Zubi su jedna od prvih stvari koje drugi primijete na vama. Zdravi i lijepi zubi odraz su brige o sebi odnosno pravilne higijene. U današnje vrijeme, kada su nam sve informacije, proizvodi za pranje zubi, jednako kao i stomatološke usluge vrlo dostupne, za lošu higijenu zuba nema opravdanja.
Kada je riječ o izboru četkice, većina stomatologa preporučuje korištenje mekanih do srednje mekanih četkica. Takve četkice nisu agresivne te ne mogu oštetiti zubno meso, a odlično će ukloniti zubne naslage i ostatke hrane sa zuba. Također, nije naodmet nabaviti četkice s manjom glavom koje lakše mogu dosegnuti dijelove usne šupljine, uključujući i teže dostupne stražnje zube.
Kako biste izbjegli nakupljanje bakterija i mikroba na četkici, potrebno je promijeniti četkicu svaka dva do tri mjeseca odnosno onda kada uočite prve znakove dotrajalosti. Zanimljivo je da bi četkicu trebali zamijeniti odmah nakon bolesti kako biste smanjili rizik od ponovnog oboljenja.
Zube je potrebno četkati minimalno dva puta dnevno, odnosno odmah čim se probudite i kada idete na spavanje. Razlog tome je što je usna šupljina u to vrijeme najviše suha, a slina prirodno čuva zube od plaka, dok se tijekom noći u usnoj šupljini najviše nakupljaju bakterije pa je najefikasnije riješiti ih se odmah ujutro.
Osim četkanja zuba, potrebno je četkati i jezik. Razlog leži u tome što je bijeli jezik glavni uzrok neugodnog zadaha i pogoduje razvoju bakterija. Redovnim čišćenjem jezika uklanjate mnogo bakterija u ustima te tako sprječavate nastanak karijesa, grlobolje itd.
Kako bi vaša oralna higijena bila besprijekorna, prilikom svakog pranja zuba obavezno koristite i zubni konac. Vrlo često, čak ni četkica s vrlo tankim vlaknima ne mogu doprijeti do svih mjesta na kojima se nakuplja plak, upravo zbog takvih teško dostupnih mjesta vrlo je važno svakodnevno korištenje zubnog konca.
Kada govorimo o pravilnoj oralnoj higijeni, vrlo je važan i izbor zubnih pasti. Na svu sreću postoji pregršt različitih zubnih pasti koje pokrivaju mnoga stanja. Pa tako postoje zubne paste koje se koriste kod preosjetljivih zuba, paste za izbjeljivanje zuba, one koje se preporučuju osobama s implantatima, mostovima i brojne druge. Poželjno je, ovisno o stanju vaših zuba i desni odabrati adekvatnu pastu.
Nije naodmet napomenuti kako postoji hrana koja „prirodno čisti zube“. Takve čvrste namirnice omogućuju masiranje zuba i desni uz istovremeno čišćenje usne šupljine. U takvu vrstu namirnica spadaju jabuka, kokice, celer, sirova mrkva, cvjetača i brokula, a kako biste dobili najbolje rezultate konzumirajte ih odmah nakon glavnih obroka.
Ako i dalje imate nekih nedoumica, najbolje je zatražiti savjet stručnjaka poput onih u Stomatološkoj ordinaciji dr. Dabinović. Osim stručnog znanja, bogatog iskustva, i individualnog pristupa u Stomatološkoj ordinaciji dr. Dabinović izrazito naglašavaju važnost komunikacije s pacijentima, koja je preduvjet odličnog rezultata tj. lijepog i zdravog osmijeha.
Foto: Unsplash