OCIJENI

Dental Mimica

Ivane Brlić Mažuranić 2c, 10 000, Zagreb

Brižna njega za bezbrižan osmijeh... i tako od 1998. godine.

Pacijenti sa kroničnim bolestima

Objavljeno: 18.1.2023. 15:57

Dijabetes (šećerna bolest) može izazvati ozbiljne probleme u ustima. Opasnost od infekcija usne šupljine, suhih usta i gljivična infekcija. Kod bolesnih od šećerne bolesti osim u krvi i u slini nalazimo glukozu, koja povećava kiselu reakciju sline što pogoduje gljivicama.
Kod bolesnih od šećerne bolesti osim u krvi i u slini nalazimo glukozu, koja povećava kiselu reakciju sline što pogoduje gljivicama.
Zbog smanjene otpornosti organizma  bakterije u ustima izazivaju razne upale. Sluznica je suha, crvena, lagano otečena i vrlo osjetljiva. Desni krvare na najmanji podražaj. Upale ubrzo napreduju, uzrokujući gingivitis, zatim parodontitis do gubitka zuba. U ustima se često osjeća zadah acetona a zbog kiselog medija pojačano je obolijevanje od karijesa i parodontnih bolesti.Potrebna je pojačana oralna higijena  (pranje zubi poslije svakog jela, upotrebljavanje zubne svile i antiseptika za usta.)Gingivitis kod dijabetičara može pogoršati osnovnu bolest.. . Kontrolom šećera u krvi, svakodnevnim pranjem zubi i redovitim pregledima, može se nešto učiniti protiv peridentalnih bolesti. Obavezno stomatologu napomenite da bolujete od dijabetesa i navedite sve i najmanje smetnje koje imate(krvarenje desni, suhoću, pečenje, bijele mrlje ili loš zadah.).
Prestanite pušiti. Pušenje bolesti desni čini još gorima.

Hemofilija je bolest poremećaja zgrušavanja krvi zbog manjka jednog od čimbenika koagulacije. U središtu stomatološke skrbi za osobe oboljele od hemofilije moraju biti preventive mjere (oralne higijene, prehrana, kontrole,) kojima je cilj spriječiti pojavu karijesa  (može dovesti do krvarenja prilikom liječenja pulpe)  i gingivitisa(zubno meso krvari). Oboljeli od hemofilije prilikom stomatoloških zahvata zahtijevaju posebnu pozornost stomatologa i odgovarajuću skrb u dogovoru s hematologom. Najčešća simptom hemofilije je produljeno  krvarenje gingive koje može nastati spontano ,posljedica traume ili stomatološkog zahvata. Svi zahvati su mogući uz pojačan oprez (konzervativni, endodontski, kirurški, parodontološki, protetski, ortodontski, anestezija).
Oboljeli od hemofilije prilikom stomatoloških zahvata zahtijevaju posebnu pozornost stomatologa i odgovarajuću skrb u dogovoru s hematologom.

Epilepsija (padavica) je neurološki poremećaj s povremenim epileptičnim napadajima izazvanima nepravilnim funkcijama mozga. Lijekovi koji se daju za suzbijanje epileptičnih napadaja mogu utjecati na uvjete u usnoj šupljini( hiperplazije, odnosno bujanja zubnog mesa u međuzubnim prostorima i pojave neugodnog zadaha).

Hiperplaziju mogu pogoršati traumatski zagriz, stari i loše izrađeni ispuni te loši protetski nadomjesci (krunice, mostovi, proteze)..Postoje ožiljci na sluznici koji upućuju na ozljede nastale prilikom napadaja kao i frakture kruna zuba (posebno prednjih) do kojih je došlo zbog snažnih kontrakcija žvačnih mišića.
Liječenje osobe oboljele od epilepsije zahtijeva stručnost i prisebnost, jer napadaj tijekom izvođenja stomatološkog zahvata može imati i za život opasne posljedice. Pacijent, odnosno njegova pratnja uvijek stomatologa trebaju upozoriti na mogućnost epileptičnih napadaja i upoznati ga s terapijom. Najčešći uzroci napada prilikom posjeta stomatologu su: strah, gladovanje (hipoglikemija), stres, umor, bljeskovi svjetla , pojedini lijekovi, alkohol. Stoga je preporučljivo da osobe oboljele od epilepsije kod stomatologa dolaze u jutarnjim satima ,da ne čekaju ,nisu gladne, da uzmu antiepileptičku terapiju.
Oboljeli od epilepsije mogu normalno primati lokalnu anesteziju ali treba paziti na količinu jer lijekovi za suzbijanje napada ubrzavaju resorpciju anestetika .Osobe s epilepsijom trebale bi posjećivati stomatologa češće nego zdrave osobe,te pojačati oralnu higijenu.
Ako je epilepsija na odgovarajući način liječena i kontrolirana, posjet stomatologu se ne razlikuje od posjeta zdrave osobe,uz upozorenje stomatologa o bolesti.
Kardiološke bolesti (bolesti srca)
Hipertenzija, Infektivni endokarditis, koronarne bolesti srca i pacijenti pod antikoagulacijskom terapijom najčešći su srčani bolesnici koji imaju i stomatološke probleme. Ponekad postoji potreba za profilaksu antibioticima ovisno o srčanoj bolesti i o zahvatu kod stomatologa. Loši, stari ispuni ili protetski nadomjesci mogu negativno utjecati na bolesti srca. Oralna higijena i redovne kontrole najdjelotvornije su metode u prevenciji.Važna je  suradnja između stomatologa i kardiologa.

AIDS - sindrom stečenog nedostatka imuniteta je smrtonosna bolest uzrokovana HIV-om. Napada T limfocite odgovorne za obranu organizma. Prenosi se sa zaraženog čovjeka krvlju i seksualnim kontaktom, sa majke na dijete, vertikalnim prijenosom. Prisutnost HIV-a dokaziva je u krvi, spermi, vaginalnom sekretu, slini, suzama, majčinom mlijeku. Virus se slinom ne prenosi, može se prenijeti samo iznimno. Promjene u ustima kod oboljelih od AIDSA: infekcije (uzrokovane starim ispunima, kamencem ili lošim protetskim radovima).
Vlasasta leukoplakija- SOOR- ulceronekrotični gingivitis (usprkos terapiji uzrokuju parodontitis) - Kasporijev sarkom(najčešće na tvrdome nepcu i prostoru iza kutnjaka) i drugi zloćudni tumori.

TERAPIJA BIOPTRON LAMPOM
kod promjena izazvanih nekim kroničnim bolestima u usnoj šupljini.Olakšavanje bolova ,zacjeljivanja...

Osobe tzv. treća životna dob često trebaju pažljiviji tretman jer je to razdoblje određenih životnih i bioloških promjena u organizmu opterećenom mnogim kroničnim bolestima.. Suočavanje s činjenicom starenja cijelog tijela pa i zubi kada su važna stomatološka pomagala (proteze,mostovi...)koja mogu puno olakšati prilikom jela(olakšati kod problema s probavom) i komuniciranja ,te popraviti kvalitetu života.

Posjetite našu web stranicu. 

OCIJENI