OCIJENI

Surfinije

Objavljeno: 29.3.2023. 13:40

Bauk zvan Surfinija

Zašto nekome surfinije već u sedmom mjesecu  prestaju cvjetati, djeluju isušeno  i ne napreduju?

Kao što se u životu vrhunske stvari dogode  sasvim slučajno, tako se i priča o Surfiniji ili kod nas nazvanoj visećom petunijom, dogodila sasvim slučajno, i „naravno“ gdje bi drugdje nego u – Japanu.
Znanstvenik dr. Sakazaki bio je u južnom Brazilu radi jednog vinogradarskog projekta. Tamo je njegovu pozornost privukla bujno rastuća petunija blistavih cvjetova. U svojoj firmi Suntory, pokušao je poboljšati nađenu petuniju i uspio je stvoriti nove sorte, koje su radi svojih svojstava uspjele zasjeniti sve druge do tada poznate petunije. Već nakon dvije godine, surfinija je postala hit na tržištu.

Zašto?

Zato, što nema balkonskog cvijeća koje tako brzo raste i tako obilno cvjeta. Zanimljivo je, da je 1994.godine uzgojena surfinija za Guinnessovu knjigu rekorda – u jednoj sezoni dostigla je duljinu od 278 centimetara.
Gdje je onda nastao problem u uzgoju?
Većina nas  kupimo čim jeftiniju biljku, čim jeftiniju zemlju, dodamo tu i tamo vode i – čekamo cvatnju. A tada dođu divni, topli, sunčani dani, naše cvijeće umjesto da cvjeta bujno, ono ima sve manje cvjetova, sve su stabljike izdužene, listovi svjetlo zelenkastožućkasti, pomalo klorotični- sve u svemu tužna slika. Naravno naš nam ego ne dozvoljava da pomislimo kako nešto ne radimo dobro, već donosimo zaključke kao što su : kriv je proizvođač ili je krivo sunce ili u Sloveniji ima više rose pa su balkoni ljepši ili ... ili..
I toga ljeta revoltirani zaključimo – na naš balkon više ne dolazi surfinija.  Tada izađemo van na terasu, popijemo kavicu da se smirimo i slučajno pogledamo susjedin balkon. I gle čuda! Susjedin  balkon ruši se od slapova surfinija.
I sada imamo dva moguća ponašanja.
Ako smo shvatili stvar i ako smo sretni što susjeda ima lijepe surfinije, pitat ćemo ju za savjet. Ako je i susjeda u redu dat će nam prave odgovore i svi će biti sretni. (A što ako ona i dalje želi jedina imati lijepi balkon?)
Druga mogućnost je da smo kao obično zavidni na sve što je drugima ljepše, pa nećemo pitati savjet. (Tada će i dalje susjedin balkon biti najljepši, a mi još nesretniji.)
Rješenje problema:
Pokušajte zamisliti da ste biljka od 100 kg i da vas vezane posjednu u neudobnu fotelju, hrane jednom na sedam dana, da vam daju piti – i to samo vodu- kada se drugi sjete, a ne kada vama treba, a od vas očekuju da divno pjevate sljedećih 6 mjeseci!
Sada znate kako se osjeća surfinija ( ili bilo koja druga biljka ) ako ne znamo barem neke temeljne stvari o uzgoju. Zato je dobro proći  „prve korake“ i uživati u svom rascvjetalom balkonu i u susjedinim pitanjima : – Kako?! Zašto?! Gdje?!

  • Surfiniju treba kupiti zdravu, lijepo razvijenu, kod poznatog i iskusnog proizvođača.
  • Zemlja za surfiniju mora biti Ph 5-6, dakle malo prema kiselom i čim grublje strukture, uz dodatak barem 20% gline ( dakle ne običan treset ili nedaj bože    crna zemlja s pumpnih stanica )
  • U početku zalijevanje opreznije, a kasnije kada ona brzo počinje rasti,  zalijevati često i obilno, naročito kada je toplo ili burno vrijeme, tada i dva puta na dan.
  • I sada najvažnije! To važi za sve  cvatuće biljke, a za surfinije posebno. Kada god zalijevamo u vodi mora biti otopljeno 0,1% vodotopivog gnojiva, a za surfiniju 0,2% - SVAKO ZALIJEVANJE!!

U slučaju da surfiniju ne možemo prihraniti svaki dan ili barem dva puta tjedno,  tada ju moramo zaliti sa  0,5 % vodotopivog gnojiva.

    Špricati protiv štetnika-uglavnom zelenih lisnih ušiju- onda kada ih primijetimo ne prije.

Vjerujte mi, nakon ovih izvedenih koraka,  i Vi i vaši balkoni pjevat ćete do duboko u jesen!

Posjetite našu web stranicu!

OCIJENI