Postoji mnogo situacija tj. uzroka koji mogu dovesti do puknuća zuba. Vrlo često, puknuće je posljedica traumatske ozljede koje se najčešće događaju tijekom bavljenja nekim sportom. Također, zub može puknuti tijekom žvakanja tvrdih predmeta poput olovaka i sl.
U velikom broju slučajeva, stomatolog će vas prvo uputiti na rentgensko snimanje kako bi se odredila ozbiljnost situacije, a zatim će se napraviti privremeni i trajni plan terapije ovisno o stanju.
Svaki stomatolog će na temelju situacije, ali i svog znanja i iskustva donijeti odluku što treba napraviti. Težina svakog pojedinog slučaja individualna je i ovisi o veličini otkrhnutog dijela i tipu frakture. U većini slučajeva stomatolog će odrediti treba li zub samo pratiti, tretirati ili, ako je fraktura duboko ispod zubnog mesa, zub odstraniti.
Svako puknuće zuba je različito. Različita puknuća imaju različite simptome i prognozu te zahtijevaju različit plan terapije. Međutim, moguće je svrstati puknuća u nekoliko generalnih kategorija:
1. Klimavi zub
Klimavi zub javlja se kao posljedica traume. Često je praćen krvarenjem te blagom ili umjerenom boli. Bez obzira na to što se zub u ovakvim situacijama može činiti čitav, situacija može biti složenija. U slučajevima kada se zub klima postoji mogućnost da je došlo do puknuća korijena ili da je zub utisnut u čeljust. Kako bi provjerilo stanje zuba potrebno je napraviti rentgenske snimke.
2. Puknuti zub
Zub može puknuti samo malo, može mu se odlomiti vrh ili pak puknuti tako da mu se odlomi veći dio zubne krune. Tada može doći do
otvaranja pulpne komore pri čemu se vide pomiješana bijela, tamna i crvena područja. Tako jaka puknuća uzrokuju
različitu jačinu boli, stoga ne čudi da se većina osoba odmah uputi stomatologu. Kod puknuća zuba, često je moguće splintirati tj. povezati zub sa susjednim zubima kako bi se stabilizirao. Valja naglasiti da, ako se odmah ne tretiraju, puknuti zubi mogu uzrokovati jaku bol, infekcije i otekline.
3. Izbijeni zub
U situacijama kada je zub ili njegov veliki dio
izbijen iz čeljusti dolazi do jakog krvarenja. Kao i kod bilo koje druge rane, treba ranu stisnuti kako bi se
prekinulo krvarenje te otići na hitnu. U takvim slučajevima stomatolozi preporučuju da se odmah potraži izbijeni zub te da ga se stavi u mlijeko ili slinu i vodu, ako mlijeko nije dostupno. Valja naglasiti kako nije poželjno očistiti ili strugati površinu izbijenog zuba. Ako je došlo do izbijanja zuba, moguće je nekoliko scenarija, a stomatolog će uvijek pokušati vratiti pacijentov zub na mjesto.
U svakom slučaju, potrebne su redovite kontrole i praćenje zuba nakon traume. U slučajevima kada se puknuti zub ne može spasiti, doktor će s pacijentom razgovarati o
mogućnostima privremene i trajne rehabilitacije koja može uključivati postavljanje mosta, implantata ili nekog drugog protetskog rješenja.
Bez obzira o kojoj se vrsti puknuća radi, niti jedan zub se ne može oporaviti sam od sebe, stoga je iznimno važno što prije posjetiti stomatologa. Ako ne potražite pomoć na vrijeme može doći do infekcije i naposljetku gubitka zuba koji je
mogao biti spašen.
Centar dentalne medicine Basić i Pavlović uvijek stoji na raspolaganju svojim pacijentima pa tako i u iznimnim situacijama poput onih kada dođe do puknuća zuba.
Vrhunski stomatolozi u
Centru dentalne medicine Basić i Pavlović posvećeni su pronalasku individualne prilagodbe rješenja svakom pacijentu. Besplatni prvi pregled, bezbolni elaborirani zahvati, prihvatljive cijene te individualni pristup samo su neki od razloga zašto biste se trebali uputiti na adresu: Gospodska 27, 10000 Zagreb.
Foto: Freepik