NIS d.o.o. Split - projektiranje - nadzor - energetski certifikati
Ured: Ruđera Boškovića 7 (Fregata - prostor br. 110), 21000 Split
Izrada energetskih certifikata Split - 095 44 44 552 - info@e-certificiranje.eu
Izrada energetskih certifikata Split - 095 44 44 552 - info@e-certificiranje.eu
Objavljeno: 7.2.2023. 11:07
Još donedavno, većina manjih i srednjih investitora, doživljavala je projektnu dokumentaciju kao „neke papire" koje trebaju predati da dobiju građevinsku dozvolu. Takav stav polako se mijenja, a naročito zadnjih godina, kada je cijena gradnje značajno porasla. Svaka izmjena u fazi gradnje znači produženje roka, a time i značajno poskupljenje same investicije. Tvrtka NIS d.o.o. dugi niz godina sudjeluje u različitim projektima, od obiteljskih kuća, preko vila za odmor, do višestambenih zgrada i hotela. Izrađuju elektro projekte i provode elektro nadzore za sve vrste objekata.
Štednja na projektnoj dokumentaciji = veći kasniji troškovi
Nažalost, još uvijek, naročito kod manjih projekata, susreću se s riječima investitora: “Može li samo nešto osnovno da dobijem dozvolu?“, pritom misleći što jeftinije. Teško je riječima opisati koliko je takav pristup pogrešan i u konačnici opasan za investitora, koji pristaje potrošiti mnogo novca na loše ili nikako definiran projekt. Zamislite kupca koji dolazi kupiti automobil s riječima „Samo neka vozi!“. Što takav kupac može očekivati i dobiti za svoj novac?
Cijena kompletne projektne dokumentacije u pravilu ne prelazi nekoliko postotaka ukupne investicije i sigurno nije nešto na čemu treba štedjeti. Projekt mora biti jasna želja investitora iskazana na papiru.
Što se događa kad je projektna dokumentacija štura i nedefinirana?
Ilustrirat ćemo to kroz nekoliko primjera:
Zamislite samo iznenađenje investitora koji ne može dobiti željene 4 zvjezdice na kategorizaciji svoje vile za odmor, jer nema prekidača za rasvjetu u sobama kod kreveta. Takav propust mogao se izbjeći da se uložilo u projektnu dokumentaciju.
Drugi primjer odnosi se na stanove u novogradnji (danas i više od 3000 EUR/m2) u kojima se ne može priključiti indukcijska ploča za kuhanje jer nema dovoljno snage, a stanar ne može povećati snagu priključka jer je premalen kabel između stana i mjerila.
Želite li zbilja stan u kojem ćete kondenzat od klima uređaja skupljati u kantama? Stan u kojem nemate utičnicu za TV u sobi? Želite li kuću u kojoj pregore svi aparati kada grom udari u obližnji dalekovod?
Loše definiranim projektima riskira se zakonska tužba
Sigurno ste čuli za slučajeve u kojima su investitor i izvođač radova završili na sudu zbog određenih propusta. Takvih propusta ne bi bilo da je napravljena kvalitetna projektna dokumentacija. Dokumentacija ne definira samo od čega se objekt sastoji, nego i kvalitetu izvedbe te kontrolne postupke koje izvođač mora izvesti kako bi dokazao da je učinio sve u skladu s dokumentacijom.
Često se događa da objekti ne prođu tehnički pregled i ne dobiju uporabnu dozvolu jer se prilikom gradnje ne slijedi projektna dokumentacija. Objekt mora biti izgrađen točno onako kako stoji u projektu. Ako postoje odstupanja, riskiraju se kazne, žalbe, rješenja za rušenje i slično. Sve to koštat će investitora puno više novca, nego što bi ga koštalo uložiti u detaljnu projektnu dokumentaciju.
Detaljnim projektom do kvalitetnije i jeftinije izgradnje
Pojednostavljeno rečeno, kada su projekti detaljni, sadrže troškovnike i propisane su kvalitete materijala i opreme, tada je lako razgovarati s izvođačem želite li „Mercedesa“ ili „Opela“, ali kada ništa nije definirano, tada se teško složiti želite li auto ili bicikl.
Potrebno je shvatiti da projektna dokumentacija nisu samo "neki papiri" koji se predaju u svrhu dobivanja dozvole. Projekti su sastavni dio dozvole i kao takvi predstavljaju želju i viziju investitora u skladu s tehničkom i zakonskom regulativom.
Birajte projektante mudro, razgovarajte sa svima: s arhitektom, strojarom i elektro projektantom. Svi segmenti projektne dokumentacije su važni i uz pomoć stručnjaka vaša će kuća ili objekt biti kvalitetniji, a često i jeftiniji.