OCIJENI

Tehnike berbe grožđa: Kada i kako ubrati za najbolju kvalitetu?

Objavljeno: 21.8.2024. 14:09

Berba grožđa ključan je korak u proizvodnji kvalitetnog vina, a pravilan trenutak i tehnika berbe izravno utječu na okus, aromu i teksturu konačnog proizvoda. Marketpro iz Podvrha donosi vam vodič kroz tehnike berbe grožđa i postupke vinifikacije koji su neophodni za stvaranje vrhunskog vina.

Prvi i najvažniji korak u berbi grožđa je određivanje pravog trenutka za berbu. Zrelost grožđa određuje se mjerenjem sadržaja šećera (Brix), kiselosti i pH vrijednosti. Idealno je ubrati grožđe kada su ti parametri u savršenom omjeru, osiguravajući ravnotežu slatkoće i kiselosti koja će se prenijeti u vino. Osim toga, iskusni vinari često oslanjaju na vlastiti osjećaj i iskustvo, procjenjujući zrelost grožđa prema njegovom okusu i boji.

Nakon berbe, grožđe se što prije transportira u vinariju gdje započinje proces vinifikacije. Prvi korak je muljanje, odnosno drobljenje grožđa kako bi se oslobodili sokovi i pulpa. Ovaj proces omogućuje ekstrakciju okusa, boje i tanina iz grožđa, što je od presudne važnosti za karakter vina. U slučaju proizvodnje bijelog vina, sok se brzo odvaja od kožice, dok se za crveno vino sok i kožica zajedno fermentiraju kako bi se dobila željena boja i kompleksnost.

Sljedeći korak je prešanje. U ovoj fazi, drobljeno grožđe (tzv. šira) stavlja se u prešu kako bi se izdvojio sav sok iz pulpe. Sok koji se dobije naziva se mošt, a njegova kvaliteta ovisi o nježnosti prešanja. Prejako prešanje može izvući previše tanina i gorkih tvari, što negativno utječe na okus vina.

Nakon prešanja, slijedi taloženje. Tijekom ovog procesa, mošt se ostavlja da odstoji kako bi se čvrste čestice poput kožica, sjemenki i taloga slegle na dno posude. Ovaj korak osigurava bistrinu vina i priprema mošt za fermentaciju. Za bijelo vino, taloženje je ključno za postizanje svijetle boje i čistoće okusa.

U procesu fermentacije, ključnu ulogu igra dodavanje kvasca. Kvasac pretvara šećer u alkohol i ugljični dioksid, a izbor kvasca može značajno utjecati na aromu i karakter vina. Za određene vrste vina koriste se specifične vrste kvasaca koje naglašavaju određene arome i okuse. U ovoj fazi može se koristiti i dodavanje enzima koji pomažu u razgradnji pektina i poboljšanju bistrine vina, posebno u proizvodnji bijelih vina.

Nakon završetka fermentacije, vino se prebacuje u bačve ili spremnike na dozrijevanje. Tijekom ovog perioda, vino polako sazrijeva, razvijajući složenost okusa i mirisa. Ovisno o vrsti vina, ovaj proces može trajati nekoliko mjeseci do nekoliko godina.

Zaključno, berba grožđa i postupci vinifikacije zahtijevaju pažljivu pripremu, stručnost i preciznost kako bi se osigurala najbolja kvaliteta vina. Marketpro iz Podvrha nudi podršku i savjete za vinare kako bi se postigla optimalna kvaliteta u svakoj fazi proizvodnje, od berbe do završnog proizvoda. Pravilno upravljanje svakim korakom u procesu ključ je za stvaranje vrhunskih vina koja će oduševiti svakog ljubitelja ovog plemenitog pića. Posjetite naš Facebook profil.


OCIJENI