OCIJENI

Kako istraživanje i kreativno stvaralaštvo utječe na razvoj djeteta?

Objavljeno: 27.6.2022. 9:31

Djeca u predškolskoj dobi imaju svoj mali svijet ispunjen maštom. Za mnoge od njih, kreativnost će dosegnuti vrhunac prije šeste godine, nakon čega će početi opadati s početkom školovanja. Međutim, prvih šest godina vrlo je važno, a kreativnost u toj dobi je okvir za djetetov daljnji razvoj u godinama nakon toga.

Kreativnost budi znatiželju i želju za učenjem

Oko treće godine života, djeca dobivaju sposobnost korištenja simbola i reprezentacijske misli te počinju stvarati s namjerom, na primjer, namjerno crtajući čudovište ili cvijet. Djetetove motoričke sposobnosti su tada dovoljno razvijene da mogu kontrolirati pribor za pisanje ili preciznije manipulirati predmetima, što se dalje razvija tijekom predškolske godine.

Do svoje 5. godine mnoga djeca dodaju detalje i bilješke riječima i ispričanim pričama. A sve je to potaknuto njihovom kreativnošću! Kada otkriju svoje sposobnosti, dječja mašta nema granice. Obožavaju igre pretvaranja i imaju prirodnu sklonost maštanju, eksperimentiranju i istraživanju. U svojem svijetu mašte bore se da razlikuju fantastiku od stvarnosti, a njihov kreativni nagon tada u njima budi želju za učenjem i podržava njihov intelektualni razvoj u svim segmentima.

Kreativno stvaralaštvo nije samo umjetnost – ono je sve što je važno za razvoj djeteta

Tada je savršeno vrijeme za razvoj divergentnog razmišljanja, gdje djeca stvaraju svoja, jedinstvena rješenja bez vezanja za jedan pravi odgovor, kao što je to kod konvergentnog razmišljanja.

Treba podržati djetetov razvoj divergentnog razmišljanja koji djeci omogućava razmišljanje, čuđenje, znatiželju i ispitivanje. Kreativno stvaralaštvo je više od umjetnosti – ono je sve od toga, i zamišljanje, i razmišljanje, i stvaranje! Zbog toga je vrlo važno kod djeteta potaknuti kreativnost, a to je moguće na nekoliko načina:

  • Prilikom igranja društvenih igara, dopustite djetetu da se odmakne od pravila igre i pokuša smisliti svoja!

  • Pitajte dijete što želi raditi za vikend. Potaknite ih na razmišljanje o aktivnostima kojima se još nisu bavili, ali bez nametanja – neka sami pronađu odgovor!

  • Osigurajte im prostor, vrijeme i rekvizite za kreativno istraživanje

  • Objasnite im kako je u redu ponekad doživjeti neuspjeh, ali im dajte mogućnost i da izraze svoje neslaganje

Ovo su samo neki od brojnih načina na koje svoje dijete možete potaknuti na kreativno istraživanje. Kod toga vam mogu pomoći i tete u vrtiću koje, prije svega, znaju koliko je istraživanje i kreativnost važna za razvoj djeteta i znaju kako je potaknuti. Vaše dijete u vrtiću provodi mnogo vremena, i do 10 sati dnevno, osigurajte svom djetetu kvalitetan vrtić i kreativno okruženje kakvo, na primjer, ima dječji vrtić „Palčić“ u Zagrebu. Čitav vrtić stavljen je u funkciju djeteta i njegovih sloboda odabira s raznovrsnim poticajima za igru, stvaralaštvo, istraživanje i učenje!

Foto: Freepik

OCIJENI