PSIHOLOŠKI CENTAR MAYA
Kaptol 25, 10000 Zagreb
Psihologija, neuropsihologija, neurologija, moždani udar
Psihologija, neuropsihologija, neurologija, moždani udar
Objavljeno: 28.7.2022. 6:51
Demencija je gubitak kognitivnih funkcija – razmišljanja, prisjećanja i rasuđivanja, koji remeti normalno funkcioniranje oboljele osobe. U svojoj blagoj i početnoj fazi, demencija tek počinje utjecati na svakodnevni život, no u najtežem stadiju, osoba postaje potpuno ovisna o tuđoj njezi.
Kako dolazi do demencije?
Do prvih simptoma demencije dolazi kada neuroni u mozgu prestanu raditi, izgube povezanost s ostalim neuronima i u konačnici odumru. Gubitak određenog broja neurona normalan je kako ljudi stare, no osobe oboljele od demencije gube mnogo više moždanih stanica. Sami uzroci demencije i dalje su nepoznati, no zdrav način života mogao bi pomoći u njezinoj prevenciji.
Tko može oboljeti od demencije?
Poznato je da od demencije uglavnom boluju stariji ljudi, no važno je naglasiti da demencija nije normalan dio starenja. Također, demencija može, iako rijetko, pogoditi i ostale dobne skupine. Osobe s poteškoćama u razvoju također mogu s godinama razviti demenciju. Simptome demencije kod takvih osoba može biti teško primijetiti pa je potrebno pomno pratiti njihovo stanje.
Koji su simptomi demencije?
Simptomi demencije razlikuju se ovisno o stadiju demencije, a mogu se razlikovati i od osobe do osobe. Neke osobe koje imaju demenciju ne mogu kontrolirati svoje emocije, a kod nekih dolazi do promjene osobnosti. Ovo su neki od simptoma demencije na koje treba obratiti pažnju:
Gubitak pamćenja, loše rasuđivanje i zbunjenost
Poteškoće u govoru, pisanju i čitanju te izražavanju
Ponavljanje stalno istih pitanja
Poteškoće u snalaženju u poznatoj okolini, na primjer u vlastitom mjestu ili susjedstvu
Usporenost u obavljanju svakodnevnih aktivnosti
Gubitak interesa za svakodnevne aktivnosti
Zablude i paranoična uvjerenja
Impulzivnost
Smanjena briga za tuđe osjećaje
Problemi s kretanjem i ravnotežom
Ako se simptomi demencije prepoznaju u ranoj fazi, oboljeloj osobi i njezinoj obitelji moguće je pružiti odgovarajuću pomoć i podršku. Iako za demenciju nažalost ne postoji lijek, ipak postoje lijekovi i terapije koji mogu barem djelomično olakšati simptome i usporiti napredovanje bolesti.
U Psihološkom centru Maya provodimo neuropsihologijsku procjenu i rehabilitaciju. Naši neuropsihologijski programi uključuju:
inicijalna neuropsihološka testiranja kojima se dobivaju podaci o tome koje su kognitivne
funkcije sačuvane, a u kojima postoje deficiti
inicijalna procjena ličnosti kako bi se utvrdilo eventualno postojanje organskih i/ili reaktivnih promjena ličnosti
izrada i provođenje individualnog neuropsihologijskog i radno-terapijskog programa
kontrolna neuropsihologijska testiranja tijekom provođenja programa
završno neuropsihologijsko testiranje i procjena ličnosti nakon završetka tretmana
Osim toga, nudimo usluge individualnog i grupnog savjetovanja oboljelima i članovima njihovih obitelji. To oboljelim osobama omogućuje uspješniju prilagodbu na bolest, a članovima njihovih obitelj omogućuje i potporu u sada izmijenjenim obiteljskim odnosima.
Ako
imate pitanja o našim uslugama, slobodno nas kontaktirajte.