Deratizacija-dezinsekcija-dezinfekcija
Savska cesta 108, 10000 Zagreb i 52440 Poreč, Filipini 10c
Deratizacija, dezinsekcija, dezinfekcija
Deratizacija, dezinsekcija, dezinfekcija
Objavljeno: 2.1.2023. 20:15
Na našoj Web stranici informirajte se o svemu vezanom uz uništavanje stršljena, uklanjanje gnijezda stršljena , kao i o intervencijama
DEZINSEKCIJA STRŠLJENA-DERATIZACIJA STRŠLJENA
U Hrvatskoj iz porodica osa (Vespidae) najčešće su njemačka osa (Vespula germanica) ili osa zemljarica, galska osa (Gallicus -complex) te šumska osa (Dolichovespula sylvestris)
Galska osa je najčešća, aktivna je danju i ne napada. Gradi otvorene mrežaste osinjake na zaštićenim mjestima u potkrovljima i tavanima, ispod balkona i zidnih istaka, u kutijama za rolete itd. Njezino gnijezdo nema ovojnice, a samo je kratkom stapkom pričvršćeno na podlogu. Hrani se uglavnom kukcima pa i pčelama. Na tijelu su joj crne i žute pruge, osnovica ticala je crna, a duga je do 17 mm. U gnijezdo joj stane do 140 jedinki. Aktivna je od svibnja do listopada. Kako je prilično benigna za suzbijanje je uglavnom dovoljna pasivna zaštita klopkama izrađenim od plastičnih boca.
Šumska osa, živi u cijeloj Europi, nije česta, nije agresivna. Prepoznaje se jer gradi zaštićeno leglo u krošnjama drveća i grmlju, a može se naći i u kučištima roleta. Leglo je u obliku okrenutog vrča, tako da je ulaz u gnijezdo s donje strane nešto sužen poput staklene boce. Po ponašanju je slična galskoj osi a na prsima joj je sa strane vertikalna žuta pruga i dužine je do 25 mm.
OBIČNA OSA
Osa zemljarica (vespula germanica) je vrlo agresivna. Leti vrlo brzo i snažno napada. Žalac ima građen kao i kod pčele, nakon uboda ostaje zaboden u koži, a ubod je vrlo bolan. Aktivna je danju od svibnja do rujna, a hrani se voćem i nektarom dok ličinke hrani ubijenim i raskomadanim kukcima. Ženka u proljeće najčešće gradi osinjak pod zemljom u hodnicima miševa i rovki. Tijekom vegetacije, od svibnja do rujna, kopa zemlju proširujući kanal u koji se smjestila i stvara rupu često promjera od nekoliko desetaka centimetara. Ako se naseli u zid stambenog objekta zna ga probiti do same unutrašnjosti. Osinjak gradi tako da otkida komadiće suhog drveta, usitnjava ga i uz pomoć sline stvara građu sličnu papiru kojom gradi šesterokutno saće, a oko njega zaštitni ovoj kako to rade i stršljeni. Živi u socijalnoj zajednici kao i pčela, a zajednica može brojati 3000 do 5000 jedinki. Po izgledu je slična prethodnima i najlakše ih se prepoznaje po vrlo žustrim kretnjama i velikoj brzini leta. Donji rub očiju gotovo im dodiruje osnovu usnih organa, rubovi očiju su žuti, sprijeda su na glavi 1 do 3 crne točke na žuto j podlozi, na tijelu imaju mnogo žutih šara, a naraste do 20 mm. Kako ova osa napada i kad nije posebno izazvana treba je držati dalje od prometnica i ljudskog boravka. Treba voditi računa da će ih se cijeli roj dignuti sa osinjak kada ih se pošprica pa se pri toj operaciji treba dobro zaštititi. Ako kojim slučajem naletimo na njihovu rupu i ubode nas prva žurno se moramo udaljiti od tog mjesta jer će miris ispuštenog žalca privući na desetine drugih i susret s njima može svršiti vrlo bolno, a često i s vrlo ozbiljnim reakcijama koje zahtijevaju najhitniju medicinsku pomoć. Pri suzbijanju ove napasti treba biti posebno oprezan.
DEZINSEKCIJA OSA kako je radi tvrtka ŠVAJGER d.o.o, započinje intervjuom korisnika i pregledom prostora i okoliša s ciljem potrage za osinjakom ili više osinjaka. Nakon lociranja osinjaka (ukoliko se nađe) nastupa prskanje,špricanje osa ili zamagljivanje otopinom insekticida s jakim trenutnim djelovanjem. Prilikom toga gleda se da se usmrte sve ose a osinjak se zajedno sa uginulim osama uklanja.
Ukoliko je osinjak nemoguće pronaći (moguće je, jer može biti i na nevjerojatnim mjestima) dezinsekciju osa (suzbijanje osa) obavljamo postavljanjem sirupastih ili octenih lovki koje love ose i usmrćuju ih svojom sadržinom u kojem se nalazi sredstvo protiv osa. Lovke se postavljaju estetski tako da su neprimjetno skrivene kao i su nedostupne djeci. Navedeno smanjuje masovnost osinje najezde.
Uništavanje osa treba biti ciljano i ograničeno kako ne bismo na bilo koji način usmrtili korisnu a sličnu neciljanu vrstu pčele ili bumbare.
Istrebljivanje osa, uklanjanje osa ili otklanjanje osa iako dobro zvuči nije moguće a čak nije ni poželjno jer i one obavljaju korisnu funkciju u prirodi pa i oprašivanje kada lete na cvijet...
Svakako nastojimo riješiti se osa korištenjem eteričnih ulja i drugim repelentima (sredstvima za tjeranje osa)