OCIJENI

POLIKLINIKA SIMONIĆ

Školjić 8, 51000, Rijeka

Specijalistički i subspecijalistički pregledi iz dermatologije i venerologije, psihijatrije, interne medicine-reumatologije, ortopedije i traumatologije te kliničke radiologije.

Dječja i adolescentna psihijatrija

Objavljeno: 26.7.2022. 11:14

Našem timu pridružila se Sanja Brozan, dr. med. spec. dječje i adolescentne psihijatrije. 

Dječja i adolescentna psihijatrija uže je područje djelatnosti psihijatrije koje se bavi dijagnostikom i liječenjem psihičkih smetnji djece i adolescenata. Obzirom na specifičnosti razvojnih faza u okviru djetinjstva i adolescencije psihičke smetnje imaju drugačiju kliničku prezentaciju u odnosu na odrasle te zahtijevaju drugačiji pristup u liječenju. 

Najčešće smetnje zbog kojih postoji potreba za konzultacijom i intervencijom psihijatra su različiti emocionalni problemi, poremećaji raspoloženja, nemogućnost postizanja školskog uspjeha, smetnje spavanja, hranjenja, smetnje koncentracije, opocizionalno ponašanje, izljevi bijesa i ljutnje, sklonost samoozljeđivanju ili korištenju različitih psihoaktivnih supstanci, strahovi, promišljanja o samoubistvu, čudne misli, poteškoće u prilagodbi na nove životne situacije (razvod roditelja, promjena mjesta življenja ili škole, gubitak bliske osobe, tjelesna bolest djeteta ili roditelja…..) i mnoge druge. Sve te smetnje mogu dovesti do značajnih promjena u ponašanju i funkcioniranju djeteta/adolescentna u obiteljskom, školskom i vršnjačkom okruženju  i oslabiti sposobnost savladavanja razvojnih zadaća. Psihičke smetnje mogu biti prezentirane dijelom i kao tjelesni simptomi poput trbobolje, glavobolje, osjećaja nedostatka zraka, jakog lupanja srca , vrtoglavica, mučnina i sl. a mogu biti i okidači, uzročni i podržavajući faktor u mnogim kožnim i drugim tjelesnim bolestima te stoga zahtijevaju angažman različitih stručnjaka u okviru multidisciplinarnog pristupa.

Osnova liječenja psihičkih smetnji djece i adolescenata su različiti psihoterapijski modaliteti u okviru individualne, grupne ili obiteljske psihoterapije koja u prvi plan stavlja lječidbeni odnos terapeuta i djeteta. Konzultacije, savjetodavni i suportivni razgovori sa roditeljima također su od iznimne važnosti. Psihoterapijski pristup ponekad je potpomognut uvođenjem lijekova ukoliko to stanje djeteta ili adolescenta zahtijeva. Pritom naglasak treba staviti na individualizirani pristup svakom djetetu i njegovim potrebama.

Posjetite našu web stranicu za više savjeta. 

OCIJENI