Budući da je osmijeh jedna od glavnih karakteristika ljudskog lica, gotovo da ne postoji osoba koja ne mari za zdravlje i ljepotu svog osmijeha. Međutim, karijes, traume, neadekvatna higijena, ali i genetika samo su neki od uzroka potpunog ili djelomičnog gubitka zuba.
U takvim se slučajevima najčešće primjenjuju fiksno-protetski nadomjesci poput zubnih krunica i zubnih mostova kojima je glavna uloga nadomjestiti narušene funkcije, ali i estetiku prirodnih zuba.
Zubne krunice vrlo često nazivane i zubnim navlakama fiksni su protetski nadomjestak kojim je moguće u potpunosti imitirati veličinu, oblik i boju prirodnog zuba.
Zubna krunica prekriva cijeli vidljivi dio postojećeg zuba te ujedno predstavlja njegovu novu površinu i time nadomješta prirodne zube. Glavna funkcija zubnih krunica je povratak izgubljene funkcije zuba, jačanje zuba ili poboljšanje estetike.
Zubne krunice se koriste u slučajevima kada je nakon traume ili karijesa trajno izgubljen dio krune zuba. Isto tako, krunice se mogu koristiti i u slučajevima kada je na bilo koji način zub oslabljen, a pri tome je korijen zuba zdrav i očuvan. Također, zubne krunice se koriste kod zubnih implantata na koje se trajno fiksiraju, što predstavlja nadogradnju na implantatu, ili na prirodni zub koji je oslabljen, oštećen ili estetski loš.
Za razliku od zubnih krunica, zubni mostovi se primjenjuju u situacijama kada je potrebno nadoknaditi jedan ili više izgubljenih zuba. Most se obično izrađuje tako da se izbruse dva susjedna zuba te se potom međučlanom nadoknadi zub koji nedostaje. Zapravo, zubni most je spoj dvije ili više krunica što ovisi o broju zuba koji nedostaje.
Kada je riječ o estetskim korekcijama isturenih zubi, ispravljanju zagriza te nadomjescima više zubi mostovi su dugotrajno i jeftinije rješenje od primjerice implantata. Također, zubni mostovi su alternativno rješenje za pacijente kojima, iz raznih razloga, nije moguće ugraditi implantate.
Prilikom izrade krunice ili zubnog mosta potrebno je izbrusiti postojeće, prirodne zube kako bi se stvorio prostor za novu krunu. Tako prirodni zubi postaju svojevrsni nosači novih nadomjestaka. Nakon brušenja, slijedi uzimanje otiska i izrada krunica u laboratoriju. Nakon probe nova krunica ili most privremeno ili trajno se cementiraju na pripremljene zube.
Suvremena stomatologija nudi vrlo široku paletu materijala od kojih je moguće izraditi zubne krunice i mostove. Metal-keramika, cirkon keramika te staklokeramika samo su neki od najčešćih materijala koji se koriste pri izradi krunica i mostova.
Budući da krunice i mostovi nisu organskog podrijetla pacijenti često zanemaruju redovitu higijenu zuba. Neredovita higijena, posebice kod zubnog mosta, može prouzročiti upalu zubnog mesa oko mosta te krvarenje zubi na kojima je on pričvršćen.
Stoga je vrlo važno naglasiti kao je zub ispod zubne krunice i dalje je živ, a nakon postavljanja krunice još je važnije temeljito četkanje.
Ako vam nedostaje jedan ili nekoliko zuba i mislite da su zubne krunice ili zubni most idealno rješenje za vaš stomatološki problem, s povjerenjem se naručite na pregled u Dentalnu ordinaciju Vesna Hrsto. Individualni pristup, stručno znanje i iskustvo te upotreba suvremenih i kvalitetnih materijala u Dentalnoj ordinaciji Vesna Hrsto garancija su vašeg novog savršenog osmijeha.
Foto: Freepik