena ovjera.

Poznavanje razlika između sudskog tumača i običnog prevoditelja pomaže vam da odaberete pravu uslugu ovisno o vašim potrebama, čime ćete osigurati ispravnost i valjanost svakog prevedenog dokumenta. Posjetite nas na našem Facebook profilu.


OCIJENI