OCIJENI

Kardiološki savjeti za putovanja: Kako ostati zdrav na putu

Objavljeno: 20.8.2024. 12:18

Putovanja su često izvor uzbuđenja i zadovoljstva, no za osobe s kardiovaskularnim problemima važno je poduzeti određene mjere kako bi se osiguralo da putovanje prođe bez zdravstvenih komplikacija. Kardiološka poliklinika Dr. Dadić iz Splita donosi vam nekoliko ključnih savjeta kako biste ostali zdravi na putu i uživali u svojim putovanjima.

Prije svega, ako imate kardiovaskularne bolesti ili rizik od srčanih problema, preporučljivo je savjetovati se s kardiologom prije planiranja putovanja. Kardiolog će vam pružiti upute o tome kako prilagoditi svoje putovanje vašem zdravstvenom stanju, uključujući savjete o lijekovima, fizičkoj aktivnosti i prepoznavanju simptoma koji zahtijevaju hitnu medicinsku pomoć.

Lijekovi su jedan od najvažnijih aspekata putovanja za osobe sa srčanim problemima. Obavezno ponesite dovoljno lijekova za cijelo trajanje putovanja, uz dodatnu količinu za slučaj nepredviđenih kašnjenja. Lijekove uvijek nosite u ručnoj prtljazi kako bi vam bili pri ruci u svakom trenutku. Također, važno je imati popis svih lijekova koje uzimate, zajedno s informacijama o doziranju i vremenu uzimanja, kako bi u slučaju potrebe medicinsko osoblje moglo brzo reagirati.

Putovanja, osobito dugotrajna, često uključuju duge sate sjedenja, što može povećati rizik od duboke venske tromboze (DVT). Kako biste smanjili ovaj rizik, redovito se krećite tijekom putovanja – ustajte svakih sat vremena, istegnite noge i prošećite ako je to moguće. Nošenje kompresijskih čarapa može dodatno pomoći u sprječavanju stvaranja krvnih ugrušaka.

Hidratacija je također ključna za zdravlje srca tijekom putovanja. Pijte dovoljno vode kako biste izbjegli dehidraciju, koja može povećati rizik od srčanih problema, osobito u toplim klimama ili tijekom leta. Izbjegavajte prekomjernu konzumaciju alkohola i kofeina, jer oni mogu dehidrirati tijelo i negativno utjecati na krvni tlak.

Stres je čest pratilac putovanja, osobito tijekom dugih letova ili kod promjene vremenskih zona. Pokušajte smanjiti stres planiranjem unaprijed, osiguravanjem dovoljno vremena za odmor i korištenjem tehnika opuštanja poput dubokog disanja ili meditacije. Ako putujete u destinaciju s velikom vremenskom razlikom, postepeno prilagodite svoj raspored spavanja nekoliko dana prije polaska kako biste smanjili učinke jet laga.

Ne zaboravite na pravilnu prehranu tijekom putovanja. Nastojte održati uravnoteženu prehranu bogatu voćem, povrćem i cjelovitim žitaricama, te izbjegavajte pretjeranu konzumaciju soli, šećera i zasićenih masti. Pripremite zdrave grickalice za put kako biste izbjegli nezdravu hranu u pokretu.

Zaključno, putovanja mogu biti sigurna i ugodna čak i za osobe s kardiovaskularnim problemima, pod uvjetom da se poduzmu odgovarajuće mjere opreza. Kardiološka poliklinika Dr. Dadić iz Splita stoji vam na raspolaganju s detaljnim savjetima i personaliziranim preporukama kako biste osigurali da vaše srce ostane zdravo tijekom svih vaših putovanja. Pravilna priprema i svjesnost o vlastitom zdravlju ključni su za sigurno i bezbrižno putovanje. Posjetite našu web stranicu te Facebook profil.


OCIJENI