OCIJENI

Botox

Objavljeno: 19.12.2022. 13:21

Botox je vrsta otrova koju proizvodi bakterija clostridijum botulinum, toksičan je za živčano tkivo i djeluje kao neurotoksin. No, u koncentraciji u kojoj se daje izavno u mišić izaziva samo privremenu paralizu muskulature. Djeluje tako da blokira širenje živčanih  impulsa iz živca u mišić. Aplikacijom botoxa u mišić on se opušta,  blokirajući otpuštanje neurotransmitera acetilkolina. Kako završeci živaca stvaraju nove veze s mišićima i spojevi na živčanim završecima se obnavljaju učinci toksina su privremeni.

Botoxom se može tretirati čelo, osobito glabelarne, zvjezdaste bore iznad korijena nosa, a potom i za periorbitalne bore oko očiju za koje estetska kirurgija prije nije imala rješenje. Bore nastaju kao rezultat djelovanja triju faktora: aktivnost mišića, proces starenja i vanjski faktori (npr.izlaganje suncu...). Botox eliminira onu komponentu bore koja nastaje kao rezultat pojačane aktivnosti mimične muskulature.  Za bore oko usana, koje najčešće nastaju zbog smijeha, ne preporučuje se botox, jer bi moglo doći do paralize mišića oko usana i uslijed toga bi usne pale dolje. Za te bore puno bolji efekt daju hijaluronski fileri, kojim se bore zapravo popunjavaju.  Prednost botoxa pred ostalim sredstvima protiv bora je u tome što djeluje nevjerojatno lokalno, samo na mjestu gdje se otopina ubrizgava.

Postupak je jednostavan i traje kratko. Prije tretmana kožu je dovoljno oprati sapunom, ne smije se koristiti alkohol, a poslije tretmana mikroiglicama, ne treba kožu masirati kao što je nužno kod drugih terapija. Botox se ubrizgava injektivno, izravno u mišić i pacijent nakon dva-tri dana počinje osjećati lagano ukrućenje tog dijela, ali ne osjeća nikakve bolove. Ukratko, ta muskulatura prestaje funkcionirati, kao da je taj dio lica zamrznut, ali se ne mijenja mimika lica i – bore nestaju.

Nakon tretmana pacijent tog dana ne smije masirati to mjesto i ne smije rano leći u krevet kako botox ne bi, zbog sile teže, iscurio u neki drugi dio muskulature i tako izazvao probleme. Djelovanje traje od šest do osam mjeseci, a onda učinak nestaje, mišić se polako odmrzava i vraća se naborano stanje kakvo je bilo prije ubrizgavanja botoxa. Tada se postupak ponavlja, što znači da je za mladenački izgled dovoljno dva puta aplicirati botox. Zanimljivo je da se botox može davati cijeli život i da ni nakon dugotrajna korištenja nema negativnih posljedica. Naravno, botox mora biti svjež i mora se raditi po točno propisanoj recepturi.

Američka FDA, Food and Drug Administration (Uprava za kontrolu hrane i lijekova) nakon petogodišnjeg ispitivanja botoxa i njegovih posljedica priznala je taj preparat kao lijek protiv bora, čime je botox postao prvi preparat koji je neka medicinska kuća registrirala kao ljekovito sredstvo u terapiji protiv bora. Lester J. Kaplan, predsjednik Odjela za istraživanja i razvoj američke kompanije Allergan Inc., koja je prva počela proizvoditi botox, izjavio je da je taj preparat učinkovit i potpuno siguran u estetskim tretmanima bora. FDA je preporučila da se botox ne koristi češće od jedanput u tri mjeseca, i to po najmanju dozu. Također, ne preporučuje se trudnicama, dojiljama i svima koji imaju neuromišićne probleme.
U originalu je u prahu i mora biti u ledu pa se čuva u frižideru, a kad se otopi može se koristiti samo taj dan, jer mu inače pada potencija i gotovo je neučinkovit . Budući da je svijet, pogotovo show business, zahvatila pomama za botoxom, u tržišnu bitku uključile su se i druge farmaceutske tvrtke koje su lansirale svoje vlastite preparate bazirane na formuli sličnoj botoxu.
U slučaju nestručnog postupka ili ako se tretiranje botoxom izvede na krivom mjestu, može doći do privremene paralize mišića na tom dijelu licu. Naprimjer, ako se tretman nestručno radi na borama oko očiju, može se dogoditi da kapak “padne” i ostane nepokretan neko vrijeme, no ne treba se bojati katastrofe jer je potvrđeno da botox djeluje s ugrađenim sigurnosnim mehanizmom:  čak ako se i paralizira neki mišić lica, to je samo privremeno i nema trajnog oštećenja.

Uvijek postoji mogućnost komplikacija, što ovisi o pojedinom čovjeku i nije nužno vezano uz botox. Naprimjer, može se dogoditi da je pacijent baš alergičan na botox, iako on u pravilu nije alergijski preparat i ne treba prije upotrebe napraviti alergijski test na ruci kao što je slučaj s kolagenom. Može se javiti crvenilo ili infekcija, a ponekad i glavobolja, no te su pojave izuzetno rijetke.

Za više informacija posjetite našu web stranicu.

OCIJENI