OCIJENI

Razlika između slobodne djelatnosti i obrta

Objavljeno: 5.9.2024. 12:31

Prilikom pokretanja vlastitog posla, osobe koje su se na to odlučile često nisu upoznate s razlikom između obrta i slobodnog zanimanja. Iako postoje sličnosti, otvaranja obrta ili registriranje slobodnog zanimanja zahtijevat će od vas različite zakonske i administrativne obaveze. Upravo smo zato u nastavku odlučili detaljnije objasniti razliku između slobodne djelatnosti i obrta.

SLOBODNE DJELATNOSTI

Slobodna zanimanja ili slobodne djelatnosti Ministarstvo financija definira kao profesionalne i samostalne djelatnosti fizičkih osoba koje su osigurane prema propisima obveznih osiguranja, a kojima su to osnovne djelatnosti i koje su po toj osnovi upisane u registar obveznika poreza na dohodak.

Valja istaknuti da su osobe koje obavljaju slobodnu djelatnost dužne plaćati porez na dohodak, prirez porezu na dohodak, porez na dobit i dodanu vrijednost, doprinose za obvezna osiguranja te porez po odbitku, jednako kao i sve druge poreze.

Prema Ministarstvu financija djelatnostima slobodnih zanimanja smatraju se samostalne djelatnosti:

  • zdravstvenih djelatnika, veterinara, odvjetnika, javnih bilježnika, revizora, inženjera, arhitekata, poreznih savjetnika, stečajnih upravitelja, tumača, prevoditelja, turističkih djelatnika

  • znanstvenika, književnika, izumitelja

  • novinara, umjetnika i sportaša

  • te predavačka djelatnost, odgojna djelatnost i druge slične djelatnosti

OBRT

Obrt je trajno i samostalno obavljanje određenih dopuštenih gospodarskih djelatnosti na tržištu. Djelatnost obrta mogu biti proizvodnja, promet ili usluge. U pravilu, obrtom se mogu baviti samo fizičke osobe, a iznimno i pravne osobe koje provode naukovanje za vezane obrte. 

Karakteristika obrta je samostalnost, a donosi se na samostalno donošenje odluka u zakonskim okvirima i drugim propisima. Isto tako, obrt karakterizira i neovisnost u poslovanju, što znači da su obrti ne ovise o odlukama drugih gospodarskih subjekata. 

Trajnost obrta vezana je za namjeru obrtnika da se djelatnošću u obrtu bavi kontinuirano, što znači da obrt nije predviđen za samo za jedan poslovni pothvat. Isto tako, na svojstvo trajnosti nema utjecaj sezonsko obavljanje djelatnosti te privremene obustave poslovanja.

Važno je napomenuti da su i obrtnici obvezni plaćati porez na dohodak i porez na dobit, prirez porezu na dohodak, porez na dodanu vrijednost, porez po odbitku te sve doprinose za obvezna osiguranja te sve ostale poreze.

Da biste otvorili obrt, morate zadovoljiti 2 opća uvjeta. Ti uvjeti odnose se na pravo korištenja određenog prostora te da nemate zabranu obavljanja djelatnosti.

POSTOJE 4 RAZLIČITE VRSTE OBRTA:

1. Slobodni obrt - za otvaranje ovakvog obrta nije potrebna stručna sprema, prilikom otvaranja potrebno je samo ispuniti navedene opće uvjete 

2. Vezani obrt – za otvaranje ovog obrta, osim općih uvjeta, potrebno je imati položen ispit o stručnoj osposobljenosti tj. odgovarajuću srednju stručnu spremu ili majstorski ispit. Ovaj oblik obrta odnosi se na automehaničare, fotografe, bravare, frizere, instalatere, pekare, stolare i sl. 

3. Povlašteni obrt - moguće je obavljati djelatnost povlaštenog obrta isključivo uz povlasticu ministarstva ili drugog nadležnog tijela. Takva su zanimanja npr. uzgajivač ribe, puškar te rudarski tehničar.

4. Tradicijski obrt - posebna kategorija obrta za koju je potrebno poznavanje tradicionalnih zanatskih vještina. Osobe koje otvaraju tradicijski obrt uglavnom se bave ručnim radom, pri čemu koriste određene tehnike rada koje se oslanjaju na tradicijske obrasce kulture. Njihove usluge karakteriziraju visoka estetska vrijednost, dizajn, individualnosti i kreativnost.

Ako i dalje imate nekih nedoumica, najbolje je obratiti se za savjet vrhunskim stručnjacima iz Knjigovodstva Plus. Osim što pružaju cjelovitu uslugu od izrade računovodstvenih politika do financijskog izvještavanja i analize poslovanja, njihova glavna djelatnost odnosi se na vođenje poslovnih knjiga obrtnicima i poduzećima. Dugogodišnje iskustvo u djelatnostima maloprodaje, veleprodaje, uslužnim djelatnostima, građevinskim uslugama, uvozu i izvozu, ugostiteljstvu, pekarskim uslugama, frizerskim i brojnim dugim djelatnostima garancija su kvalitete koju nudi Knjigovodstvo Plus


OCIJENI