OCIJENI

Čistoća i sterilizacija u stomatološkoj ordinaciji

Objavljeno: 3.12.2022. 18:46

Čistoća je pola zdravlja, a posebno u dentalnoj medicini. Priroda posla nalaže bliski kontakt sa svakim pacijentom, stoga je izrazito bitno poduzeti mjere kako bi stomatolozi spriječili mogućnost bilo kakvog prenošenja zaraze na druge pacijente, ali i na sebe.

Upravo iz tog razloga, od bilo kakvog liječenja zuba ili estetskih popravaka, važnije je spriječiti bilo kakvu mogućnost širenja zaraze.

Osnovnu zaštitu predstavlja dezinfekcija i sterilizacija, ali i korištenje materijala za jednokratnu uporabu prilikom pregleda ili stomatološke intervencije. Kako bi otklonili bilo kakvu mogućnost zaraze, stomatolozi primjenjuju higijenske mjere na najvišim razinama.

U Dental Centru Ostojić upoznali su nas s mjerama dezinfekcije i sterilizacije. Prvo je potrebno temeljito oprati ruke prije i nakon dodira s pacijentom. Nakon toga se nanosi dezinfekcijsko sredstvo, a kad se osuši, stavljaju se jednokratne rukavice koje se mijenjaju nakon dodira s pacijentom i prije kontakta sa sljedećim. Nakon završenog postupka s pacijentom, rukavice se skidaju na način da budu okrenute naopako te se odlažu u infektivni otpad.

Da bi mjere zaštite bile kvalitetne i sigurne, potrebno je nositi maske i štitnike koji će spriječiti dodir tuđe sline i krvi sa sluznicom usta, nosa, očiju ili kožom lica stomatologa. I dok maske prikrivaju nos i usnu šupljinu, da bi cijelo lice bilo zaštićeno od bilo kakvih infekcija, potrebno je nositi prozirne štitnike. Oni se tijekom rada višestruko dezinficiraju i čiste.

Nadalje, da bi se održavala čistoća na najvišoj razini, stomatolozi koriste radnu odjeću i obuću, a prilikom obrade i pacijente zaštite jednokratnom pregačom.

Sterilizacija
Sterilizacijom se uništavaju sve vrste i oblici mikroorganizama. Za sterilizaciju se koristi toplina u obliku suhog zraka ili zasićene vodene pare pod tlakom. Kod jedne vrste sterilizatora, zrak se zagrijava, pa topao odlazi u gornje dijelove komore gdje struji između izloženih predmeta dok drugi ima ugrađene motore koji upuhuju vrući zrak i osiguravaju cirkulaciju.

Suhi sterilizator ističe se snagom penetracije, nekorozivnošću i činjenicom da ne oštećuje oštre instrumente i ne erodira staklo. S druge strane, sporo se zagrijava, vrijeme izlaganja  je dugo, a primjenom visokih temperatura dolazi do oštećenja i stvaranja naslaga. Upravo je iz tog razloga bitno sterilizaciju primjenjivati ispravno.

S obzirom na to da je za metalne predmete suha sterilizacija štetnija, na njima se preporuča sterilizacija autoklaviranjem, odnosno, vodenom parom.

Vrijeme trajanja sterilizacije autoklaviranjem ovisno je o vrsti uređaja, temperaturi, tlaku i kvaliteti vodene pare. Brza je i ekonomična, no ne može se primijeniti na materijalima koji su osjetljivi na toplinu i vlagu.

Da se provjeri uspješnost sterilizacije, prije svega se kontrolira temperatura, vrijeme i tlak. Bakterijske spore se posebnom obradom integriraju u papirnatu trakicu, a kemijski indikatori djeluju na principu reakcije i interakcije kemijskih supstanci koje su u dodiru sa sterilizacijskim medijem.

Dezinfekcija
Kod instrumenata koji nisu predviđeni za sterilizaciju, poput svrdla, primjenjuje se dezinfekcija.
Osim toga, nakon svakog stomatološkog zahvata, provodi se dezinfekcija radne površine kompresorom ili staničevinom natopljenom dezinficijensom. U stomatološkim ordinacijama zapravo svaki radni dan započinje dezinfekcijom čitavog radnog mjesta, a postupak se ponavlja iza svakog pacijenta.

U stomatološkoj ordinaciji Dental Centar Ostojić više od 20 godina pridaju iznimnu važnost higijeni i čistoći pri radu. Prije svega, timu vrhunskih i stručnih stomatologa bitna je sigurnost samih pacijenata, a ali i njihov zdrav osmijeh kojim će sretni i zadovoljni izaći iz ordinacije.

Za više informacija posjetite web stranicu

OCIJENI