OCIJENI

Odgovori na često postavljana pitanja

Objavljeno: 13.12.2022. 13:29

Što se radi na prvom pregledu

Na prvi pregled se dolazi sa slikom cijele čeljusti- ortopantomogramom kojim se dobiva uvid u stanje denticije, prisutnost svih zubi ili odsutnost nekih, stanje periodonta, kosti...
Uzimaju se otisci čeljusti za studijske modele, radi se set intraoralnih fotografija i ekstraoralnih fotografija profila, lica i osmijeha. Ako je potrebno pacijenta se šalje na sliku glave ili latero-lateralni kraniogram(LL).
Nakon svih dijagnostičkih metoda radi se plan terapije koji se predočuje pacijentu.


Koja je idealna dob za posjet ortodontu

Najbolje vrijeme za posjet ortodontu je dob od 7 godina. Ortodontska terapija vjerojatno neće biti potrebna ali se može pretpostaviti da li, kada i kakva terapija će biti potrebna. U toj dobi vjerojatno su već niknuli prvi trajni molari i incizivi, a križni zagrizi, prisilni zagrizi i zbijenost zuba se može odrediti. Rana terapija može djelovati na odnose čeljusti, pridobiti više prostora za trajne zube, izbjeći vađenje zuba, smanjiti mogućnost impaktiranih zuba, eliminirati sisanje prsta, guranje jezika i nepravilno gutanje ili poteškoće u govoru. Drugim rijećima rana terapija može pojednostaviti kasniju terapiju.
Kod djece se najčešće koriste mobilni aparatići u jednom komadu za korekciju odnosa čeljusti, headgear, lingvalni luk, Delairova maska kod klase III...


Što je uzrok iskrivljenim zubima?

Zbijeni zubi, sisanje palca, guranje jezika naprijed, prerani gubitak mlječnih zuba, disanje na usta... Sve to može dovesti do krivih zuba. Nakon toga važan faktor je nasljeđe. Prekobrojni zub, veliki zubi, nedostatak (hipodoncija) zuba, mala čeljust - sve može biti uzrok zbijenosti zuba.


Kada započeti s ortodoncijom?

Iako ortodont može napraviti lijepi osmijeh u bilo kojoj dobi pravo vrijeme za obračanje ortodontu je u dobi od 7 godina. U toj dobi terapija vjerojatno još i nije potrebna ali se može vidjeti u kojem smijeru napreduje razvoj denticije, nepodesne navike kojih se na vrijeme treba odreći i treba se osigurati praćenje djetete.


Koje su prednosti rane ortodontske terapije?

Rana procjena stanja pruža nam mogučnost pravovremene detekcije problema i više mogućnosti za efikasni tretman. Pračenjem pacijenta terapija počinje u pravo vrijeme, niti pre rano niti pre kasno.


Kako ću znati da moje djete treba ortodontsku terapiju?

Vrlo je teško roditelju odrediti da li njegovo djete treba terapiju. Mogu postojati ozbiljni problemi iako su prednji zubi ravni. Neki problemi koji se na pogled roditelja čine strašni možda su upravo banalni.


Koji su rani znakovi ortodontskih problema?

Pogledajte zube svojeg djeteta, ako vidite iskrivljene zube, prostore između trajnih zuba (zapamtite da su kod male djece prostori između mlječnih zuba normalni i poželjni) ili zube koji se jako preklapaju, vaše djete možda treba terapiju.
Recite djetetu da zagrize dok mu držite usnice razmaknute. Da li se donji i gornji zubi dodiruju s bridovima? Da li gornji prekrivaju donje više od 50%? Da li su donji ispred gornjih? Da li su gornji izbočeni jako van? Ako je odgovor DA posjetite nas.


Da li će s rastom doći do poboljšanja ili pogoršanja?

Do pogoršanja. Čeljust raste prema straga da se omogući nicanje sedmica i osmica ali ne prema naprijed. Kod većine djece prostor za smještaj zuba se smanjuje kako niču trajni zuba.
Bilo kod djece ili kod odraslih, netretirani ortodontski problemi postaju još gori.


Može li netko biti prestar za bravice?

NE.


Mogu li imati bravice ako mi nedostaje zub?

DA. Kada se izgubi zub susjedni zubi se naginju u prazan prostor, to dovodi do periodontalnih, estetskih i funkcionalnih problema. Ortodontskom terapijom prostor se može zatvoriti ili otvoriti i omogućiti protetski nadomjestak ili implantat.


Koje su prednosti ortodontskog tretmana?

  •     Ravni zubi poboljšavaju funkciju. Zubi i zglob mogu efikasnije funkcionirati;
  •     Ravne zube je lakše čistiti;
  •     Ako bi ikad trebali ispun, krunicu ili most stomatologu je lakše ako su zubi ravni;
  •     Izgled osmjeha i lica je poboljšan. Lijep osmjeh poboljšava samopouzdanje i osjećaj pripadnosti u svakodnevnom životu.

Koliko traje terapija?

Svaka ortodontska terapija traje najmanje godinu dana jer je to vrijeme potrebno za prilagodbu zuba novoj poziciji. Ako je problem bio veći u početku terapija traje dulje. Prosječno trajanje terapije je godinu i pol. Vrlo važan faktor je suradnja pacijenta posebno ako se nose mobilni aparati.


Da li je ortodontska terapija skupa?

Kod nas u Hrvatskoj ortodoncija nije ni približno skupa kao u Inozemstvu bez obzira na korištenje najkvalitetnijih materijala. Kod nas u ordinaciji postoje razne mogućnosti plačanje, od kartica, potrpšačkih kredita pa do mogućnosti biranja 2 ili 4 rate gotovinskog plačanja.


Kako se zubi pomiču?

Pomak zuba je prirodni odgovor na lagani pritisak u nekom vremenskom razdoblju. Pritisak se dobiva upotrebom ortodontskih naprava, najčešće bravica i žica. Mjenjanjem žica dobiva se različiti pritisak na zube. Većina promjena žica se događa u periodu od 4-6 tjedana da se zubima omogući pomicanje do maksimalne mogućnosti žice.


Koje su faze ortodontske terapije?

Djete u prvoj fazi možda treba mobilni aparat (headgear, bionator)kojim se u većini slučajeva ispravlja odnos među gornjom i donjom čeljusti a ne pozicija zuba. Ta faza ovisno o suradnji traje 1-2 godine. Druga faza je fiksni aparat kojim se ispravlja položaj zuba. Treća faza je retencija ili zadržavanje postignutog položaja zuba postignutog u drugoj fazi i traje godinu dana.

Više na našoj web stranici. 

OCIJENI