Krenuli ste piti omiljeni topli napitak ili jesti sladoled i osjetili ste jaku bol u području zuba. To nam zub poručuju da nešto nije u redu. Često zaboravljamo na zdravlje naših zubiju i tek kada osjetimo bol odlazimo stomatologu. Naime, zube treba redovito pregledavati i brinuti o njima.
Pravilnom i redovitom higijenom sprječavamo oštećenja zuba, nastanak stomatoloških bolesti kao i bolesti organizma, koje mogu izazvati infekcije u usnoj šupljini. Jedna od takvih bolesti na koju upozorava upravo oštra bol je i granulom zuba, koja uništava zub te zubno meso i kost.
Riječ je o upali tkiva u korijenu zubu i okolnom tkivu u obliku malog gnojnog čvora, odnosno ciste, koja može biti promjera velicine i više desetaka milimetara. Granulom nastaje kada bakterije kroz uništenu caklinu zuba dođu u živac i inficiraju korijen zuba i okolnu zubnu kost. Najveći problem je što se bol i znakovi propadanja zuba javljaju tek kada bakterije dopru do zubnog živca te kad se bolest proširi i na okolnu kost.
Granulom uglavnom nastaje zbog neliječenog karijese i neredovite higijene, stoga je važno posjećivati stomatologa. Posljedice mogu biti velikih razmjera od upale zubnog mesa, cisti zuba, upale sinusa, nestanka djela čeljusti do infekcije bubrega, promjena na srcu i drugih vitalnih organa te trovanja krvi.
Najčešći uzroci granuloma zuba:
-
karijes
-
neredovita higijena usne šupljine
-
bolesti (periodontitis, pulpitis, perikoronitis)
-
ozljede čeljusti i mekih tkiva
-
prehlada
Liječenje granuloma
Za uklanjanje granuloma zuba potreban je zahvat liječenja zubnih kanala koji bi se trebao izvesti pomoću dentalnog mikroskopa. Naime, dentalni mikroskop ima široku upotrebu u svim područjima stomatologije od prevencije i dijagnostike do kirurških zahvata, protetike i implantologije. Pomoću ovog uređaja jasno su vidljivi i najsitniji detalji, što omogućuje prikaz oku ne vidljivih struktura i precizno izvođenje stomatoloških zahvata.
Dentalni mikroskop ima mogućnost povećanja od 4 do 24 puta, što omogućuje rad na svim mjestima usne šupljine i točnost predviđenog postupka poput izrade izvrsnih protetskih radova s odsjedanjem na točno predviđeno mjesto, pronalaska lomova zuba i oku nevidljivih korijenskih kanala koji izazivaju upale te mikrofraktura.
“Mikroskop nije samo naprava koju koristimo na zahvatima zubne šupljine nego je i bitan sastavni dio inventara u zubotehničkom laboratoriju u području zubne protetike. Naime mikroskop omogućuje postizanje iznimne preciznosti na svim razinama izrade zamjenskog zubnog tkiva”,
naglašavaju iz ordinacija dentalne medicine Dentorium, koje su jedne od rijetkih u Hrvatskoj koje koriste dentalni mikroskop. Posjetite ih u dvije ordinacije (Rijeka i Malinska) i nemojte dopustiti da Vas bol u zubu spriječava u svakodnevnom životu.
KLIKNITE OVDJE - zatražite neobvezujuću ponudu ili pošaljite upit.