Vrtlarija Terra
Jurčići 41, 51215 Kastav
Proizvodnja I prodaja cvijeća, sadnice povrća I začina, sadnice trajnica I ruža
Proizvodnja I prodaja cvijeća, sadnice povrća I začina, sadnice trajnica I ruža
Objavljeno: 29.3.2023. 13:39
Smatra se da je ruža jedna od prvih biljaka koje je čovjek počeo uzgajati za ukras.
Nijedna druga biljna vrsta ne daje toliko bogatstvo cvjetova u toliko nijansi boja, ponavljajući cvjetanje od Juna do mrazeva, iz godine u godinu.
Križanjem se nije dobilo samo puno boja i mirisa, već više vrsta koja svaka ima posebne karakteristike, a time i posebno mjesto u vrtu.
Tako su nastale:
Ruže mjesečarke – poliante i floribunde – one cvjetaju u većim ili manjim grozdovima. Najbolje rastu i najljepše su gusto posađene u grupi, tako da im se listovi dodiruju. Zbog toga se u zavisnosti od bujnosti sade na razmak od 30 do 40 cm, odnosno šest do osam komada po metru kvadratnom.
Hibridne čajevke – ruže koje po pravilu na izboju daju samo jedan cvijet ili rjeđe više cvjetova. Namijenjene su prvenstveno za rezanje cvjetova, iako su i izvanredan ukras svakog vrta. U vrtu ih obično koristimo kombinirano s drugim vrstama biljaka. U ovoj grupi ima puno ruža koje imaju prekrasan miris, te ih zbog ljepote i mirisa sadimo bliže prostoru na kojem se sjedi. Čajevke se sade na razmak od 50 do 60cm.
Grmolike ruže – često sađene kao takozvani soliteri na travnjaku, zatim u grupama kao cvjetajući grmovi ispred visokih grmova i drveća. Izvanredna je slobodnorastuća živa ograda zasađena grmolikim ružama. Razmak sadnje za grmolike ruže je 60 do 100 cm.
Ruže penjačice – cvjetaju slično kao poliante, u buketima, ali se od njih razlikuju po izbojima, koji su dugi do nekoliko metara, zbog čega su prikladne za sadnju uz pergole, zidove, ograde, ulaze i slično. Razmak sadnje je jedan do dva metra, a ponekad i više, zavisno od bujnosti sorte i namjene sadnje.
Ruže stablašice – na stablo divljih ruža cijepljene su hibridne čajevke, poliante, floribunde ili mini-ruže, a za “žalosne” stablašice cjiepljene su ruže penjačica. Obično se ruže stablašice sade kao soliteri.
Mini ili patuljaste ruže – narastu svega 20 do 30 cm i zbog toga se najviše sade na balkone, terase, kamenjare i grobove. Sade se na razmak od 20 cm.
Ta neizostavnost u trajnim vrtnim nasadima donijela nim je i zasluženi naziv - kraljica vrta.
Ali kao i sve kraljice ruže imaju i opaku narav ( bodlje )a traže i da ih se "mazi i pazi ".
Kao prvo i temeljno je izbor sadnice. Kada se odlučite koju vrstu želite zasadili, poželjno je da kupite kontejniranu sadnicu, a ne onu s golim korijenom.
Iako je takva sadnica skuplja, garantira vam da će nastaviti rast, jer ju ustvari samo "premjestite" iz jednog prostora u drugi. I ono najvažnije takvu ružu možete saditi u bilo koje vrijeme, samo ju nakon sadnje treba dobro zaljevati.
Mjesto za sadnju treba biti otvoreno, prozračno ( ali ne i vjetrovito) i sunčano.
Zemlja duboka barem 40 cm, dobro ocjedita i pognojena zrelim stajnjakom ili humusom.
Sadnja na dubinu tako da je mjesto cijepa pokriveno par centimetara. Poslije sadnje potrebno je zemlju oko ruže dobro nagaziti i zaliti.
Okopavanje i pljevljenje u toku ljeta je obavezna mjera za održavanje njege ruža.
Prihranjivanje mineralnim gnojivima cijelo ljeto. A u jesen humusnim gnojivom ili stajnjakom.
Orezivanje biljke nakon cvatnje je NEIZOSTAVNO, jer će biljka potrošiti svu energiju na stvaranje šipka, a ujedno će se i produživati, jer novi cvijet stvara na istoj grani samo u nastavku zadnjeg pupa gdje je cvala. Orezivanje ovisi o vrsti ruže :
Ruže čajevke, floribunde i mini ruže orezuju se nakon cvatnje tako da na grani ostanu tri do četiri lista.
Na ružama penjačicama ocvale cvjetove uklanjamo s jednim listom ispod cvijeta.
Ružama pokrivačicama ne uklanjamo ocvale cvjetove već ih puštamo da rastu.
Grmolike ruže, koje cvatu višekratno, orezujemo kao ruže penjačice, a onima koje cvatu samo jednom dopuštamo stvaranje šipka koji će biti vrlo dekorativan ukras tijekom jeseni i zime. Tako postupamo i s divljim te sa starim parkovnim ružama koje cvatu samo jednom.
Divlje mladice - Plemenite ruže su cijepljene na otpornu divlju podlogu. Često se događa da iz podloge, ispod mjesta cijepljenja, nikne divlja mladica. Primjetite li je, odgrnite zemlju kako biste došli do mjesta odakle izbija divlji izdanak te ga uklonite. Nemojte ga rezati na površini jer ćete ga tako samo potaknuti na bujniji rast. Divlji izdanak izgledom je različit od mladica plemenite sorte, brže raste i ima sitnije lišće.
Redovito zalijevanje je za zdrav rast ruža vrlo važno , osobito tijekom sušnih perioda, posebno za tek posađene ruže. Najbolje je zalijevati rano ujutro ili navečer nakon zalaska sunca. Ruže se zalijevaju pod korijen, a nikako po lišću jer vlaga na listu pospješuje razvoj gljivičnih oboljenja.
Prskanje se vrši preventivno za bolesti , a kurativno protiv štetnika ( tek kada ih vidimo ).
Najčešće su bolesti pepelnica (listovi i pupovi prekriveni bijelim prahom), rđa (narančaste nakupine na donjoj strani lista) i crna pjegavost (crne mrlje na lišću). Za suzbijanje ovih bolesti koriste se kemijska sredstva pa se prije njihove primjene treba posavjetovati sa stručnjacima u poljoprivrednoj ljekarni.
Ako vam ovo do sada nije zvučalo kao horor , tada ste spremni za najljepšu bajku zvanu ružičnjak.
Posjetite našu web stranicu!