OCIJENI

Kako se fizička aktivnost i društvene aktivnosti povezuju s mentalnim zdravljem starijih osoba?

Objavljeno: 21.4.2023. 10:02

Jedna dobro poznata poslovica glasi: "Tijelo je hram duše". Iako može zvučati kao fraza, istina je da tijelo i um zajedno utječu na naše zdravlje. Ovo je osobito bitno za starije ljude, jer s godinama raste rizik od mentalnih poremećaja poput depresije i anksioznosti. U ovom tekstu istražujemo povezanost između fizičke i socijalne aktivnosti te mentalnog zdravlja kod starijih osoba.

Fizička aktivnost je ključna komponenta mentalnog zdravlja starijih osoba

Studije su pokazale da fizička aktivnost može smanjiti rizik od depresije, tjeskobe i drugih mentalnih poremećaja kod starijih osoba. Vježbanje može pomoći u smanjenju stresa, poboljšanju raspoloženja i samopouzdanja te doprinijeti općem osjećaju zadovoljstva i blagostanja.

Osim toga, fizička aktivnost može poboljšati kognitivne funkcije i smanjiti rizik od demencije i Alzheimerove bolesti. Kretanje može poboljšati protok krvi u mozgu, što zauzvrat može poboljšati funkcije poput pamćenja i pažnje.

Prilagođavanje fizičke aktivnosti starijih osoba prema individualnim potrebama

Za starije osobe, važno je prilagoditi fizičku aktivnost individualnim sposobnostima i zdravstvenom stanju osobe. Aktivnosti poput šetnje, plesa, vježbanja s utezima i yoga mogu biti izvrsni načini za održavanje zdravlja i vitalnosti.

Međutim, prije započinjanja bilo kakvog programa vježbanja, starije osobe trebaju se posavjetovati s liječnikom kako bi osigurali da je to sigurno za njih i da su im preporučene aktivnosti prilagođene njihovim zdravstvenim potrebama.

Važnost socijalne interakcije za mentalno zdravlje starijih osoba

Uz fizičku aktivnost, socijalna interakcija i održavanje društvenih veza također su važni za očuvanje mentalnog zdravlja starijih osoba. Putovanja i izleti mogu biti sjajan način da starije osobe upoznaju nove ljude i stvore nove uspomene no ukoliko nisu u mogućnosti putovati aktivnosti poput igranja društvenih igara, grupnih vježbi, volontiranja u lokalnim zajednicama, pohađanje radionica ili tečajeva  mogu biti izvrsni načini za održavanje socijalnih veza.

Fizička aktivnost može biti izvrsna metoda za očuvanje mentalnog zdravlja starijih osoba. Redovita vježba, prilagođena individualnim potrebama, može poboljšati raspoloženje, smanjiti stres i poboljšati kognitivne funkcije. Uz to, socijalna interakcija i održavanje društvenih veza mogu dodatno poboljšati mentalno zdravlje starijih osoba. Ukoliko ne znate gdje uključiti svoje starije članove obitelji Tiha Dob, dom za starije i nemoćne osobe na Bukovačkoj cesti, kontinuirano organizira razne aktivnosti kako bi se osiguralo da su korisnici doma fizički aktivni i mentalno zdravi.

Za više informacija posjetite web stranicu.

OCIJENI