ADRIACOLOR soboslikar ličilac, pitur
43. Istarske divizije 99, Matulji, 51211 Matulji
Soboslikarsko ličilački radovi, fasade, stolarija
Soboslikarsko ličilački radovi, fasade, stolarija
Objavljeno: 17.6.2020. 8:59
Jeste li se ikad suočili s pljesnivim zidovima u prostoriji? U slučaju da jeste, ali i da niste, morate imati na umu da plijesni nisu bezopasna pojava u interijeru. U nastavku otkrivamo kako zapravo do pljesnivih zidova te kako ih možete pravilno ukloniti.
Plijesan se razvija kao posljedica vlage koja se nakupila u nekom dijelu zidova. Uzrok tome može biti puknuta cijev, loša izolacija koja dovodi do kondenzacije vodene pare ili nedovoljno prozračivanje prostorija. Najčešće su podrumski stanovi oni koji obiluju pljesnivim zidovima. Postoje razne vrste plijesni, kao što su crna, bijela, zelena ili crvena. O kojoj god se vrsti radilo, plijesan je potrebno ukloniti odmah jer može dovesti do problema s disanjem, šmrcanjem ili kašljanjem, a i sam neugodan miris smanjuje kvalitetu života u pljesnivom prostoru.
Uvjeti u kojima se plijesan najviše razvija su uvjeti umjerene temperature u prostorijama s većim postotkom vlage kao što su kupaonica ili kuhinja. Da bi se razvila, plijesan treba kisik, vodu koja se pojavljuje najčešće u obliku kondenzata, umjerenu temperaturu i organske tvari kao što su šećeri ili masnoće koje se nalaze na površini zida. Kondenzacija pare nastaje na mjestima gdje dolazi do najveće razlike u temperaturi između vanjskog i unutrašnjeg zraka kao što su sjeverna strana kuće ili zgrade.
Koraci u suočavanju s plijesni: