Jetra, koja se često naziva i “kemijskom tvornicom” našeg organizma, zbog svog fiziološkog djelovanja ima iznimno važnu ulogu u našem organizmu. Uz današnje utjecaje i apsorpciju toksina, jetra ima krucijalnu ulogu pri očuvanju našeg zdravlja i imuniteta.
Kako djeluje jetra?
Jetra je drugi najveći unutarnji organ u ljudskom tijelu, a nalazi se u desnom gornjem dijelu trbuha te je najvećim dijelom zaštićena rebrima. Laički objašnjeno, sve tvari koje unesemo u organizam hranom i pićem dolaze u jetru. Jetra tada razvrstava toksine i ostale molekule te detoksikacijskim djelovanjem priprema štetne tvari, odnosno toksine na eliminaciju u obliku mokraće ili fecesa kroz djelovanje bubrega ili crijeva, dok dobre tvari vraća u krvotok. Također, jetra djeluje na sintezu većine proteina u krvi i ima ključnu ulogu kod regulacije razine šećera u krvi.
Što utječe na poremećaj rada jetre?
Budući da jetra zaprima brojne toksične tvari, prekomjerna količina štetnih tvari svakako utječe na rad jetre. Tako na rad jetre utječe alkohol, lijekovi, teški metali koje unosimo prehranom te razni otrovi. Zatim, na poremećaj funkcije jetre i metaboličku ravnotežu organizma utječu i smetnje u opskrbi krvlju, kao i drugi poremećaji.
Koji su najčešći simptomi poremećene funkcije jetre?
Ako jetra ima poremećenu funkciju, najčešće ćete osjetiti navedene simptome:
-
Umor
-
Glavobolja u pozadini oka
-
Bolovi u zglobovima i mišićima
-
Pojačano znojenje
-
Loš zadah
-
Problemi s kožom u obliku akni i ekcema
-
Probavne smetnje
-
Manjak koncentracije i osjećaj depresije
Kako očuvati svoju jetru?
Da biste čuvali svoju jetru i svoje zdravlje, važan je proces detoksikacije, odnosno jetrene dijete. Pri tome je važno smanjiti unos soli, masti, alkohola i gaziranih pića, brze hrane, suhomesnatih proizvoda, kave, cigareta i konzervirane hrane. Time će jetra postati manje opterećena i njen rad će se ubrzati. Ono što biste trebali konzumirati jest veći unos voća i povrća, te naravno, tekućine.
Nadalje, najbolje očuvanje svoje jetre postići ćete ako se konzultirate s liječnikom i odradite potrebne pretrage. U Poliklinici Duvnjak se dijagnoza postavlja uz uzimanje anamneze i fizikalni pregled te laboratorijske pretrage krvi, odnosno jetrene testove. Najčešće se radi i ultrazvuk trbuha, a povremeno i CT, magnetska rezonancija te biopsija jetre. Poliklinika Duvnjak je privatna zdravstvena ustanova specijalizirana za pružanje vrhunske zdravstvene usluge od prevencije i dijagnostike do liječenja te zasigurno nećete pogriješiti ako im se obratite za liječenje svoje jetre.
Stoga, za očuvanje svoje jetre konzultirajte se s liječnikom i odradite preglede. Tada ćete najsigurnije i najbolje znati u kakvom stanju je vaša jetra te koje su mjere potrebne kako bi vaš jetra optimalno funkcionirala, a vi ostali zdravi.
Foto: freepik