ODVJETNIK BRANIMIR TUŠKAN
Ilica 117/1a, 10000 Zagreb
40-godišnja tradicija s vizijom budućnosti
40-godišnja tradicija s vizijom budućnosti
Objavljeno: 15.4.2025. 9:32
Razvod braka ili prekid izvanbračne zajednice često donosi i najosjetljivije pitanje: s kim će dijete živjeti i tko će o njemu brinuti. U takvim trenucima roditelji se ne suočavaju samo s emocionalnim izazovima, već i s pravnim pitanjima vezanim uz roditeljsku skrb, kontakt s djetetom i prava odlučivanja o njegovu životu.
Pravni sustav u Hrvatskoj temelji se na najboljem interesu djeteta, što znači da svaka odluka mora biti donesena u skladu s djetetovom dobrobiti, a ne samo željama jednog od roditelja.
Roditeljska skrb i skrbništvo – što je razlika?
Važno je razlikovati pojmove roditeljska skrb i skrbništvo. Roditeljska skrb obuhvaća sva prava i dužnosti roditelja u vezi s djetetom – brigu o zdravlju, obrazovanju, odgoju, imovini i svakodnevnom životu. U pravilu, oba roditelja zadržavaju roditeljsku skrb i nakon razvoda, osim ako sud ne odluči drugačije.
S druge strane, skrbništvo u užem smislu najčešće se odnosi na slučajeve kada jedan roditelj ne može ili ne želi brinuti o djetetu, pa se ta prava prenose na drugog roditelja ili treću osobu – uz nadzor centra za socijalnu skrb.
Kako sud odlučuje o tome gdje će dijete živjeti?
Sud prilikom odlučivanja o skrbi nad djecom vodi računa o nizu čimbenika. Procjenjuje se emocionalna povezanost djeteta s roditeljima, sposobnost roditelja da skrbe o djetetu, uvjeti stanovanja, stabilnost okoline, ali i spremnost na suradnju s drugim roditeljem. U određenim slučajevima uvažava se i mišljenje djeteta, osobito ako je starije od 10 godina i može razumjeti situaciju.
Ni majke ni očevi nemaju automatsku prednost – odluka se temelji isključivo na okolnostima konkretnog slučaja. Praksa pokazuje da je sve češći slučaj da djeca ostaju s ocem, ili da se roditelji odlučuju na sporazum o zajedničkoj roditeljskoj skrbi, što je moguće ako su u stanju komunicirati i zajednički donositi odluke.
Što kad nema dogovora među roditeljima?
U situacijama kada roditelji ne mogu postići dogovor oko skrbi, kontaktnih prava ili odluka o odgoju i obrazovanju, sud donosi odluku na temelju prijedloga roditelja, mišljenja stručnih tijela i interesa djeteta. Ponekad se uključuju i vještaci – psiholozi ili socijalni radnici – koji procjenjuju dinamiku odnosa u obitelji.
U takvim slučajevima, pravna pomoć postaje ključna. Kvalitetna priprema, dokumentacija i pravno savjetovanje pomažu roditelju da zaštiti svoja prava i predstavi sudu jasnu sliku o svojoj ulozi u životu djeteta.
Dijete ima pravo na oba roditelja – ali i na stabilnost
Cilj pravnog postupka nije “dodijeliti dijete” jednom roditelju, već pronaći rješenje koje najbolje odgovara njegovim potrebama. Roditelji bi trebali izbjegavati sukobe i umjesto borbe za pravo, usredotočiti se na suradnju i djetetovu dobrobit.
Ako se nalazite u postupku razvoda, prekida zajednice ili tek planirate regulirati pitanje roditeljske skrbi, pravodobna i stručna pravna pomoć može vam pomoći da zaštitite i sebe i svoje dijete na najbolji mogući način. U pitanju su odluke koje oblikuju djetetovu svakodnevicu i budućnost – zato je važno pristupiti im ozbiljno i odgovorno.