Kamenoklesarski obrt "Kamik"
Blažići 28, 51216 Viškovo
Nadgrobni spomenici, klupice, stepenice, erte...
Nadgrobni spomenici, klupice, stepenice, erte...
Objavljeno: 23.1.2023. 11:08
Bavimo se obradom mramora i granita. Ponosni smo na dugogodišnje iskustvo i kvalitetu našeg rada. Izrađujemo:
O našim materijalima pročitajte u nastavku:
Granit
Granit je učestao i veoma raširen tip kiselih intruzivnih magmatskih stijena.
Obično su srednje do krupno kristalasti, a mogu biti ružičasti do tamnosivi, što ovisi o njihovom kemijskom i mineralnom sastavu. Obično se pojavljuje u obliku batolita, koji grade čitave kontinente.
Ponekad ga možemo naći u cirkularnim depresijama okruženim lancem brežuljaka formiranim metamorfnom aureolom – hornfelsom, koji nastaje na kontaktu vrućeg intrudirajućeg magmatskog tijela i okolne stijenske mase.
Granit je gotovo uvijek masivan, čvrst i tvrd, zbog čega je vrlo raširena njegova uporaba kao građevinskog (tehničkog) i arhitektonskog (ukrasnog) kamena. Prosječna gustoća granita je 2.75 g•cm¯³, ali varira od 1.74 g•cm¯³ do 2.80 g•cm¯³. Riječ granit potječe iz latinskoga jezika, što upućuje na krupnozrnatu strukturu te kristalinske stijene.
Granit je slabo radioaktivan zbog primjesa uranijevih minerala.
Mramor
Mramor (lat. marmor) je zrnasto-kristalični vapnenac s primjesama, nastao metamorfozom karbonatnih prolita (sedimentnih stijena vapnenaca i dolomita) pri uvjetima povišene temperature i litostatskog tlaka.
Čisti mramor snježnobijele je boje, primjese metalnih oksida daju mu žutu, smeđu ili crvenkastu boju, grafit, ugljen i bitumen sivu ili crnu, a klorit zelenkastu boju. Od mramora u antici načinjena su najljepša kiparska djela i najznačajnije građevine antike. Skulpture su nastale od čuvenog mramora s grčkog otoka Parosa i brda Pentelikona. Najpoznatiji i cijenjen je mramor iz Carrare u Italiji od kojeg je izrađen i Michelangelov David.
U Hrvatskoj mramora ima u okolici Sinja, dok se hvarskim i bračkim mramorom naziva vrlo kvalitetna vrsta sitnozrnatoga rudistnoga vapnenca koji se mnogo upotrebljava u građevinarstvu. Brački mramor (pučiški kamenolom) je cijenjen u cijelome svijetu te su mnoge građevine koristile upravo ovaj kamen (od Teodorikovog mauzoleja u Ravenni iz 5. st. do Bijele kuće u Washingtonu).
Kada govorimo o bračkom mramoru moramo imati na umu da se zapravo ne radi o mramoru. Drugo ime za brački mramor je i “sivac”. Mramor se može lako rezati, obrađivati i polirati zbog toga se odavna upotrebljava u kiparstvu i graditeljstvu.
Više informacija saznajte na web stranici.