Kostanjevec dimovodni sustavi
Ogrizekova 5, 10000 Zagreb
KOSTANJEVEC - dimovodni sustavi - VAILLANT, BOSCH, BERETTA, VIESSMANN
KOSTANJEVEC - dimovodni sustavi - VAILLANT, BOSCH, BERETTA, VIESSMANN
Objavljeno: 27.1.2023. 16:47
Na tragu uspješno provedenih natječaja za subvencioniranje troškova nabave i ugradnje sustava obnovljivih izvora energije za fizičke osobe realiziranih tijekom protekle tri godine na području Sjeverozapadne Hrvatske, Grad Zagreb, Zagrebačka županija i Karlovačka županija, u suradnji s Regionalnom energetskom agencijom Sjeverozapadne Hrvatske kao provoditelja projekata, donijele su odluku o raspisivanju i provedbi novih natječaja u 2013. godini. Novim projektima građanima se namjeravaju sufinancirati kotlovski sustavi za grijanje i pripremu potrošne tople vode na biomasu (peći na pelete) koji se sastoje od minimalno slijedećih komponenti:
Ukupni troškovi opreme i ugradnje sustava za korištenje obnovljivih izvora energije u kućanstvima sufinancirali bi se nepovratnim novčanim sredstvima u obliku vrijednosnog kupona u iznosu od 50 % odnosno do najvećeg iznosa od 15.000,00 kn po kućanstvu uključujući zakonsku stopu PDV-a. Nepovratna novčana sredstva u obliku vrijednosnog kupona isplaćivala bi se za troškove nabave i ugradnje opreme sustava za korištenje obnovljivih izvora energije nastalih nakon datuma javne objave rezultata Natječaja. Nepovratna novčana sredstava realizirala bi se isključivo putem vrijednosnog kupona kao instrumenta plaćanja pri nabavi opreme sustava.
S obzirom na iskustvene podatke, prosječnu potrošnju toplinske energije za grijanje po pojedinom kućanstvu može iznositi do 20000 do 25000 kWh godišnje. Zamjenom postojećih sustava grijanja novim sustavom grijanja na biomasu, emisiju ugljičnog dioksida smanjujemo za 4 – 6 t/godišnje po kućanstvu. Razlog je taj što je biomasa CO2 neutralno gorivo te se potrošnja peleta ili drvne cjepanice smatra CO2 neutralnom. Godišnja troškovna ušteda ostvarena zamjenom fosilnih goriva biomasom iznosi oko 3.400 – 4.700 kn po kućanstvu. Uzimajući u obzir iznos od 30.000,00 kn kojeg bi trebalo uložiti u sustav, možemo zaključiti kako se ugradnja, bez sufinanciranja, isplati za oko 4 – 9 godina. U slučaju, kada je za isti sustav peći na biomasu potrebno izdvojiti samo 50 % ukupne investicije, odnosno 15.000,00 kn, vrijeme povrata investicije skraćuje se na oko 2 – 5 godina.
Ovim projektima želi se potaknuti lokalno stanovništvo na korištenje obnovljivih izvora energije. Ideja kojom županije Sjeverozapadne Hrvatske, u suradnji s Regionalnom energetskom agencijom Sjeverozapadne Hrvatske, žele probuditi svijest građana o učincima potrošnje energije na naš okoliš jest ideja Održivog razvoja. Oslanjajući se na fosilna goriva gospodarstvo sve više novca mora rezervirati i utrošiti na energente pri čemu njihov finalni proizvod postaje skuplji i nekonkurentan na tržištu. Sve viša cijena energenata u kućanstvima ima utjecaj na finalnu potrošnju smanjujući kvalitetu života. Ovim projektima želi se potaknuti gospodarstvo navedenih županija (male tvrtke i obrte) na proizvodnju sustava za korištenje obnovljivih izvore energije kao što su peći na pelete. Potičući nabavu i ugradnju predmetnih sustava indirektno se pomaže lokalnom gospodarstvu te mijenja svijet kako korisnika tako i proizvođača opreme. Potičući proizvodnju tehnologija koje koriste obnovljive izvore energije potiče se cjelokupna zajednica na način da se otvaraju nova radna mjesta, konzumiraju lokalni proizvodi napravljeni od domaćim materijala i znanja, troše lokalni energenti pri čemu se za energente novac daje lokalnim proizvođačima ili distributerima drvne biomase. Zaključno, ovim projektom želi se potaknuti promjena svijesti građana Sjeverozapadne Hrvatske, potaknuti lokalno gospodarstvo na proizvodnju tehnologija koje koriste obnovljive izvore energije te potaknuti domaće proizvođače drvne biomase kao obnovljivog energenta korištenog u ovim sustavima. Na ovaj način omogućiti će se smanjenje konzuma energije i zaštita okoliša, smanjenje troška za energente, povećanje gospodarske aktivnosti te poticanje lokalnog gospodarstva.
Slobodno posjetite našu web stranicu.