LINIGRA Privatna škola s pravom javnosti
Gjure Szaba 4, 10000 Zagreb
Privatna hotelijersko - turistička škola - obrazovanje usmjereno na uspjeh!
Privatna hotelijersko - turistička škola - obrazovanje usmjereno na uspjeh!
Objavljeno: 12.12.2022. 12:08
Iako mnogi nastavljaju obrazovanje na visokoškolskim ustanovama zbog programa koji omogućava upis na fakultet (obvezni predmeti na maturi su po gimnazijskom programu), završetkom smjera hotelijersko-turistički tehničar stječete zvanje kojim ste konkurentni na tržištu rada. Zanimanje hotelijersko-turistički tehničar zapravo ‘pokriva’ veliki broj poslova na tržištu, ne samo u hotelijerstvu. Zbog učenja tri strana jezika i predmeta iz ekonomske skupine imate dobru podlogu za razne poslove te je velika zapošljivost u raznim granama ekonomije. Donosimo 12 najčešćih poslova u struci.
1. U turističkim agencijama i uredima
Poslovi koje obavlja putnička agencija su organiziranje putovanja, godišnjih odmora, poslovnih ili stručnih putovanja, razgledavanje turističkih znamenitosti, vodič, turističke informacije, prodaja svih vrsta karata, organiziranje smještaja i prehrane, ulaznice za različite priredbe, čuvanje prtljage i izdavanje turističkih publikacija. Hotelijersko-turistički tehničar informira goste, prodaje i organizira turističke usluge kao što su smještaj i turistički aranžmani, organizira turistička putovanja i izlete, radi na pripremi informativnog i propagandnog materijala, surađuje s putničkim i prijevozničkim tvrtkama, hotelima i drugim poslovnim subjektima koji iznajmljuju smještajne kapacitete, obavlja sve administrativne poslove vezane za boravak gostiju, sudjeluje u stvaranju programa i izračunu cijene turističke ponude, prodaje karte i dijeli propagandni materijal, radi izvještaje i dopise domaćim i inozemnim poslovnim partnerima, te radi na organizaciji sportskih i rekreacijskih aktivnosti gostiju.
2. U putničkim i prijevozničkim agencijama
Promet predstavlja važnu komponentu u današnjem svijetu te je isto tako važan i za turizam. Putnička agencija vrši prodaju svih vrsta voznih karata i rezervacija mjesta u prijevoznim sredstvima prijevozničke agencije. Prijevoznici se ugovorom obvezuju da će staviti putničkoj agenciji na raspolaganje određene zalihe voznih karata, upute, propagandni materijal itd., te da će joj plaćati proviziju. Prijevozničke agencije sudjeluju u odvijanju svih vrsta turizma kao što su kongresni turizam, školski turizam, vjerski turizam, sva adventska, karnevalska i druga putovanja vezana uz manifestacije, vinske rute, sportske i adrenalinske ture, poslovni turizam… Putnički prijevoz se organizira kroz otvorene grupe (prijavi se tko želi), zatvorene grupe (posebno složeni programi prema temi i broju putnika), zatim domaći turisti koji putuju na jednodnevne izlete po Hrvatskoj ili u inozemstvo, višednevne ture domaćih turista po Hrvatskoj ili u inozemstvu te na kraju ture stranih turista u Hrvatskoj i inozemstvu.
3. Na recepcijama hotela
Hotelijersko-turistički tehničar školovan je za rad na recepcijama hotela i drugih turističkih objekata te mu je zadatak da prima i sređuje rezervacije, organizira razmještaj gostiju, prijavljuje i odjavljuje goste, radi na realizaciji njihovih zahtjeva, daje savjete i informacije, vodi poslovne evidencije na recepciji, priprema račune i prima uplate, piše dopise poslovnim partnerima, surađuje s ostalim poslovnim subjektima koji rade na realizaciji turističke ponude: agencijama, turističkim uredima, prijevozničkim tvrtkama, i sl. U radu se koristi telefonom, računalom, telefaksom. Turiste opskrbljuje propagandnim materijalima, katalozima, cjenicima i dr.
4. U turističkim zajednicama kao što su Hrvatska, regionalna ili lokalna te tijelima državne uprave i lokalne samouprave koja se bave unaprjeđenjem turističke ponude
Hotelijersko - turistički tehničar sudjeluje u poslovima vezanim uz provedbu strategije razvoja hrvatskog turizma; prati i analizira kvalitetu hotelsko-turističke ponude i predlaže mjere za njeno unaprjeđenje, sudjeluje u aktivnostima vezanim uz informiranje i promociju investicija u području turizma. Na lokalnoj razini radi na prikupljanju informacija, promociji i zaštiti interesa lokalnog stanovništva kroz praćenje i planiranje turističke ponude, pokretanju, planiranju i promicanju održivog razvoja turističke destinacije i sl.
5. Kao turistički vodič, odnosno pratitelj
Osposobljavanje za ove poslove stječe se četverogodišnjim srednjoškolskim programom za zanimanje hotelijersko-turističkog tehničara. Osim srednjoškolskog obrazovanja, odobrenje za pružanje usluga turističkog vodiča može se dobiti i polaganjem stručnog ispita za turističkog vodiča. Za turističkog pratitelja također se može položiti ispit. Osobe s položenim ispitom turističkog vodiča mogu obavljati poslove turističkog pratitelja bez posebnog ispita.
Turistički vodič upoznaje turiste s kulturnim i prirodnim znamenitostima nekog područja kao što su prirodne ljepote, kulturno–povijesni spomenici, umjetnička djela, etnografske i druge znamenitosti. Također ih informira o društvenim, povijesnim, gospodarskim i političkim tijekovima zbivanja određenog područja i informira turiste o važnim povijesnim događajima, legendama i ličnostima.
6. Kao turistički animator
Uz položen stručni ispit za turističkog animatora, može raditi kao turistički animator (sportski, dnevno-zabavni, dječji, večernji…). Turistički animator osmišljava i izvodi programe provođenja slobodnog vremena turista, a koji se odnose na športsko-rekreativne, zabavne i kulturno-društvene sadržaje.
7. Kao Turističko-hotelijerski komercijalist/ komercijalistica
Turističko-hotelijerski komercijalist obavlja razne poslove u ugostiteljskom gospodarstvu: organizira rad u kuhinji i restoranu, u industriji pripreme hrane i pića, brine o opremljenosti i inventaru turističkog objekta, planira zalihe, nabavu i preuzimanje reprodukcijskog materijala, kontrolira skladištenje i konzerviranje živežnih namirnica te sastavlja dnevni jelovnik, dogovara i organizira domjenke, bankete, svečane ručkove i večere unutar i izvan objekta. Brine o prezentaciji i propagandi restorana putem brošura, plakata, letaka, reklama i drugih oblika promidžbe, brine o estetskom izgledu jela i uređenju prostora. Kontrolira rad i financijsko poslovanje kuhinje i restorana, obrtničke radnje i drugih ugostiteljskih objekata, pronalazi rješenja u specifičnim zahtjevima gosta. Važna je kreativnost u obavljanju prezentacijskih i propagandnih poslova.
8. Menadžer/Voditelj ugostiteljskog objekta, Restorater
Voditelji ugostiteljskih objekata upravljaju objektima u kojima se pruža usluga prehrane i/ili pripremanja i posluživanja pića i napitaka kao što su restorani, slastičarnice, pizzerije, pečenjarnice, restorani brze prehrane, kavane, gostionice, disko klubovi i noćni barovi, pivnice i konobe.
9. Menadžer/Voditelj apartmanskog smještaja
Voditelji apartmanskog smještaja upravljaju objektima kao što su hoteli, moteli i pansioni te apartmanska naselja i kampovi. Bitna je kvalitetna i pravovremena organizacija te vođenje brige o čistoći apartmana i okućnice, održavanje funkcionalnosti i čistoće bazena, doček i prijava gostiju, pristupačnost i uslužnost prema gostu. Za ovaj posao potrebno je i dobro poznavanje engleskog i drugog stranog jezika te odlične komunikacijske vještine u radu sa gostima.
10. U medijima koji traže specifična znanja iz područja turizma, PR, Marketing u turizmu
Radnici u turizmu i turistički vodiči najbliži su skupini komunikacijskih zanimanja jer informacije koje dobro poznaju moraju na zanimljiv i prilagođen način predstaviti svojim slušateljima. Isto vrijedi i za usmjerenje u novinarstvu za područje turizma gdje mora doprijeti do svakog čitatelja. Mogu dati mnoge praktične savjete (kako i gdje mijenjati novac, koji su restorani dobri, što se povoljno može kupiti itd.) kako bi turistima olakšali boravak i učinili ga ugodnijim. Ponekad imaju i titulu voditelja promocije kako bi najbolje promovirali destinaciju i usluge te kako bi privukli potencijalne turiste. Vrlo je važno i dobro poznavanje stranih jezika radi praćenja trendova.
11. U organizaciji sajmova koji promoviraju turističke destinacije- od Adventa do Food sajmova
Posao zahtijeva organizacijske sposobnosti- od odabira lokacija, planiranja budžeta, planiranja aktivnosti i izložaka, smišljanja i izvedbe promotivnih materijala, same izvedbe na dan/e održavanja te poslova nakon završetka sajma. Učenici tijekom školovanja posjete najmanje 10ak sajmova različitih vrsta kako bi imali dobar uvid u sve aspekte posla.
12. Pratitelj leta
Domaćice i domaćini čine kabinsko osoblje zrakoplova. Zadaća im je učiniti let svakom putniku sigurnim, udobnim i ugodnim. Poslovi koje obavljaju odvijaju se prije polijetanja, za vrijeme leta i nakon polijetanja. Dočekuju putnike pri dolasku, pozdravljaju ih i pomažu im pronaći sjedala i smjestiti ručnu prtljagu. Prema potrebi, na usluzi su im i za druge potrebe te daju razne obavijesti o letu. Najvažnija dužnost kabinskog osoblja jest sigurnost putnika. Nakon slijetanja izvješćuju putnike o vanjskim vremenskim prilikama, otvaraju vrata i ispraćaju ih iz zrakoplova. Nakon što putnici napuste zrakoplov, ponovo provjeravaju kabinu, kuhinjicu, sanitarni prostor te o svim eventualnim kvarovima izvješćuju kapetana. Nužno je aktivno znanje engleskog jezika i još jednog stranog svjetskog jezika.
Druga srodna zanimanja: Hotelijer-ugostitelj, ekonomist, administrativni tajnik, upravni referent, komercijalist, tajnik/ica, šalterski službenik.
Više informacija potražite na našoj web stranici.