OCIJENI

Život nakon oštećenja mozga – kako vam neuropsihološka rehabilitacija može pomoći

Objavljeno: 4.4.2025. 8:56

Moždani udar, trauma glave, tumor na mozgu ili neurodegenerativna bolest – sve su to teški životni događaji koji mogu ostaviti duboke posljedice na svakodnevno funkcioniranje. Osim fizičkih simptoma, osobe koje su preživjele oštećenje mozga često se bore s promjenama u pamćenju, pažnji, ponašanju, emocijama i samostalnosti. Mnogi se pitaju: Hoću li opet biti svoj/a? Tu na scenu stupa neuropsihološka rehabilitacija – ključni korak na putu oporavka i prilagodbe novoj stvarnosti.

Što se događa nakon oštećenja mozga?

Mozak je nevjerojatno složen organ, a njegovo oštećenje može izazvati širok spektar teškoća:

  • kognitivne promjene (problemi s koncentracijom, učenjem, logičkim razmišljanjem),
  • gubitak kratkoročnog i/ili dugoročnog pamćenja,
  • poteškoće u govoru, razumijevanju i izražavanju,
  • promjene u ponašanju i emocionalne smetnje (anksioznost, depresija, impulzivnost),
  • smanjena samostalnost u svakodnevnim aktivnostima,
  • poteškoće u povratku na posao, školu ili društveni život.

Upravo zato je važno ne stati s rehabilitacijom nakon bolničkog liječenja ili fizikalne terapije. Potrebna je i psihološka podrška – usmjerena na mentalni oporavak i ponovno uspostavljanje životne ravnoteže.

Što je neuropsihološka rehabilitacija i kako pomaže?

Neuropsihološka rehabilitacija kombinira psihologiju, neurologiju i kognitivnu terapiju kako bi se osobama s oštećenjem mozga pomoglo:

  • ponovno razviti ili nadomjestiti izgubljene mentalne funkcije,
  • naučiti strategije za svakodnevno snalaženje unatoč teškoćama,
  • osvijestiti vlastite sposobnosti i ograničenja,
  • razviti emocionalnu otpornost i ponovno graditi osjećaj identiteta,
  • poboljšati kvalitetu života i olakšati reintegraciju u obitelj, društvo ili radno okruženje.

Terapijski proces uključuje individualni pristup – jer svaka osoba i svaka ozljeda su jedinstveni. Kroz strukturirane vježbe, razgovore i edukaciju, ciljevi se postavljaju postupno, realno i uz stalnu podršku.

Podrška za cijelu obitelj

Oštećenje mozga ne pogađa samo osobu koja ga je doživjela – ono duboko utječe i na članove obitelji. Upravo zato je važno uključiti i njih u proces rehabilitacije. Edukacija, psihološka podrška i zajedničko planiranje svakodnevice pomažu svima da se lakše nose s promjenama i očuvaju kvalitetne odnose.

Psihološki centar Maya – vaš siguran oslonac na putu oporavka

Ako tražite stručnu, empatičnu i individualiziranu podršku, Psihološki centar Maya iz Zagreba nudi upravo to. Njihov tim stručnjaka specijaliziran je za neuropsihološku rehabilitaciju, psihološku procjenu i savjetovanje za osobe svih dobnih skupina koje se suočavaju s posljedicama neuroloških oštećenja.

U toplom i podržavajućem okruženju, klijentima se pomaže da ponovno izgrade svoje svakodnevne vještine, osnaže emocionalno zdravlje i vrate osjećaj kontrole nad vlastitim životom. Kroz personalizirane terapije, edukaciju i kontinuiranu podršku, Psihološki centar Maya pomaže klijentima i njihovim obiteljima da lakše prođu kroz izazovno razdoblje i pronađu novi osjećaj sigurnosti i ravnoteže.

Saznajte više i dogovorite prvi razgovor putem službene web stranice!

Jer oporavak ne prestaje izlaskom iz bolnice – on tek tada počinje. Ne morate prolaziti kroz to sami.


OCIJENI