Poliklinika Kvaternik
Šubićeva ulica 27, 10000 Zagreb
Poliklinika za dijagnostiku i liječenje
Poliklinika za dijagnostiku i liječenje
Objavljeno: 19.12.2022. 18:25
Postoji velik broj ljudi koji gotovo redovito hrču, a da pritom nemaju drugih simptoma povezanih sa spavanjem. Hrkanje može biti uzrokovano anatomijom nosa, spavanjem u određenom položaju, prekomjernom tjelesnom težinom, alkoholom i sl. Međutim, hrkanje može biti uzrokovano i poremećajem spavanja koji se naziva apneja. U nastavku teksta doznajte što je apneja, koje vrste apneje postoje, te kojom metodom se možete riješiti ovog problema!
ŠTO JE APNEJA U SNU?
Apneja u snu je poremećaj koji se javlja tijekom spavanja, ometa san te može dovesti do drugih zdravstvenih problema. Apneja podrazumijeva prekid disanja u trajanju od 10 ili više sekundi. Takvi kratki prekidi mogu se javljati i po nekoliko stotina puta u jednoj noći.
Apneja uvelike narušava kvalitetu sna, stoga ne čudi da se osobe koje pate od ovog poremećaja ujutro bude vrlo iscrpljene i pospane.
POSTOJE DVIJE VRSTE APNEJE!
Neprohodnost dišnih puteva jedan je od glavnih uzroka hrkanja ili opstruktivne apneje. Osim što narušavaju kvalitetu sna i života, hrakanje i apneja, mogu prouzročiti ozbiljne zdravstvene poteškoće.
Kojom metodom se možete riješiti apneje u snu?
Neophodna dijagnostička metoda koja se provodi prije liječenja habitualnog ili primarnog hrkanja te opstruktivne apneje je endoskopski pregled. Također, endoskopija u spavanju obavezno se provodi i kod svih pacijenata kod kojih prethodno liječenje PAP uređajem, mandibularnom udlagom ili kirurškim zahvatom nije dalo željene rezultate.
Što je Somnoskopija?
Somnoskopija ili endoskopija u medikamentozno izazvanom spavanju je dijagnostički postupak kojim se procjenjuje prohodnost gornjeg dijela dišnog puta, i to u snu izazvanom lijekovima. Pregled obuhvaća nos, ždrijelo, grkljan i dušnik, a provodi se endoskopom, tankom fleksibilnom cjevčicom koja na vrhu ima kameru. Pregledom se kod pacijenata određuju mjesta opstrukcije i oblici suženja dišnih puteva kako bi se primijenila odgovarajuća kirurška ili konzervativna terapija.
Postupak endoskopije u snu traje 60 minuta, a pacijent je cijelo to vrijeme u ležećem položaju. Prije endoskopije u sedaciji pacijent treba obaviti anesteziološki pregled.
Valja naglasiti kako pacijent ne smije imati infekcije, odnosno upalne bolesti dišnoga sustava (nosa, ždrijela ili grkljana) jer će sekret u nosu onemogućiti pregled endoskopom i povećati rizik od kratkotrajnog zatvaranja grkljana (laringospazma) tijekom pregleda. Također, na pregled je potrebno doći natašte.
Oporavak nakon endoskopije
Nakon endoskopije, pacijent ostaje nekoliko sati u sobi za oporavak radi praćenja, nakon toga može ići kući. Moguća posljedica anestezije je pospanost i smanjena sposobnost upravljanja motornim vozilima, stoga je potrebno doći s pratnjom koja će pacijenta odvesti kući.
U većini slučajeva rezultati su dostupni odmah, stoga pacijent može odmah dobiti pisani nalaz i plan liječenja hrkanja ili opstrukcijske apneje tijekom spavanja.
U slučajevima kada je to potrebno, liječnik može dati upute o daljnjim dijagnostičkim postupcima ili preporuku za pregled drugih specijalista kako bi se dijagnosticirao i liječio uzrok opstrukcijske apneje.
Kome se obratiti kada imate problem s apnejom u snu?
Ako imate problem s hrkanjem ili apnejom u snu obratite se za pomoć vrhunskim stručnjacima Poliklinike Kvaternik.
Specijalisti otorinolaringologije i fonijatrije u Poliklinici Kvaternik stručnim će endoskopskim pregledom u medikamentozno izazvanom spavanju utvrditi problematična mjesta vaših dišnih puteva i učiniti sve kako bi se izbjegli potencijalni zdravstveni rizici te kako biste vi i vaši ukućani mogli mirno spavati. Zato ne oklijevajte, vratite sebi kvalitetan san uz pomoć Poliklinike Kvaternik!
Za više informacija posjetite web stranicu.