Stomatološka poliklinika dr. Pavlić
Dolac 3, 51000, Rijeka
Poliklinika za ortodonciju i medicinu rada
Poliklinika za ortodonciju i medicinu rada
Objavljeno: 8.1.2023. 18:21
Fiksni ortodontski aparatići
Fiksna ortodoncija koristi ortodontske aparatiće za zube koje pacijent sam ne može ukloniti iz usta. Fiksna ortodoncija razvijala se prvenstveno u Sjedinjenim Američkim Državama, a prvi fiskni ortodontski aparatić edgewise tipa osmislio je, po mnogima otac ortodoncije, Edward Angle 1928 godine.
U Europi se počela koristiti 50tih godina prošloga stoljeća. Iako postoji niz ortodontskih naprava koje su fiksne, poput naprave za forsirano širenje nepca, lingvalnih i palatinalnih lukova, ipak se u većini slučajeva misli na edgewise napravu, odnosno aparatić koji se sastoji od bravica i žičanog luka koji ih povezuje.
Ortodont koristi elemente poput bravica, tuba i prstenova koje se lijepe posebnim kompozitnim materijalima odnosno cementiraju za zub. Po završetku ortodontske terapije - ortodont ih skida specijaliziranim instrumentima.
Mobilni ortodontski aparatići
Mobilna ortodoncija u svrhu ispravljanja pozicije zuba i korekcije međučeljusnih odnosa koristi naprave koje pacijent sam stavlja i vadi iz usta.
Dok se u SAD-u u prvoj polovici stoljeća razvijala fiksna ortodoncija, u Europi je tekao razvoj i usavršavanje mobilnih aparatića. Kada je počela veća fluktuacija stručnjaka iz SAD-a u Europu i obratno, došlo je do prihvaćanja mobilnih aparatića u SAD-u kako i fiksnih u Europi. Možemo reći kako su danas i jedne i druge naprave neizostavan dio moderne ortodontske terapije.
Iako među laicima vlada uvjerenje da su mobilni aparatići, odnosno „noćni aparatići“ zastarjeli, to nikako nije točno. One apsolutno imaju svoju indikaciju i unatoč sve većim mogućnostima fiksne ortodoncije još uvijek nalaze svoju primjenu.
Mobilne ortodontske aparatiće izrađuje zubni tehničar po uputama ortodonta. One se sastoje od akrilatnog tijela i čeličnih elemenata kojima se drže za zube. Najčešće su to dvije odvojene ploče koje se stavljaju na gornji odnosno donji zubni luk. Pacijent ih nosi minimalno 4 sata dnevno te po noći (12-14 sati dnevno), a skida ih obavezno pri jelu.
Prvenstveno se koriste u mlađih pacijenata kod kojih je još prisutan potencijal rasta. Tada uz pomoć mobilnog aparatića ne korigiramo samo zube već poboljšavamo i skeletne i mekotkivne odnose djeteta kako bi po završetku rasta imalo skladan profil i harmonične odnose dijelova lica.
Za više informacija posjetite našu web stranicu.