Dentalni implantološko protetski centar Hurčak
Jaruščica 1A, 10020 Zagreb
Implantologija, dentalna protetika, estetska stomatologija, oralna kirurgija
Implantologija, dentalna protetika, estetska stomatologija, oralna kirurgija
Objavljeno: 5.11.2024. 12:58
Cista na zubu predstavlja šupljinu unutar tkiva ispunjenu tekućinom. Vrlo često se razvija bez ikakvih simptoma u čeljusti i okolnim tkivima usne šupljine i obraza. Ponekad se može pojaviti vrlo lagana bol prilikom žvakanja hrane, dok kasniji simptomi uključuju promjenu boje zuba, izbočinu na čeljusti iznad zuba, fistulu, bol, oteklinu i crvenilo.
Međutim, budući da je bol u početnim fazama obično slaba, većina pacijenata će je zanemariti. Uzroci nastanka cisti povezani su s traumama, odumrlim zubima, nepravilno liječenim karijesom i genetikom.
Vrste cisti uključuju ciste na vrhu korijena zuba i folikularne ciste. Nažalost, problem se neće riješiti sam od sebe. Kako cista napreduje, formira se šupljina između kosti i sluznice, koja se ispunjava gnojem – što nazivamo fistulom. Cista na vrhu korijena zuba najčešće nastaje kao reakcija organizma na trajnu infekciju uzrokovanu karijesom. Infekcija se zatim širi u čeljust iz inficirane zubne pulpe.
Nakon detaljnog pregleda i CBCT 3D dijagnostike, može se ustanoviti odgovarajući način liječenja. Postupci su bezbolni, izvode se u lokalnoj anesteziji ili u monitoriranoj intravenskoj analgo-sedaciji. U naprednijim fazama najpouzdaniji način liječenja je kirurško uklanjanje ciste.
Negativni utjecaj na zdravlje: Prisustvo bilo kakvog procesa na zubu može negativno utjecati na cijeli organizam – na zglobove, srce, bubrege i druge organe. Bakterije se šire krvotokom, što može dovesti do oštećenja organa.
Ako se cista ne sanira na vrijeme, može oštetiti okolnu kost i zube.
Kako bi se spriječio nastanak cisti na zubima, izuzetno je važno redovito održavati oralnu higijenu i posjećivati stomatologa na preventivnim pregledima. Za više informacija posjetite našu web stranicu i Facebook profil.