NET - EL - INSTALACIJE
Ludbreška 35, 10000 Zagreb
vl. Robin Markoja
vl. Robin Markoja
Objavljeno: 6.7.2024. 9:40
U današnje digitalno doba, zaštita vašeg doma od cyber prijetnji postala je jednako važna kao i fizička sigurnost. S obzirom na sve veći broj uređaja povezanih na internet, od pametnih telefona i računala do pametnih kućanskih uređaja, važno je osigurati sigurnu mrežu koja će zaštititi vašu privatnost i podatke. Poduzeće NET-EL Instalacije iz Zagreba donosi vam nekoliko ključnih savjeta kako osigurati dom od cyber prijetnji.
1. Postavite snažnu lozinku za Wi-Fi mrežu
a. Složenost lozinke
Korištenje složene lozinke za vašu Wi-Fi mrežu prvi je korak u zaštiti od neovlaštenog pristupa. Lozinka bi trebala biti duga najmanje 12 znakova i sadržavati kombinaciju velikih i malih slova, brojeva i posebnih znakova.
b. Redovita promjena lozinke
Redovito mijenjanje lozinke za Wi-Fi mrežu dodatno povećava sigurnost. Preporučuje se promjena lozinke barem jednom u šest mjeseci.
2. Koristite enkripciju
a. WPA3 enkripcija
Osigurajte da vaša Wi-Fi mreža koristi najnoviji standard enkripcije, kao što je WPA3. Ovaj standard pruža bolju zaštitu od prethodnih verzija (WPA2 i WEP) i štiti vaše podatke od presretanja.
b. VPN usluge
Korištenje VPN (Virtual Private Network) usluge dodatno povećava sigurnost vaših internetskih veza. VPN šifrira sve podatke koji se prenose između vaših uređaja i interneta, čime se štiti vaša privatnost.
3. Ažurirajte softver i firmver
a. Redovita ažuriranja
Osigurajte da su svi vaši uređaji, uključujući routere i pametne kućanske uređaje, redovito ažurirani. Ažuriranja softvera i firmvera često uključuju sigurnosne zakrpe koje štite od novih prijetnji.
b. Automatska ažuriranja
Omogućite automatska ažuriranja kad god je to moguće, kako biste osigurali da vaši uređaji uvijek imaju najnoviju zaštitu.
4. Segmentirajte mrežu
a. Gostinjska mreža
Postavljanje gostinjske mreže za posjetitelje omogućuje im pristup internetu bez kompromitiranja sigurnosti vaše glavne mreže. Gostinjska mreža može biti izolirana od vaših osobnih i poslovnih uređaja, što dodatno povećava sigurnost.
b. Razdvajanje uređaja
Razmotrite razdvajanje mreže za različite vrste uređaja, kao što su kućanski uređaji, računala i sigurnosni sustavi. Ovo može spriječiti da kompromitacija jednog uređaja ugrozi cijelu mrežu.
5. Implementirajte sigurnosne protokole
a. Vatrozid
Vatrozid (firewall) pomaže u zaštiti vaše mreže od neovlaštenih pristupa i cyber napada. Mnogi moderni routeri dolaze s ugrađenim vatrozidom koji može biti konfiguriran za dodatnu sigurnost.
b. Antivirusni programi
Instalirajte antivirusne programe na sve uređaje koji pristupaju vašoj mreži. Ovi programi mogu otkriti i neutralizirati zlonamjerni softver prije nego što nanese štetu.
6. Edukacija korisnika
a. Sigurno ponašanje na internetu
Edukacija svih članova kućanstva o sigurnom ponašanju na internetu ključno je za zaštitu vaše mreže. To uključuje prepoznavanje phishing napada, sigurno rukovanje lozinkama i izbjegavanje sumnjivih web stranica i datoteka.
b. Redovita provjera
Redovito provjeravajte sigurnosne postavke vaših uređaja i mreže kako biste osigurali da su ispravno konfigurirane i da nema sigurnosnih propusta.
Zaštita vašeg doma od cyber prijetnji zahtijeva kombinaciju tehničkih mjera i sigurnosne svijesti. Poduzeće NET-EL Instalacije iz Zagreba nudi stručne usluge instalacije i konfiguracije sigurnih mrežnih sustava koji će vam pomoći u zaštiti vaše privatnosti i podataka. Kontaktirajte nas za profesionalnu pomoć i savjete o najboljoj zaštiti vašeg doma od cyber prijetnji.