OCIJENI

Pravilnim recikliranjem auto otpada pridonosite zaštiti okolišta

Objavljeno: 3.11.2017. 15:40

Zaštita okoliša i ekološka osvještenost društva česta je tema mnogih rasprava, jer se nalazimo u industrijskom razdoblju u kojem se puno stvara, a premalo ulaže u zbrinjavanje ostataka stvorenog. Ekološko djelovanje vrlo je važno u svim segmentima života, a pogotovo u djelatnostima koje proizvode veće količine otpada, kao što su automehaničarske radionice i odlagališta automobila.
Dok se u automehaničarskim radionicama može smanjiti nastanak otpada korištenjem višenamjenskih proizvoda ili proizvoda s manje štetnih tvari, važno je znati kako postupiti s cijelim auto otpadom.



Odgovor leži u pravilnom gospodarenju otpada.

Kako bi se spriječilo zagađivanje okoliša, postoje tvrtke za gospodarenje auto otpadom koje se brinu za stara vozila, koja prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama moraju 15 dana nakon isteka registracije biti prijavljeni u tvrtku auto otpada. U skladu s reciklažom otpada i trendovima zaštite okoliša, tvrtke se moraju pridržavati nekoliko koraka u poslovanju te ih uvijek primjenjivati, a u nastavku objašnjavamo koji su to.

Pravilno razvrstavanje auto otpada

Svako vozilo sadrži štetne sastojke koji se moraju propisno zbrinuti i izvaditi iz vozila prema Pravilniku o gospodarenju otpadnim vozilima. Prema pravilniku obrađivač (tvrtka) mora po preuzimanju otpadnog vozila odmah iz otpadnog vozila ukloniti akumulator, ukloniti ili neutralizirati potencijalno eksplozivne sastavne dijelove te odvojeno skupiti ulje, gorivo i ostale tekućine.

Pravilno rukovanje i skladištenje auto otpada

Otpad treba biti skladišten prema propisima i kontroliranim uvjetima. Tako npr. otpad treba biti u zatvorenom prostoru, u posebnim spremnicima s jasnom naznakom o kakvom se otpadu radi. Također, ne smije se mješati različiti otpad već mora biti odvojen, u skladu sa svojstvima, vrstom i agregatnim stanjem.



Recikliranje tj. zbrinjavanje auto otpada

Većina auto otpada koji nastaje prilikom odlaganja vozila, može se iskoristiti za dobivanje sirovine ili novog proizvoda. Otpadna ambalaža kao papir, metal, plastika, tekstil, koža ili auto gume se mogu iskoristiti za recikliranje ili proizvodnju novog proizvoda, a godišnje se može reciklirati i do oko 1000 litara otpadnog ulja iz auta.

Osim pravilnog razvrstavanja i skladištenja otpada bitno je da tvrtke auto otpada posjeduju dozvolu za gospodarenje otpadom. U Zagrebu, na zapadnom djelu, postoji samo jedna takva tvrtka, a to je Auto Tomi, jedini auto otpad s registiranom djelatnosšću za otkup dotrajalih i karboniranih vozila koji se pridržava svih segmenata zbrinjavanja auto otpada gore navedenih. Pored gospodarenja otpadom, Auto Tomi se bavi prodajom i distribucijom rabljenih autodijelova te kontrolom i pripremom auto dijelova po narudžbi.

OCIJENI