ORDINACIJA DENTALNE MEDICINE NADEŽDA KOPANI FRKETIĆ
Cesta Dalmatinski Brigada 30b, 51211 Matulji
Estetska stomatologija, protetika, implantologija i dječja stomatologija
Estetska stomatologija, protetika, implantologija i dječja stomatologija
Objavljeno: 25.4.2022. 10:14
Pravilna njega zubi kod djece i prvi posjet stomatologu
Svi želimo imati zdrave i lijepe zube te blistav osmijeh, stoga je važno brinuti o oralnom zdravlju od najranije životne dobi. Pravilna prehrana, redovito i pravilno četkanje zubi te redoviti kontrolni pregledi kod stomatologa od malih nogu preduvjet su za očuvanje oralnog zdravlja. Veliku ulogu tu imaju roditelji, njihovo ponašanje, pružanje pozitivnog primjera i djelovanje u razvijanju korisnih i pozitivnih navika.
Već od pojave prvog zubića važno je brinuti o higijeni usne šupljine. Sastavni dio brige o oralnom zdravlju predstavlja i odlazak stomatologu, a kako bi prvi susret vašeg djeteta i stomatologa protekao opušteno i bez straha, donosimo nekoliko savjeta o prvom posjetu stomatologu, ali i o oralnoj higijeni usta vašeg mališana.
U Ordinaciji dentalne medicine NADEŽDA KOPANI FRKETIĆ koja djeluje u sklopu Zdravstvenog centra Matulji, mali pacijenti zauzimaju posebno mjesto te im se pružaju prilagođeni tretmani i pristup s ciljem zadobivanja povjerenja i željom da se vesele dolasku u ordinaciju. Stručno znanje i dugogodišnje iskustvo u dječjoj stomatologiji pomoći će vašem djetetu da iz ordinacije izlazi s osmijehom.
Kada početi s higijenom zubi kod najmlađih
S higijenom usne šupljine treba započeti čim djetetu izbije prvi zub, a to je najčešće između šest i deset mjeseci starosti djeteta. Kad zubići niknu, treba ih početi četkati nježno, mekanom četkicom koja je svojom veličinom prilagođena dobi djeteta te vodom, bez uporabe zubne paste. Uz redovito pranje zubi važno je kod djeteta smanjiti unos određenih namirnica poput slatkiša i zaslađenih napitaka, a naročito je važno izbjegavat i ih navečer i tijekom noći.
Izbor četkice i paste
U ljekarnama, drogerijama i trgovinama nudi se velik izbor četkica za zube za djecu. Proizvođači obično na njima navode i za koju je starost namijenjen proizvod. Dobra dječja četkica za zube ima malu glavu i mekane dlačice. Dobro je i da je drška široka i da se ne skliže, kako bi ih mališani mogli lako držati u svojim ručicama. U ponudi je i širok izbor dječjih pasti za zube, koje su dobrog okusa i nisu štetne ako se progutaju. Postoje paste za zube sa i bez fluora, a o tome trebaju li paste sadržavati fluor, mišljenja stručnjaka se razlikuju. No, većina ipak smatra da je fluor važan za sprječavanje karijesa. Važna je i količina zubne paste, a preporučena je veličina zrna graška. Vašem djetetu možete nabaviti i pješčani sat za mjerenje vremena pranja zubi, koji su veselog dizajna i uz koje djeca mogu lakše naučiti dovoljno dugo četkati zube. Uz standardne četkice postoje i električne četkice za zube, a preporučuje se kombinirana upotreba, primjerice ručnom ujutro, a električnom četkicom navečer. Uz pravi pribor vaše dijete će se zabavljati pranjem zubi od samog početka i lako će razviti dnevnu rutinu.
Koliko često djeca trebaju prati zube
Za djecu mlađu od dvije godine pranje zub trba biti u društvu roditelja dva puta dnevno, ujutro i navečer kako bi se spriječile zubne bolesti. Kako dijete postaje starije, ono uči samostalno prati zube. Uvijek je dobro da roditelj nadzire pranje zubi djeteta kako bi ga uputio na pravilno četkanje kao i na doseg svih mjesta u ustima jer je do stražnjih zubi teško doći te su skloni karijesu. Najbolje je mališana odmah učiti pravilnu tehniku četkanja zubi, što znači kružno četkanje najprije prvih zubića, zatim stražnjih te vanjske, unutarnje i žvačne površine zuba. Važno je četkati od zubnog mesa prema vrhu zuba.
Kada prvi put posjetiti stomatologa
Dječji stomatolozi preporučuju da dijete prvi put odvedete stomatologu kada dobije prvi zubić, najkasnije do godine i pol starosti djeteta, jer na taj način možete spriječiti karijes mliječnih zuba, ali i pružiti djetetu priliku da upozna ordinaciju, osoblje i stomatologa te se naviknuti na proceduru pregleda. Kontrole je preporučljivo obavljati barem dva puta godišnje, ovisno o procjeni stomatologa.
Bitno je da roditelj ne pokazuje strah, jer se on prenosi na djecu. Dobro je prvi put odvesti mališana kod stomatologa samo na upoznavanje, kada će mu liječnik pokazati ordinaciju, upoznati ga sa stomatološkom stolicom i procedurom pregleda te pohvaliti djetetovo redovno pranje zubića.
Kako pripremiti dijete za prvi posjet zubaru
Roditelji imaju presudnu ulogu u pripremi djeteta za pregled. Djetetu treba objasniti svrhu i razlog pregleda. Savjete kako pripremiti dijete roditelj uvijek može dobiti kod stomatologa kojem vodi dijete na pregled. Djeca se identificiraju s roditeljima te je roditeljski stav prema oralnoj higijeni i redovitim pregledima od presudne važnosti. O roditeljskoj brizi ovisi hoće li dijete imati zdrave zube. Svatko tko je u djetinjstvu imao pozitivna iskustva kod stomatologa, obično će zadržati takav stav i kao odrasla osoba.
Izbjegavajte izjave upućene djetetu poput „Ako ne budeš prao zube, morat ćeš ići kod zubara!“ jer tako stomatolog postaje bauk. Također nemojte davati lažna obećanja poput onih da uopće ništa ne boli, već je bolje dijete pripremiti na susret s bušilicom. Za lakše objašnjenje djetetu što ga eventualno čeka kod stomatologa mogu pomoći brojne slikovnice koje se mogu pronaći u trgovinama, kao i video igrice na tu temu, koje djeca posebno vole
Ako dijete unatoč svemu ne želi otvoriti usta i boji se, odgodite posjet za sljedeći put te ga pokušajte ohrabriti svojim primjerom ili primjerom starije braće, sestara ili djetetovih prijatelja.