Izrada nošnji Adriana etno
Carićeva 18 A; Vlaška 7, Zagreb, 10360, Sesvete
Izrada narodnih nošnji iz svih krajeva Hrvatske, za KUD-ove, ansamble i u privatne svrhe
Izrada narodnih nošnji iz svih krajeva Hrvatske, za KUD-ove, ansamble i u privatne svrhe
Objavljeno: 26.6.2020. 17:13
Kulturna baština predstavlja materijalna ili nematerijalna dobra koja imaju veliki značaj za identitet jednog naroda. Ona je zapravo skup svih običaja, tradicija i dobara satkanih u hrvatskoj povijesti. Tradicija kao dio kulturne baštine podrazumijeva iskustva, običaje, vrijednosti i vjerovanja neke zajednice koja se prenose usmenim ili pismenim putem te primjenom iz generacije u generaciju. Upravo ljubav prema tradiciji i običajima osigurava da će njezine ljepote ostati trajno očuvane i prenesene na daljnje generacije.
Narodne nošnje dio su kulturne baštine hrvatskog naroda te simbol nacionalnog identiteta. Nošnje su se u prošlosti izrađivale za razne prigode, pa su tako one jednostavnijeg kroja bile namijenjene za svakodnevno nošenje, dok su one s više detalja i ukrasa bile isključivo za svečane prigode. Isto tako, u Hrvatskoj postoji više oblika narodnih nošnji, što proizlazi iz specifičnosti pojedine klime iz određene regije te po odlikama gospodarstva tog podneblja. Razlike su vidljive u motivima i detaljima koji obilježavaju određeni kraj i tako nošnju čine posebnom. Također, što se tiče materijala, dalmatinske su narodne nošnje prilagođene mediteranskoj klimi te su načinjene od laganijih materijala, dok su primjerice u Gorskoj Hrvatskoj materijali teži i gušći. Sam materijal narodne nošnje u prošlosti je ovisio i o raspoloživosti gospodarskih dobara na određenom području. Pa se tako u Slavoniji za izradu većinom koristio lan i konoplja, dok se u Gorskoj Hrvatskoj koristila ovčja vuna, a na Jadranu sukno.
Iako se narodne nošnje više ne koriste u svakodnevnom životu, tradicija se ipak uspjeva održati jer se one i dalje nose pri održavanju državnih svečanosti, na sportskim priredbama te ponajviše na folklornim manifestacijama. Zato još uvijek itekako ima potrebe za izradom narodnih nošnji iz svih dijelova Hrvatske, bilo da je u pitanju nošnja za KUD ili za kolekcionarsku svrhu. Također, važno je napomenuti kako je izrada nošnje dugotrajan proces koji iziskuje puno truda i koncentracije, a posebice kada je riječ o ručnoj izradi. Važnost izrade narodnih nošnji je i u tome što je potrebno poznavati tradiciju i povijest kraja. Stoga je važno poznavati i detalje.
Ako i vi želite imati ručno izrađenu narodnu nošnju te želite pridonijeti u očuvanju tradicije, Adriana Etno nudi vam izradu nošnji iz svih krajeva Hrvatske. Ono što ih čini posebnim je to što uz kvalitetne i izdržive materijale ulažu puno ljubavi i truda kako bi što bolje i vjernije prikazali specifičnosti i ljepote nekog kraja.