OCIJENI

Dezinsekcija buha - Deratizacija buhe

Objavljeno: 4.1.2023. 18:51

DEZINSEKCIJA BUHA - SUZBIJANJE BUHA (pogrešan je izraz deratizacija buha jer je deratizacija pojam vezan uz glodavce-sisavce) podrazumijeva uništavanje buha, otklanjanje buha odnosno uklanjanje buha i njihovih razvojnih oblika.

Mjere koje upotrebljavamo su prskanje protiv buha (laici govore zaprašivanje buha) i zamagljivanje odnosno korištenje aerosola protiv buha

Zato je potrebno istovremeno tretiranje i životinje i prostora u kontinuitetu od više tjedana ili čak mjeseci. Prostor je poželjno redovito usisavati jer na taj način moguće ukloniti i oko 50 posto jajašaca. Također potrebno je i tretiranje prostora kemijskim sredstvima. Stare ležajeve za kućne ljubimce bolje je zamijeniti novima. Potrebno je uzeti preparat koji ima djelovanje na odrasle i na razvojne oblike ličinke-larve buha. Buhe se sele s domaćina na mjesto gdje ljubimci borave, ali i na sagove te tapecirani namještaj i krevete. Kako se buhe hrane sišući krv te u koliko im "prirodni" domaćin nije na dohvatu ruke buhe će prijeći na čovjeka i nahraniti se njegovom krvlju.

Buhe mogu prijeći na čovjeka prilikom maženja kućnih ljubimaca ili preko stolice ili kreveta na kojima je ljubimcu dopušten boravak. No najčešće buhe znaju napadati djecu dok se igraju na sagovima, koji su omiljeno skrovište buha. Zavjese su idealno skrovište za buhe. Zimi su blizu radijatora, a ljeti su grijane suncem a ukoliko su prašnjave buhe će se udomaćiti.

Ugriz buhe na ljudima

Uslijed ugriza buhe oko skočnih zglobova na nogama (gležnjeva) i za pojasom primijetit ćete male crvene plikove (kao nakon uboda komarca) i snažan svrbež. Buhe su i prenosioci bakterije Bartonella Henselae koja je uzročnik bolesti mačjeg ogreba kod ljudi, a ljudi sami izazovu infekciju nakon češanja mjesta uboda, na način da češanjem naprave ranicu i unesu u nju različite uzročnike bolesti prljavim rukama, izmet buhe ako je pokraj uboda nose i pseću trakavicu. Imajte na umu da buhe vole boraviti na mračnim i toplim mjestima, a najbolje im odgovara temperatura od 15-35 stupnjeva i povišena vlaga od 75-85 % s obiljem prašine.

Jedva 5% buha živi na kućnim ljubimcima (najčešće za vrijeme hranjenja), a ostatak u okolini: u namještaju, zavjesama, madracima, tepisima, jastucima, u pukotinama između parketa

KONTROLA I PREVENCIJA NAJEZDE (KAKO SE "RIJEŠITI" BUHA ?)

DUGOTRAJNO? UPITNO obzirom na okolinu! Pojam istrebljivanje buha upitan je dok god postoji i nosioc, domaćin .

Kontrola invazije buhama u okolišu provodi se mehaničkim uklanjanjem (smatra se da redovitim usisavanjem uklanjamo preko 50% jajašca buha iz okoliša) i upotrebom kemijskih sredstava, koja sprečavaju razvoj nezrelih stadija u odrasle buhe i uništavaju odrasle buhe (insekticidi). Za redovnu zaštitu životinja od buha najprikladnije je aplicirati neki od preparata produženog djelovanja.

Potrebno je nekoliko tjedana ili čak mjeseci (ovisno u stupnju invazije) provođenja sustavnog programa suzbijanja buha na ljubimcu i u okolišu da bi svi razvojni stadiji buha na životinji i u okolišu bili uništeni. ž. Zato je jako važno prati zavjese, a nakon pranja također ih poprskati sprejem protiv buha.

Što možete poduzeti ako u stanu ili kući imate buhe?

Obavezno tretirajte kućnog ljubimca protiv buha i vršite svakodnevnu provjeru i higijenu ležišta (košare, jastuci,kućica za pse …) što podrazumijeva redovito čišćenje, usisavanje i provjetravanje prostor
Ako u blizini postoje druge životinje koje bi mogle biti infestirane buhama, tretirajte i njih. Imate li više mačaka, tretirajte ih sve istovremeno, ne samo one koje imaju buhe.
Nadalje je potrebno dobro usisati cijeli stambeni prostor s posebnim naglaskom, doslovce od poda do plafona (uključujući madrace, trosjede i ostali namještaj) ako treba i nekoliko puta na tepihe i tapecirani namještaj a vrećicu nakon usisavanja odmah baciti (iznijeti van iz stambenog prostora) jer postoji mogućnost da u njoj i dalje ima živih buha ili njihovih razvojnih oblika. Slijedi detaljno pranje svih površina, a kada cijeli stan prošao "generalku"
Jastučnice, plahte, zavjese i slično operite u perilici rublja na temperaturi najvišoj koju tkanina može podnijeti a da ne nastane šteta
Koristite kućanske uređaje koje imate (parni čistač, glačalo, ponegdje i IR ili UV lampa za grijanje) 
TEK SADA KADA STE SE DOBRO IZNERVIRALI I NAMUČILI I OBAVILI GENERALKU

SA KONTROLIRANOM I STRUČNO UPOTREBLJENOM KEMIJOM (INSEKTICIDIMA) NASTUPAMO MI s naših 25 GODINA ISKUSTVA, STRUKE I POSJEDOVANJEM TEHNOLOGIJE

Buhe suzbijamo prskanjem i zamagljivanjem ULV tehnologijom u obliku aerosola. Prostor treba biti napušten nekoliko sati, obzirom da buhe trebaju doći u kontakt s insekticidom.

Postupak je potrebno ponoviti radi razvojnog ciklusa buha ovisno o temperaturi ponekad za mjesec ili dva (najčešće)

ZAGREB 01/61 77 775;01/ 61 10 194; 098/66 44 64; zagreb@deratizacija.hr
ISTRA 052/460 050, 098/ 276 768; istra@deratizacija.hr


OCIJENI